Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

KZ ZZS ČR vyzvala ministra zdravotnictví, aby zajistil finance na mimořádné odměny zaměstnanců ZZS, obdobně, jak to udělal ministr vnitra pro další dvě složky IZS

30.04.2020

KZ ZZS ČR vyzvala ministra zdravotnictví, aby zajistil finance na mimořádné odměny zaměstnanců ZZS, obdobně, jak to udělal ministr vnitra pro další dvě složky IZS

 

 

 

Kolegyně a kolegové, zaměstnanci zdravotnické záchranné služby.

 

Nedávno jsme se jako Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb ČR připojili k výzvě kolegů ze zdravotnických odborů a nyní jsme se aktivně připojili k výzvě Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a vyzýváme ministra zdravotnictví ČR, aby svým jménem požádal premiéra a vládu ČR o uvolnění finančních prostředků na ocenění pracovníků zdravotnických záchranných služeb, kteří se podíleli na boji s pandemií COVID 19 a zaslouží si obdobné ocenění jako ostatní složky IZS, kterých jsme nedílnou součástí!

Bez ohledu na to, že jsme zpočátku neměli dostatek osobních ochranných pomůcek, jednotnou metodiku pro zvládání mimořádné situace a byli jsme vystaveni (a stále jsme) stresu a infekčnímu prostředí s rizikem nákazy, svoji práci jsme zvládli a stále zvládáme obětavě a profesionálně. Z medií a veřejných prohlášení však získáváme oprávněný pocit, že se na záchranáře, řidiče, operátory a lékaře ze ZZS opět pozapomnělo. Pokud se stát rozhodl ocenit mimořádnou práci osob z tzv. „první linie“, například vyčleněním 165 milionů korun pro pracovníky KHS, je pro kolegyně a kolegy ze ZZS velmi demotivující, když se na jejich přínos zapomíná. Stále jsme nad touto pandemií nezvítězili a motivované záchranáře budeme potřebovat nejen ke zdárnému zvládnutí současné pandemie, ale pro řešení dalších krizových situací, které v budoucnu naši republiku zasáhnou.

Velmi si vážíme práce našich kolegů z IZS, vojáků a celníků a z celého srdce jim finanční ocenění přejeme, protože dobře víme, jak náročné jsme všichni prožili období!

 

V úctě a s pozdravem

 

Radomír Vlk

Prezident KZ ZZS ČR 

 

 

 

 

 

Komentáře k článku
 • Ivana Rovenská Reagovat 30.04.2020
  Vážení, konečně jste se ozvali a já jsem tomu velmi ráda....a budu nám všem držet palce, aby vše dobře dopadlo. Jen se ptám....pokud na nás vypláznou jazyk....co s tím uděláme ???? Opět sklopíme hlavy ???? Ivana
  • Jan Žoha Reagovat 30.04.2020
   Konečně na ministerstvu možná zjistí, že existuje obor zdravotnický záchranář.
 • Jiří Mašek Reagovat 01.05.2020
  Na 62.schůzi výboru pro zdravotnictví jsem navrhl usnesení, které jsme následně jednomyslně přijali. Usnesením jsme zavázali ministra zdravotnictví projednat na vládě uvolnění mimořádných prostředků na odměny pro záchranáře obdobně jako vláda uvolnila prostředky pro odměny dalším dvěma základním složkám IZS.
  Již druhý den mne ministr informoval, že vydal pokyny k v rámci MZČR, na přípravě nyní spolupracuje
  i prezident AZZS dr. Slabý.
  • Radomír Vlk Reagovat 01.05.2020
   Vážený pane poslanče,
   děkujme za velmi dobrou zprávu a vážíme si Vašeho úsilí! Doufám, že kolegyně a kolegové ocení práci všech, kteří na nás nezapomněli a hájí naši důstojnost.
   S úctou
   Radomír Vlk
   • Jiří Mašek Reagovat 02.05.2020
    Na záchranku nelze zapomenout. Aktuálně jsme ve sněmovně čtyři záchranáři ( Jana Pastuchová, Věra Procházková a Milan Brázdil). Všichni se společně mimo jinou svou práci snažíme o dosažení co nejlepších podmínek pro záchranáře. Záchranky poskytují skvělou péči a práce záchranářů proto musí být nejen dobře honorovaná ale i perspektivní a s dostatečnými sociálními zárukami.
    • Karel Reagovat 02.05.2020
     Zdravotnickým záchnářům chybí skvělá reklama, proto naše prestiž zaostává za HZS a PČR.
     Potřebujeme natočit reklamní spot, který poběží v hlavním vysílacím čase, v TV po určitou dobu, a pak si nás žačou lidé vážit.
     Pak se bude snázeji lobovat a vyjednávat.
     Ale pokud budeme jen mňoukat přede dveřmi, nikdo nás nepustí dovnitř.
     • Ivana Rovenská Reagovat 03.05.2020
      Velmi pěkně napsáno a plný souhlas. Práce pro Komoru záchranářů.
      • Radomír Vlk Reagovat 05.05.2020
       Máte pravdu Ivano, je to vhodná práce pro Komoru. Potřebujme však aktivní členy, kteří to dokáží ve svém volném čase a gratis odpracovat. Taková osoba je cenné zlato a budeme si ji hýčkat! Rýžoviště jsou však prázdná. Plné diskuse slov, vět, návrhů jak by a kdo by… jen zlato kočičí… :-) Mimochodem Ivano, nechete být hýčkána? :-)
       • Jan Žoha Reagovat 06.05.2020
        A já si myslel, že do orgánů komory se nechají nacpat ambiciosní lidé, co mají nějakou vizi, koncepci, vystupování, konexe...umí udat směr a bojovat za nás vyhořelé a neschopné, kteří nic takového nemáme a neumíme, a proto se do takových funkcí nehrneme, ale očekáváme výsledky od Vás, kteří jste se, sic dobrovlně a gratis, upsali ďáblu, ale dělat jste to rozhodně nemuseli. Vymlouvat se, že to děláte gratis a že by měl být aktivní plebs? Směšné. Alespoň tedy napište konkrétně co chcete. Udejte směr. A vůbec kolego Radomíre...vždyť tam nejste sám...pod Vámi jsou nablýskané fotografie Vašich kolegů. Dejte mozkovny dohromady a makejte za nás, co na to kapacitu nemáme. ČEST práci a mír světu.
        • Radomír Vlk Reagovat 06.05.2020
         Jane, čtěte občas co píšeme na webu a třeba budou informace o tom co děláme jasnější. Připravujeme drobnou změnu webu, kde se budeme snažit cíle a vize předat více čitelněji. Členy komory se snažím v určitých časových intervalech informovat o dění a konkrétních cílech. Pokud chcete abychom „pro Vás dělali“ a chcete mít aktuální informace, obnovte své členství a pošlete pětikilo příspěvek. Tím nám vyjádříte nejen podporu, ale umožníte fungovat. Pak mne a ostatní členy komory, můžete zcela legitimně konfrontovat s naším pracovním výkonem a já to určitě s pokoru přijmu. V informování o tom, že práce komory je dobrovolnická a v občasném „rýpání“ do diskutujících, "kteří dobře vědí, co bychom měli dělat, ale sami nic nepřinesou", budu určitě pokračovat. Moc si vážím všech co moc nekecají a něco dělají.
       • Ivana Rovenská Reagovat 06.05.2020
        Pane prezidente,milý kolego …..jsem opravdu hodně naštvaná a to o to víc, když jsem se dnes dozvěděla, že učitelé v mateřských a základních školách,kteří teď pracují v nouzovém režimu, berou 100 procent platu + 100 procent odměny ...tedy 200 procent....to mě opravdu vytočilo. Klidně bych s vámi šla do boje za lepší zítřky,ale jak jste jistě četl v mém příspěvku směrem k MUDr. Maškovi ….za pár měsíců jdu do penze. A tak si myslím , že teď by měla nastoupit mladá generace... je to samý Bc a Mgr.....takže chytré hlavy a hlavně ….jde o jejich budoucnost. Jenže ….jak tak sleduji příspěvky zde na Komoře ….je to holý nezájem ...ještě tak kam jet na dovolenou a kde se pobavit. jsem z toho hodně smutná, to mi věřte . Takže tak.....
        • Radomír Vlk Reagovat 06.05.2020
         Přemýšlel jsem, co Vám Ivano odpovím… moc jsem toho nevymyslel, protože máte vlastně pravdu. Za skoro dvacet let mé praxe, vidím na ZZS pozitivní změny v technologickém i odborném vývoji. Ale jako by úměrně k tomu klesal zájem pracovníků záchranek se zajímat o vlastní dění. Naši mileniálové nemají kapacitu vracet něco společnosti zpátky a čekají, že to někdo udělá za ně. Je to škoda, protože potenciál v nich určitě je. Přeji Vám hezký a šťastný závěr profesní kariéry a budu doufat, že na ZZS jednou vydržím minimálně stejně tak dlouho jako Vy.
         • Ivana Rovenská Reagovat 06.05.2020
          Milý kolego,děkuji za Vaše přání ,vážím si ho . Budu mít odpracovaných 32 let na ZZS ….bohužel...musím konstatovat , že se to všechno řítí někam do velké černé díry.....ne, nejsem vyhořelá, naštěstí….jen mám možnost srovnávat …..Budu Vám i nám všem držet palce , aby se někomu tam nahoře rozsvítilo a uvědomil si ,že jsme jediná složka zdravotnictví, která skutečně zajišťuje péči o pacienty vždy a všude 24/7/365 …..a obávám se ,že nakonec nezbyde nic jiného , než ve spolupráci s Odborovým svazem vyhlásit stávkovou pohotovost …. a křičet ….hodně nahlas …..jiná cesta nebude. Na Odbory do Prahy jsem jezdila jednat mnoho let , znám situaci na záchrankách napříč republikou......Tak hodně zdaru a držte se :-)

    • Miloslav Havelka Reagovat 04.05.2020
     Vážený pane poslanče, velice děkuji za iniciativu, ale bohužel uvěřím, až jakoukoli částku uvidím ve výplatní pásce a na svém účtu. Do té doby zůstanu skeptický a smířen s tím, že se na ZZS jako obvykle tak trochu zapomnělo.
  • Ivana Rovenská Reagovat 03.05.2020
   Milý Jiří, se zájmem jsem dnes sledovala rozhovor s premiérem na Nově... učitelé dostanou příští rok slíbených 9 procent na platech, z otázky na odměny pro zdravotníky se premiér vykroutil...jednoznačně nemá v úmyslu nám dát ani korunu.....takže...opět velké zklamání. nevím, koho budu na podzim volit....ale určitě vím, koho ne. Odpracovala jsem na ZZS přes 30 let a za pár měsíců odejdu na zasloužený odpočinek ….a musím říct , že to, kam záchranka došla , je pro mě obrovské zklamání.
   • Jiří Mašek Reagovat 04.05.2020
    Ahoj Ivo, pro mne je naopak velkým zadostiučiněním kam se záchranka dostala (systém,organizace, centrové programy,KZOS,zapojení záchranářů,vzdělávání, infekční týmy, sytém FR, KPCR, elektronizace, vybavení...atd.atd.). A nyní zbývá doladit tu maličkost - prestiž, odměňování, sociální zajištění a na tom pracujme společně. Mě i tebe už to míjí... Jirka
    • Jan Pechaček Reagovat 05.05.2020
     Jakým postupem to chcete dokázat, kraje nám moc přidávat odměny nechtějí. Pokud nebude přímo dáno kolik má dostat poslední záchranář na výjezdové základně tak se k nám nic nedostane. Kraj argumentuje že nemá prostredky. Všude se zdůrazňují nemocnice ale na nás se opravdu zapomnělo. Pane poslanče tohle je už jen na vás.
     • Jiří Mašek Reagovat 06.05.2020
      pracujeme na tom

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.