Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Kulantně řečeno, smíšené pocity z nové vjezdové základny ZZS v Rožnově pod Radhoštěm

06.03.2016

Kulantně řečeno, smíšené pocity z nové vjezdové základny ZZS v Rožnově pod Radhoštěm

 

Jak se pracuje v novém?

 

          „Tak nám postavili novou základnu“ říká paní Müllerová! Začínám klasikem a mám dojem, že se to sem tak nějak hodí. Na novou základnu v Rožnově pod Radhoštěm se čekalo roky. Stávající prostory, ojíněné plísní se zápachem z veřejných WC a garáž o 10 cm přesahující velikost vozu na každé straně, nebylo zrovna místem nominovaným na cenu „stanoviště roku“ a nebylo ani místem, kam by se pracující člověk těšil. Byly to prostory přestavěné z bývalé LSPP na místní poliklinice pocházející z 80. let minulého století. Čekalo se roky a roky se i vybíralo vhodné místo. Základna stojí, má za sebou půl roku ostrého provozu. Ovšem ožehavá témata, která zaměstnanci chtěli připomínkovat již během projektu a výstavby, a nebylo jim to umožněno, zůstala nezodpovězena i dnes.

          Samotné umístění budovy přímo u hlavního silničního tahu na SR se může jevit jako místo dobré i zlé, dle úhlu pohledu. Jedná se o skutečně hodně „vytížený prostor“, tedy i značně hlučné místo s neustálým „štrúdlem“ vozů oběma směry. Místo u řeky Bečvy, která si řekla v posledních 20 letech během povodní minimálně 2x své, rovněž nepovažuji za úplný ideál, a nejde o to, že by se voda až do garáží nemusela dostat. Ona stačí i uzavřená komunikace z důvodů povodní, což zde bylo opakovaně.

          Oplocený metrový trávníček ze dvou stran kolem budovy záchranky je zcela jistě pěkná věc, ovšem proč plot končí na úrovni garáží, resp. proč může kdokoliv se dostat do bezprostřední jejich blízkosti, je nám záhadou. Současná silniční komunikace, která vede po obou stranách budovy s výjezdem na hlavní silnici je pro řidiče záchranky rovněž místo velmi nebezpečné. A chodník, který je vybudován po straně záchranky v podstatě navede studenty chodící do sousedící školy a občany zkracující si cestu přímo před vrata garáží. Vyjíždí-li řidič na majáky, musí uhlídat hned 4 silniční komunikace a 3 chodníky, aby následně vjel na velmi frekventovanou mezinárodní silnici. A věřte, není výjimkou, kdy se chodci promenádují přímo mezi sanitkami při současném výjezdu dvou sanitních vozů v RV systému.  Okrasný trávníček s kamínky přímo před garážemi – báječná věc, nicméně jednoduše zajet do 2 ze tří garáží je tím téměř nemožné. Obzvláště, pokud jsou na přilehlém veřejném parkovišti zaparkována auta, což je téměř vždy, neboť parkoviště je určeno pro přiléhající sportovní halu. Parkovací manévry našich řidičů dosahují vrcholu a vrcholu dosahují i jejich nervy.

          A zázemí posádek? Šatny, koupelna a wc posádek orientováno do nejklidnější zóny, naopak pokoje posádek na vytíženou mezinárodní komunikaci. Ano, máme garáže, kde můžeme konečně procházet kolem sanitních vozů. Pravda, nejlépe v kožichu, protože dle slov architekta byl požadavek na množství topných těles takový, aby v místnosti bylo 15 oC. Stačí, abyste opakovaně vyjeli sanitním vozem, nejlépe oběma, tím zvedli na chvíli vrata garáže. V prostorách je taková zima, že tam toho moc neuklidíte a nedoplníte.

         Tak to jsme si moc nepolepšili, protože v bývalé garáži díky její velikosti bylo tepleji. A to prosím pěkně ani na Valašsku se letos zima ještě neukázala v plné své síle. To že pracovna zaměstnanců s počítači je rovněž v garáži, přímo pod výfuky už snad ani nemá význam komentovat, a že očistná vana je konstruována tak, že v podstatě neodtéká, je také polepšení, neboť úklidové zázemí v minulých prostorách nebylo žádné. Myčka na sanitní vozy. Ano máme. Časté neodtékání kanálu je jedna věc, ale nevyhovující prostor je druhá. Myčka je totiž takových rozměrů, že je v podstatě nemožné, ostříkat vůz uvnitř myčky. Tudíž se stejně opět nejčastěji umývají vozy venku, tak jak tomu bylo na staré budově. V minulosti z toho největší efekt měla místní chirurgická ambulance, neboť stačilo pár stupňů pod nulou a už se všichni návštěvníci polikliniky mohli jít i s chřipkou klouzat….:). Proč máme dva lékařské pokoje, když slouží vždy jen jeden lékař je rovněž záludná otázka, stejně tak proč záchranáři, kteří se tam na víkendy sejdou dva, mají pokoj jeden angry.


          Těch otázek je mnoho, kompetentních odpovědí je málo. To, že si své nemohli říci, k nově vznikající základně ti nejpovolanější, kteří tam denně budou vykonávat svoji profesi, je víc jak smutné no. Už jen proto, že tak významný počin, kterým výstavba nové základny záchranné služby bezesporu je, je v konečné chvíli pokažen neprofesionalitou zodpovědných pracovníků, kteří nikdy nebudou z daných garáží na majáky vyjíždět, ale budou se ptát, proč se nevyjelo včas. Je škoda, že pár takových to „maličkostí“ dokáže zkazit dojem a zničit práci lidí, kteří to mysleli upřímně, a dalo jim velkou práci vůbec postavení nové základny prosadit. Je to o to smutnější, že nám minimálně dalších 80 let nikdo novou základnu nepostaví.  A někdy se sama sobě divím, že se stále ještě divím.

 

Mgr. Bára Kvapilová

 

P.S. Tak věřme, že v Buchlovicích a Suché Lozi se to podaří lépe smiley

Komentáře k článku
 • Lukáš Zechel Reagovat 07.03.2016
  Je škoda nebo spíš smutné? když nejsou vyslechnuty připomínky lidí tak říkajíc "od fochu" a hlavně těch, kteří tam budou trávit zbytek svého života :)
  • veverka Reagovat 18.03.2016
   Autorka článku tam tráví nejméně času ze všech zaměstnanců,
   její po léta čerpané dlouhé PN a OČR mnohonásobně převyšují
   zbytek pracovníků kolektivu....
 • Jan Pokorný Reagovat 07.03.2016
  Je to blbé, ale bohužel zpravidla vedení záchranky na to nemá skoro žádný vliv. Rozhoduje investor a tím je ZS jen zprostředkovaně, no a tam jde o vše jiné než o nějaké pohodlí záchranářů... Pokud nemáte známého vlivného regionálního politika tak nezmůžete nic, bohužel nikde v ČR... Ale ta pracovna, to bych nechal změřit hygienikem, zda fakt nedejcháte výpary, protože to už není o pohodlí, ale o zdraví. A od toho je odborová organizace.
 • Petr Fejfar Reagovat 08.03.2016
  No zkrátka opět bordel.
 • Renata Michnová Reagovat 14.03.2016
  Pokud měla kolegyně vhodnější místo k realizaci stanoviště, měla uvědomit vedení ZZS ve Zlíně, jistě by byli rádi za jiný názor. Myslím, že se vždy na každé stavbě najdou chyby, ale ty jistě půjdou řešit, jen by bylo vhodné připomínkovat na jiných místech, ne na stránkách Komory. Vyjíždění sanitek, parkování do garáží - pokud mají někteří kolegové s tímto problém, potom nemají na místě za volantem co dělat, vždyť během výjezdu musí řešit mnohdy mnohem složitější a nebezpečnější situace. Z garáží přece nevyjíždím třista z místa!!! Pokoj záchranářů je opravdu dost velký, ale možná má pisatelka jen problém s komunikací s ostaními kolegy a o její profesionalitě můžeme s úspěchem polemizovat. Takto se rozpory neřeší.
 • Pepa Halaxa Reagovat 15.03.2016
  Zdravím vespolek,
  třeba by potíž s častou kolonou vyřešilo v místě výjezdu na hlavní žluté vodorovné značení...
  jako na sjezdech z víceproudých měst. okruhů (typicky Již. spojka, PHA), nebo na tram zastávkách ve středu vozovky (bezostrůvkových). Auto tam prostě nesmí zastavit, v koloně počká před značením a přejede, až když má za ním volno.. Hezký den všem(-:
 • Martina Petruželová Reagovat 15.03.2016
  Tento článek lépe nekomentovat! Autorka by se měla hluboce zamyslet.
 • veverka Reagovat 15.03.2016
  Proč začíná klasikem, proč si bere do huby Haška,
  když nezná ani úvodní větu ze Švejka?
  Vždyť to ani nečetla! To se naučila podvádět
  na vysoké škole v té svojí honbě za tituly?
  Neumí ani gramatiku českého jazyka,
  je tam spousta hrubek - čárky v souvětích, slovesné tvary...
  Btw.autorko, existuje něco jako korektura českého jazyka
  např.od filologů nebo aspoň někoho znalého češtiny.
  Pokud tak odfláknutě vypadá i Vaše práce, tak se
  pacienti máte čeho bát.....!
 • HoŽo Reagovat 15.03.2016
  Hm. Tady to vypadá na bitku magister ošetřovatelství.
 • veverka Reagovat 16.03.2016
  To spojení "vjezdová základna" v názvu článku
  je, prosím, záměr nebo překlep?
 • Drahomír Sigmund Reagovat 17.03.2016
  Přejít od roviny věčné (čest výjimkám) do roviny osobní, to bychom už uměli :-(. A dál?
  • veverka Reagovat 17.03.2016
   Co je, prosím, "věčná rovina"?
   • Drahomír Sigmund Reagovat 17.03.2016
    Udělám výjimku a odpovím někomu, kdo ani nemá odvahu zveřejnit své jméno a neví, co je věcná rovina. Ano, byl jsem teď v osobní rovině a omlouvám se. Věcná rovina je řešit nastalý problém, na který je poukázáno a držet se faktů vtahujících se k problematice. V jedné reakci pisatel navrhoval nějaké opatření se žlutými pruhy. Tento pisatel řešil právě onu věcnou rovinu problému.
    • veverka Reagovat 17.03.2016
     Věcnou rovinu znám, vy jste napsal věČnou,
     pokud jste si nevšiml. To asi ty emoce...
     • Drahomír Sigmund Reagovat 17.03.2016
      Omlouvám se, psal jsem po noční na mobilu (slova se někdy upraví), nicméně "téměř" každý myšlenku pochopil.
 • Lucie Plachá Reagovat 19.03.2016
  Teda já do problému vůbec nevidím, nevím, jak a s jakou odezvou se Bára pokoušela své námitky k budově stanoviště uplatnit u odpovědných, než s nimi přišla na veřejnost (tak nějak předpokládám, že pokoušela), a taky je pravda, že "citace klasika" jí úplně nevyšla ;), ale... dámy, vy co se tady hašteříte a zapomněly jste ještě zmínit, že měla tuhle Kvapilová na výjezdu špinavé tenisky: co to jako má být? Kolik vám je? Kde je nějaký obsah, nějaký argument, proč autorka kecá?
  Jestli tu reprezentujete něco jako women-power, jímá mě obrovský stud. Klecový chov na vás.
  Jinak tedy vlastně: viz Drahoš. To je ten, co si dovolil udělat překlep, hlupák jeden.
  • Martina Petruželová Reagovat 19.03.2016
   Milá dámo, dovoluji si reagovat z velmi prostého důvodu. Je mi dost na to, abych reagovat mohla, nehledě na fakt, že pracuji na stejném pracovišti jako pisatelka. Mohu tedy posoudit, v jakých podmínkách jsme pracovali dříve a jaké zázemí máme nyní. Snad Vám to bude na vysvětlení stačit?!
 • Lucie Plachá Reagovat 19.03.2016
  No, když se tedy ptáte, nebude. Už proto ne, že jsem se neptala PROČ odpovídáte, ale JAK.
  Ano, ano, ovšem, žádný věk není limitujícím faktorem pro zapojení do takové diskuze, proč by taky měl být. Zajímal mě (i když zas ne tolik), abych lépe pochopila tu štěbetavou formu - důvod, proč si z možných způsobů reakce vybíráte osobní napadání na úkor výš zmiňované věcné argumentace.

  Abych se ale nezabývala jen vámi a trochu dotkla tématu, když už pod ním diskutuji:
  Podle mě opravdu není v pořádku, aby nedílnou součástí prostoru pro výjezd i parkování sanit byl nedobrovolný trenažér, šikany v podobě dekorativních ploch, volná promenáda chodců a permanentní kolona na silnici. Argument, že to řidiči musí zvládnout, neobstojí. Jistě to zvládají, snad se ještě žádná tragédie nestala, ale proč proboha potencovat rizika? Snad by nemělo být stavebně složité ty kamínkové parádičky zrušit a prostor alespoň vybavit vertikálním i horizontálním značením.
  Sebevelkorysejší výměra plochy pokoje imho nemůže nahradit pokoje dva, z mnoha zřejmých důvodů. I lidé s dobrými vztahy na pracovišti ocení možnost mít soukromí, zejména jsou-li různého pohlaví, například. Nebylo by možné se s lékaři domluvit na přenechání toho druhého pokoje?
  • olda škorňák Reagovat 19.03.2016
   Luci, palec nahoru, snad to pochopili všichni ostatní...
  • veverka Reagovat 20.03.2016
   Přijeďte se podívat, ať vidíte předmět
   té své plamenné obhajoby, jak je to tam všechno špatně.
   Připomínky autorky k budově jsou první svého druhu
   až na tomto portálu.
   Zase jeden po bitvě generál....
   • olda škorňák Reagovat 20.03.2016
    Pane, či paní "veverko" ová,
    základnu v RpR jsem již navštívil, stavba samotná mě zaujala. Mohu vás ujistit, že relevantní problémy jsem ze své pozice řešil s panem ředitelem a budou vyřešeny. Ale mezilidské vztahy za vás nevyřeší nikdo, ty se "staví" dlouho.
    • veverka Reagovat 22.03.2016
     Promiňte, ale nevím, kdo jste,
     ani jaká je vaše tzv. pozice...
    • Drahomír Sigmund Reagovat 22.03.2016
     Kurňajs Oldo, tak zaměstnanci ani nevědí, kdo je dlouholetým krajským odborovým předákem :-(
     • Mr.Happy Reagovat 24.03.2016
      Tak dlouholetý odborový předák...a taky messenger anonymu,
      sprostého dopisu plného pomluv a urážek, který převzal od
      autorky a osobně dovezl řediteli ZZS.
      Ten ať se o "stavění" mezilidských vztahů raději nevyjadřuje!
 • Zdeněk Urbánek Reagovat 22.03.2016
  Podobný článek by vznikl, kdybychom popsali hlavní sídlo záchranářů Plzeňského kraje. Bohužel byrokraté mají svá pravidla a přes to nejede vlak....

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.