Linka 155 by místo sanitky (?) :-( mohla přivolat sestru. Ministerstvo je chce posílat k neakutním případům

18.05.2018

Zdravotní sestry, které zajišťují domácí péči, chtějí přidat. Peníze možná dostanou, ministerstvo zdravotnictví jim ale zároveň přidá i práci. Chce s jejich pomocí zmírnit personální podstav u záchranných služeb. Plánuje, že by sestry z domácí péče mohly jezdit k neakutním případům místo sanitek s lékařem.

Zdravotnické záchranné služby se potýkají s výrazným nedostatkem lékařů. Podle údajů České lékařské komory jich chybějí bezmála čtyři stovky a problémy jsou ve všech krajích. Ministerstvo zdravotnictví proto zvažuje několik způsobů, jak záchrankám pomoci včetně náhrady části výjezdů sanitek zásahy sester.

Podle ministerského náměstka Romana Prymuly je často výjezd sanitky nadbytečný a pro stát i nákladný. Na tísňovou linku totiž nezřídka volají lidé, kteří sice potřebují pomoci, nejde však o náročný zákrok. „Když mají vyjíždět k bazálnímu výkonu, třeba výměně cévky, tak jsou náklady 5,5 tisíce. Kdyby to udělala sestra, je to desetina,“ vyčíslil. Podle mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaely Bothové by sestra z domácí péče mohla nahradit lékaře asi u 10 až 15 procent výjezdů.

Samy sestry, které zajišťují domácí péči,  se k plánu ministerstva zdravotnictví stavějí zdrženlivě. Nepochybují o tom, že by nové úkoly zvládly, ale mají i výhrady. „Musely by se dořešit otázky bezpečnosti, protože zdravotní sestry jezdí samostatně, bez řidiče,“ podotkla majitelka agentury domácí péče Václava Procházková.

Že není ještě vše promyšleno, připouští i samo ministerstvo. Jak připustil náměstek Prymula, bude potřeba jasně říct, které případy by byly pro sestry a které pro sanitky. Od moravskoslezské záchranky také zazněla připomínka, ze které vyplývá, že by celá myšlenka mohla stát na vodě. „Linka 155 by vůbec neměla řešit události neakutního charakteru,“ poukázal mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl yes.

Především jde ale o peníze. Sestry zajišťující domácí péči poukazují, že berou málo, podle asociace jen polovinu ve srovnání s pečovatelkami. „Sestrám v lůžkových zařízeních byly mzdy za poslední roky několikrát navyšovány, a domácí péče stále stagnuje,“ poukázala Ludmila Kondelíková. Domácí péče se zřejmě nebudou týkat ani zvažované výsluhy pro sestry

Vláda v demisi ale slíbila pro sestry, které jezdí za pacienty, navýšit úhrady pojišťoven za domácí péči. Jednat o nich má příští týden.

Zdroj: ceskatelevize.cz

P.S. Zaprvé je oči trhající, když sestry nahradí sanitky angry. Sestry mohou nahradit členy posádek ZZS, řidiče ZZS, sestry/záchranáře a lékaře ZZS. Zadruhé mi to připomíná takové znovuzavedení výjezdové LSPP (dnes LPS), ale bez lékaře, takže výjezdové SSPP (sesterská služba první pomoci) a zatřetí je to dle mého z mnoha důvodů blbovina a tanec na moc tenkém ledu. A to už se ani neptám, co v noci.

• Jan Žoha Reagovat 18.05.2018
    Začínám se docela bavit a už se nemohu dočkat, co přinese další den. Monty Python hadr. Kdyby neakutní pacienty svážel UBER...vše je vyřešeno. To by ale český plebs musel sáhnout pro pár kaček do peněženky a to není nutné, poněvadž tu máme UBER financovaný z veřejného zdravotního pojištění a navíc s modrými světélky na stříškách.
  • Jan Pokorný Reagovat 23.05.2018
    Kdyby neakutní pacienty řešili praktičtí lékaři, je vše vyřešeno, ale to oni je raději pošlou na záchranku :) :) Tak tydle lidi by pánové a dámy pak řídili tu státní jednotnou ZS !, žel už není ani uletět kam bo to už rozesrali....
  • Ctirad Novák Reagovat 25.05.2018
    Jsem rád, že je konečně naše soutěž ve vykrádání peněz ze zdravotního pojištění, tedy naše zdravotnictví, ve smrti. Konečně to snad vidí i sluníčkáři. Nabízí se tedy myšlenka, kdo vlastně do dnešních dnů celé zdravotnictví řídí. Nezbývá než si konečně přiznat, že jsme v prdeli. Milí kolegové - profesní zdravotníci, přestaňme se chovat jako politicky korektní stádo tupých ovcí, změna i zlepšení je pouze v našich rukou.