Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Letečtí záchranáři z Ostravy využili náročný výcvik při složitém zásahu v údolí Bílé Opavy

01.04.2017

Letečtí záchranáři z Ostravy využili náročný výcvik při složitém zásahu v údolí Bílé Opavy

 

Letečtí záchranáři z Ostravy mají za sebou obtížný, čtyři a půl hodiny trvající zásah v horách. V neděli 26. března po patnácté hodině byli informováni o vážném úrazu turistky v Jeseníkách. K události došlo na obtížně přístupném místě v údolí Bílé Opavy, kde navíc stále panují zimní podmínky.

 

Hned dva dny poté, co byly posádky LZS Ostrava po vynucené přestávce v rámci cvičení opět připraveny k provádění speciálních činností (viz článek níž), tak museli záchranáři své dovednosti použít při skutečném zásahu.

Vrtulník dorazil na pomoc před půl čtvrtou, to už ale u zraněné osmadvacetileté ženy byli horští záchranáři a poskytovali předlékařskou pomoc. Pacientka, která se pohybovala terénem na zcela zledovatělém povrchu, spadla z výšky asi 15-20 metrů ze srázu.

Záchranáři k místu události vysadili lékaře, kterého museli do hlubokého údolí spustit z vrtulníku na padesátimetrovém laně. Postižená byla při vědomí, pádem si však přivodila poranění páteře a horní končetiny. Po prvotním lékařském ošetření a uložení do vakuové matrace ji vrtulník v podvěsu přepravil ke stanici horské služby na Ovčárně, kde záchranáři provedli další léčebné úkony a ženu převzali na palubu stroje. V devatenáct hodin byla pacientka předána do péče týmu urgentního příjmu olomoucké Fakultní nemocnice. Na domovskou základnu v Ostravě se posádka vrátila ve tři čtvrtě na osm.       

  

 

Výcvik leteckých záchranářů v terénu

 

V těchto dnech (23. a 24. března) se v areálu štěrkovny u Hlučína koná výcvik leteckých záchranářů ZZS MSK. Metodická cvičení této specifické skupiny pracovníků probíhají pravidelně, neboť jsou to právě oni, kdo v případě potřeby zasahují na území našeho kraje v situacích, při nichž je pacient v obtížném terénu nebo špatně dosažitelný pro pozemní posádky.

Po změně provozovatele letecké záchranné služby, k níž došlo v lednu 2017, se tým účastnil několika výcviků speciálních činností a vysazení zdravotnického týmu v nepřístupném terénu, kde nelze přistát. Nový provozovatel, Helikopter Air Transport, používá lehce odlišnou techniku zásahu bez vysazovače na palubě. Nutné je proto dosáhnout secvičení a souhry celého zasahujícího týmu, tak, aby byl zásah precizní, dobře zorganizovaný a bezpečný. Ukončením dnešního výcviku se tým LZS stane opět plně kompetentním zasahovat v nepřístupném terénu s použitím speciálních technik – podvěsu.




 

Speciální činnosti využívají letečtí záchranáři několikrát ročně, a to především v horských oblastech. Takže z těcto důvodů se nácviku kromě pilotů, téměř dvou desítek zdravotnických záchranářů a lékařů ZZS MSK, účastnili v obou dnech rovněž vždy členové horské služby.

Spolupráce zdravotnické záchranné služby a horské služby je velmi úzká a obě strany jsou nyní opět secvičeny a připraveny ke společným zásahům v horách.

Pravidelná příprava leteckých záchranářů bude samozřejmě pokračovat a před započetím letní sezóny je v plánu provedení výcviku záchrany z vodní hladiny.

Velké díky patří opět městu Hlučínu a vedení příspěvkové organizace SAK Hlučín za vstřícnost při realizaci proběhlého metodického zaměstnání.

 

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK

 

    

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.