Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Lékařům přidali peníze a sestra nebo záchranář za ně ponese odpovědnost za neošetřené pacienty?

08.04.2024

Lékařům přidali peníze a sestra nebo záchranář za ně ponese odpovědnost za neošetřené pacienty?

 

 

Nedávno se v mediálním prostoru objevily úvahy ministerstva zdravotnictví, které uvažuje o zavedení triáže, kdy na pohotovostech na urgentních příjmech by pacienti procházeli nejdříve sítem přes všeobecnou sestru nebo zdravotnického záchranáře, kteří by měli kompetenci pacienta nepustit dále k ošetření a bez ošetření jej vrátit domů a doporučit mu návštěvu praktiky v nejbližší možný den.

 

Čti také: Nemocnice: Dejme triážním sestrám na pohotovostech více kompetencí

 

Jak řekl sám ministr Válek, viz článek v idnes.cz.“Triážní sestra příchozí pacienty vytřídí, kdo potřebuje urgent, kdo na pohotovost a komu stačí ošetření praktikem druhý den. Pacientovi, který má pocit, že potřebuje akutní ošetření, musí někdo říct, zda a jaké ošetření opravdu potřebuje,“ řekl MF Dnes ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.“

Jeho slova potvrzuje také Jiří Kokoška, mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje. „Triáž provádí, nebo by alespoň měl, už nyní zcela standardně nelékařský zdravotnický pracovník (NLZP), tedy buď triážní sestra, nebo zdravotnický záchranář. Jedná se o speciálně vyškolené zdravotníky (nikoli však lékaře), kteří mají multioborový náhled, to znamená, že jsou vyškoleni pro určení priority ošetření napříč všemi odbornostmi medicíny a využívají jasně definované algoritmy třídění, na jejichž základě vyhodnotí aktuální stav pacienta a určí prioritu jeho ošetření nebo vyšetření (rozřazení na urgentní ošetření, pohotovost, do ordinace praktického lékaře a podobně),“ vysvětluje Kokoška.

Pan Jiří Krkoška ale zapomněl ale uvést, že je roztřídí do jednotlivých ambulancí, nicméně nikoho dnes triážní sestra/záchranář nepošle domů. A dokonce to neudělá ani žádný lékař, který by nejdříve pacienta řádně nevyšetřil.

A zde vidím největší problém chytaného opatření. Odborná veřejnost velmi dobře ví, že i pacient s naprostou banalitou je lékařem na pohotovosti nebo na urgentu velmi řádně, někdy až alibisticky přehnaně vyšetřen, včetně laboratoře, ultrazvuku, CT, atd., popřípadě ještě přeposlán z interní ambulance na neurologickou ambulanci a opačně, a teprve poté lékař napíše velmi pečlivě lékařskou zprávu, kde na základě všech vyšetření všechno možné vyloučí, a přesto na závěr zprávy ještě pro jistotu forenzní neprůstřelnosti napíše poučení, aby se pacient v případě dalších obtíží opět obrátil na zdravotnické zařízení.  A nově? Nově budeme po všeobecné sestře nebo zdravotnickém záchranáři požadovat, aby bez širokého komplementu odborných vyšetření, jen například po změření základních fyziologických funkcí (TT, TK, SpO2, P, glyk.) poslali pacienta domů, aby si zítra vyhledal praktika? Ano ušetří se tím bezpochyby práce lékařům, kteří nedávno na rozdíl od NLZP dostali přidány nemalé peníze, konkrétně 5, 8 nebo 15 tisíc korun, ale odpovědnost zůstane na tirážních NLZP. A to je sakra špatně! Do doby, než se první takto domů poslaný pacient zhroutí cestou domů, nebo po návratu domů, kdy bude v ruce ještě držet zprávu od tirážní sestry, že si má zítra dojít k praktikovi.

 

Sigmund

 

 

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.