Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

KZ ZZS ČR zaštítila 10. ročník soutěže Den první pomoci

07.06.2016

KZ ZZS ČR zaštítila 10. ročník soutěže Den první pomoci

 

 

V letošním roce Katedra intenzivní medicíny, urgentní medicíny a forenzních oborů, LF Ostravské univerzity pořádala již 10. ročník soutěže Den první pomoci. Záštitu pro letošní rok převzali hejtman Moravskoslezského kraje Milan Novák a prezidentka Komory záchranářů Marinella Danosová.

 

 

Soutěž pod heslem „Dej si s námi desítku…“ probíhala od 19. do 21. 5. 2016 v Rekreačním středisku Palkovické Hůrky a jeho okolí. Znalosti a dovednosti porovnávalo 15 týmů studentů oboru Zdravotnický záchranář z České a Slovenské republiky.

Studenti v denních a nočních etapách zajišťovali simulované případy změny zdravotního stavu, které na ně mohou čekat v praxi.

První část byla věnována řešení mimořádné události. Týmy řešili pád nákladní lanovky, kde byly přepravovány osoby. Na jednotlivých stanovištích se tak ocitli v roli: člena třídící skupiny, člena stanoviště přednemocniční péče, vedoucího odsunu či vedoucího zdravotnické složky.

Noční etapa přinesla mnoho překvapení a snad i adrenalinu v podobě 4 zásahů. Bylo tomu tak například při zajištění postiženého kdy je posádka zavedena na místo události, které neodpovídá nahlášeným informacím z operačního střediska. Pod nátlakem jsou naváděni k pomoci osobě, která má zjevné poranění neslučitelné se životem. Dochází k rozdělení rolí přátel oběti (figurantů). Každý určitým způsobem působí na prožitek záchranáře. Jeden vyžaduje okamžitou záchranu, druhý zpochybňuje postup a zásah týmu. Třetí osoba opakovaně vchází do místnosti, tiše hovoří ke svědkům události, telefonuje z vedlejší místnosti a hovoří rusky. Toto stanoviště nebylo hodnoceno. Jednalo se o zážitkovou část. Snahou bylo poukázat na možnost ohrožení při zásahu. Na nutnost uvědomit si, že pracujeme jako tým, který se vzájemně hlídá a vede umírněnou komunikaci. Týmy měli možnost aktivovat přivolání pomoci v případě ohrožení v podobě telefonního čísla, toto využili pouze 6 týmů.

Celodenní etapa byla naplánována do okolí Hukvald. V průběhu trasy měli studenti možnost navštívit Muzeum Leoše Janáčka. Projít se a relaxovat v Oboře Hukvaldy, kde byla vyhlášena soutěž o nejlepší fotografii z obory. Okruh měl 12 km a na něm bylo šest stanovišť. Na jednom z nich byla řešena dopravní nehoda. Posádka přichází na místo jako první složka IZS. Zajišťuje místo i postiženého s ohledem na bezpečnost, dle doporučených postupů. Na místě řidiče nedošlo při nehodě k aktivaci airbagu, ta nastala až opožděně při nešetrné a riskantní manipulaci. V případě, že zdravotnický záchranář v daný okamžik svou hlavou zasahoval do prostoru před volantem, došlo k jeho zranění a zásah museli dokončit zbylí dva členové týmu. Navíc se museli postarat nejen o účastníka nehody, ale i kolegu s poraněním mozku.

Celými dny prostupovalo nejen příznivé počasí, ale i přátelská atmosféra. Ta jen potvrdila, že soutěž není pouze soutěží, ale zejména místem pro předání zkušeností a znalostí.

Bližší informace nejen o letošním ročníku DPP jsou pro zájemce k dispozici na dppostrava

 

Sledujte nás na facebooku 

 

Škroch

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.