Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

LZS OK bude díky brýlím zasahovat v terénu i za tmy. Výcvik začal vloni.

03.11.2015

LZS OK bude díky brýlím zasahovat v terénu i za tmy. Výcvik začal vloni.

 

 

Letečtí záchranáři mohou díky speciálním brýlím zasahovat v noci

 

Letečtí záchranáři v Olomouckém kraji dostali do výbavy nové brýle pro noční vidění, díky nimž mohou se svým vrtulníkem vzlétnout k lidem s vážnými zdravotními problémy také po setmění. Systém nočního vidění pilotům umožňuje přistávat ve tmě i v neznámém terénu.

 

Dosud mohly vrtulníky v noci létat jen mezi nemocničními heliporty, řekl mluvčí olomoucké záchranky Pavel Vysloužil.

Společnost Alfa Helicopter, která vrtulníky provozuje, podle Vysloužila pořídila nejmodernější brýle třetí generace izraelské a severoamerické výroby, s nimiž létají i elitní vojenské zásahové jednotky mnoha států. Lehké brýle pro noční vidění jsou připevněny přímo na přilbě a posádka je využívá ke sledování prostoru v okolí vrtulníku. Pro systém létání v noci byl proškolen kromě pilotů také zdravotnický záchranář, který působí zároveň jako navigátor.

Foto: Drahomír Sigmund

"Díky této technologii jsme schopni dostat se v krátkém čase za pacientem a rychle ho přepravit k nemocniční péči, obzvlášť v zimním období, kdy se začíná stmívat již odpoledne," uvedl náměstek ředitele olomoucké záchranky a lékař vrtulníkové posádky Petr Šmejkal.

Prvním uživatelem brýlí pro noční vidění v Česku byla policejní letka v polovině devadesátých let, od roku 2006 je používá armáda a od roku 2007 pražská letecká záchranná služba, která létá s policejními helikoptérami. Prvním českým civilním provozovatelem využívajícím brýle pro noční vidění v záchranářských vrtulnících je od loňska Alfa Helicopter.

Foto: Drahomír Sigmund

"V současné době jsou vybaveny brýlemi pro noční vidění posádky vrtulníků letecké záchranné služby v Olomouci, Brně a Praze," uvedl Martin Škvrně ze společnosti Alfa Helicopter. Její piloti jsou součástí záchranných týmů.

Petr Běhal, ČTK

Související článek: 

Přidáno 4. 11. 2015 

Jaké to je, létat potmě ve vrtulníku s brýlemi pro noční vidění?

Vyzkoušeli jsme novinku leteckých záchranářů

 

Sigmund

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.