Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Letečtí záchranáři MSK cvičili na hlučínské štěrkovně speciální činnosti

18.12.2015

Letečtí záchranáři MSK cvičili na hlučínské štěrkovně speciální činnosti

 

Letečtí záchranáři cvičili v Hlučíně

 

 

V uplynulých dnech probíhal na hlučínské štěrkovně výcvik speciálních činností týmu letecké záchranné služby Ostrava. Metodická cvičení této skupiny pracovníků se konají pravidelně, neboť jsou to právě oni, kdo v případě potřeby zasahují na území našeho kraje v situacích, při nichž je pacient v obtížném terénu nebo špatně dosažitelný. Záchranu v podvěsu využívají letečtí záchranáři často v oblasti Beskyd, či Jeseníků, a to několikrát ročně. Bezvadná připravenost i na ty nejobtížnější podmínky a scénáře je proto naprosto nezbytná.  

  

Areál hlučínské štěrkovny nebyl vybrán náhodou, nýbrž z důvodu dostatku volného prostoru pro bezpečný nácvik. Letečtí záchranáři totiž poprvé cvičili podvěs s pětapadesátimetrovým lanem, přičemž jeho běžná délka činí dvaadvacet metrů. Dlouhé lano může být zapotřebí  například v případě, jsou-li v místě zásahu vrtulníku a v okolí vysoké stromy, hluboká rokle, či jiné vysoké překážky.  

Na takto dlouhém laně musí byt vždy lékař na laně spojen fonicky se záchranářem – vysazovačem, který zůstává na palubě vrtulníku. Hlavním důvodem je skutečnost, že odhad vzdálenosti vrtulníku od země je při použití takto dlouhého lana složitější. Rovněž vítr představuje velice výrazný faktor, ovlivňující chování lana a břemene na něm. Úspěšný nácvik byl cennou zkušeností, a to jak pro piloty, tak i pro záchranáře - vysazovaře a lékaře na laně.

Zdravotnická záchranná služby MSK děkuje Správě sportovně rekreačního areálu Hlučín za umožnění nácviku v areálu štěrkovny.

 

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.