KZ ZZS ČR podporuje v souvislosti s COVID-19 sjednocení zvláštního příplatku

KZ ZZS ČR podporuje v souvislosti s COVID-19 sjednocení zvláštního příplatku

Kolegyně a kolegové, zaměstnanci zdravotnické záchranné služby.

Dovoluji si vás touto formou informovat, že Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky se cestou prezidenta KZ ZZS ČR připojila k návrhu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a k dopisům předsedů základních organizací působících při ZZS kteří hejtmany žádají, aby členové výjezdových skupin zdravotnické záchranné služby, kteří poskytují neodkladnou zdravotní péči, měli ve všech krajích jednotně v souladu s § 8 nařízení vlády č. 341/2017 Sb., kde jsou zařazeni do IV. skupiny - Práce s nejvyšší mírou neuropsychické zátěže a práce s vysokým rizikem ohrožení života nebo zdraví, přiznán zvláštní příplatek v maximální výši, tj. 7500 Kč

Pandemie COVID-19 je obrovskou zkouškou pro nás pro všechny a zvláště pro zdravotníky, kteří se s ní setkávají v první linii. Členové výjezdových posádek zdravotnické záchranné služby bezesporu patří mezi ty, kteří mají s nemocnými první kontakt.

Bez ohledu na to, že zpočátku neměli dostatek osobních ochranných pomůcek, jednotnou metodiku pro zvládání mimořádné situace a byli vystaveni (a stále jsou) obrovskému stresu a infekčnímu prostředí, svoji práci zvládli a zvládají na výbornou. Jsou těmi, kteří pomohou vždy, a proto jsme naprosto přesvědčeni, že by jednotlivé kraje měly ocenit práci záchranářů nejen morálně, ale také finančně

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky, která už 15 let zastupuje zejména nelékařské zdravotnické pracovníky ze ZZS, písemně i elektronicky oslovila s tímto návrhem hejtmanky a hejtmany krajů a příslušné radní, obdobně, jak to provedly odborové organizace.

Radomír Vlk

• Tonda Reagovat 22.04.2020
    Jak jde o platy, tak se KZ umí pěkně stmelit a táhnout za jeden provaz :)
    Ideálně by to chtělo od 1.1.2021 zvýšit tarifní platy (nátlak provedeme až po zvýšení ono zvláštního příplatku). Určitě požádejme o vyplacení mimořádných odměn, zasloužíme si to, veřejnost na to uslyší a politici nám to přiklepnou :)
    Lobujeme ještě za zvýšení směnného příplatku, protože ho vlastně sestry na urgentech mají vyšší (jaká nespravedlnost), i když momentálně v době pandemie jezdíme k polovině případů..., ale o tom se veřejně nemluví. Zkrátka musíme podojit stát co nejvíce
    • Radomír Vlk Reagovat 22.04.2020
      Tondo, děkujeme za připomínky a nápady :-) A když jezdíte k polovině případů, to máte fůru času a mohl byste s tím určitě něco udělat. ;-) RaV
    • Tomáš Ježek Reagovat 23.04.2020
      Ahoj, nejsem ekonom, ani analytik pracovního trhu, přesto se domnívám, že po přidání 27% celkem + 1500 tabulkové navýšení se výrazně příblížilo k ceně naší práce. Další navýšení už bude jenom s obecným principem odměňování ve zdravotnictví. Čím více odborné práce, tím více peněz a to souvisí s kompetencemi. Biologické riziko je už v zákoně o ZZS a komora se opakovaně snaží vrátit infekční příplatek. A poznámka k fakultním nemocnicím ty mají žábu na prameni přímo MZ ČR. Zatímco ZZS má mecenáše kraje, a ty mají omezené rozpočty..
  • Karel Reagovat 24.04.2020
    Osobně mi vadí ty diametrální rozdíly v platech - v linii Řidič - Záchranář ------- Lékař.
    Záchranáři také slouží noční, víkendy, svátky, přesčasy, také máme svou odpovědnost za práci, máme více výjezdů než lékaři, jsme také neustále jednou nohou v hrobě a druhou v kriminále, také jsme studovali vysokou školu a další specializace...
    Měli bychom mít svou platovou tabulku, jakou mají lékaři u ZZS.
    Já jim ty čísla nezávidím, dali jim je naší vrcholoví představitelé a my si je bezpochyby a mrknutí oka zasloužíme také.
    Už mě nebaví poslouchat, že nepocházíme ze šlechtického stavu "MUDr." nebo, že jsme se měli lépe učit, ani se nechci srovnávat s ostatními NLZP profesemi. Nic proti kolegům z UP nebo ARO či JIP - my jsme specifikum a dosti výrazné!
    To samé jako členové IZS nemáme žádné výhody ve srovnání s PČR nebo HZS - ale to je už jiný příběh.
    Děkuji vsěm, kteří nemalými krůčky bojují, abychom se měli lépe, ale žádných 27% a 1500 Kč k tomu, vzásadě nic nevyřeší.
    Pořádnou a důstojnou tabulku chceme, která bude odpovídat našemu nasazení, za kterou se nebudeme muset stydět a která nám umožní normálně žit v 21. století.
    Držte se.
    • Jan Žoha Reagovat 06.05.2020
      Karle, kdybyste se podepsal, tak bych s Vámi i souhlasil. Čeho se bojíte? Na Vašem názoru není nic špatného a to, co jste napsal, si myslí téměř každý záchranář...akorát žádný nemá gule na to, aby to veřejně ventiloval. ČEST
      • Karel Reagovat 07.05.2020
        Já se podepsal. Jestli jménem nebo přijmením nebo pseudonymem - na tom přeci nezáleží.
        Důležitý je obsah sdělení, kterým jsem chtěl upozornit na palčivou problematiku naší bohulibé řehole..
        Nebojím se a koule mám.
        Niokoho jsem necitoval, jen poznatky ze své letité praxe..
        Nezáleží mi, co si o mém názoru myslí ostatní a jestli se mnou někdo souhlasí nebo ne.
        Jen jsem potřeboval upustit páru a to se mi poveldo.
        Hezký den přeji všem.