Letecká záchranná služba vozí na palubě vrtulníku plnou krev

Letecká záchranná služba vozí na palubě vrtulníku plnou krev

Text z externího zdroje:

KREV = nenahraditelná a nejdůležitější tělní tekutina/tkáň. A my jsme nyní jedna ze 4 z 10 LZS v celé ČR, která vozí na palubě vrtulníku plnou krev!

Jak můžete vidět v přiloženém videu - každé ráno vyzvedne výjezdová skupina na transfúzním oddělení speciální, na dálku kontrolovaný box, ve kterém je uložená jedna jednotka plné krve 0- (tedy typ krve, kterému se říká „univerzální dárce“). Díky ní tak zvyšujeme v terénu šanci na přežití těžce zraněným osobám. Všichni členové naší letecké záchranné služby prošli speciálním školením od týmu z transfúzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc a od konce ledna již pokaždé vzlétáme s tímto malým zázrakem k našim pacientům.

Otázka všech určitě zní- „Co když se krev nepoužije, to ji vyhodíte?“ To rozhodně NE - NEBOJTE! Za 24 hod. se vrátí zpět na transfúzní oddělení, kde ji tamní personál vyjme z nepoškozeného boxu a řádně ji překontroluje. Pokud je krevní konzerva v pořádku, putuje zpět do oběhu a je dále využita pro potřeby nemocnice. Neskutečné, že ano? Jsme z tohoto projektu nadšení.

Moc děkujeme za tuhle možnost - JSME PŘIPRAVENI!

LZS v ČR, které vozí plnou krev:

LZS Hradec Králové od 6/2018

LZS Ostrava od 8/2022