LZS AČR má od ledna 2024 na palubě vrtulníku dvě jednotky plné krve

LZS AČR má od ledna 2024 na palubě vrtulníku dvě jednotky plné krve

Text i fotodokumentace z externího zdroje:

Letecká záchranná služba Armády České republiky má od ledna 2024 na palubě vrtulníku W-3A Sokol dvě jednotky plné krve. Je tak třetím stanovištěm LZS v rámci České republiky, které má plnou krev k dispozici.

Indikací pro podání plné krve v rámci přednemocniční neodkladné péče je šokový stav zapříčiněný masivní krevní ztrátou.

Při záchraně lidského života je rychlost poskytnutí péče a transportu do nemocnice jedním z nejdůležitějších faktorů. Podání plné krve u pacienta v kritickém stavu při krvácení, může být tím rozhodujícím faktorem, zda se záchranářům podaří dopravit pacienta včas k chirurgickému ošetření do nemocnice a tím mu zachránit život.

Plnou krev připravuje v České republice pouze několik transfúzních pracovišť. Zavést plnou krev do běžné praxe vojenské letecké záchranné služby se podařilo jen díky úzké a výborné spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze.

Zdroj+foto FB LZS AČR