Královéhradečtí letečtí záchranáři na Helicoptershow 2016

17.05.2016

Královéhradečtí letečtí záchranáři na Helicoptershow 2016

V pátek a sobotu 13. a 14. 5. patřilo královéhradecké letiště dalšímu ročníku Helicopter a rallye show. Již tradičně se v pátek pořadatelé zaměřili na program pro školy a připravili pro děti nejen pestrou směsici ukázek práce jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému (IZS), ale také několik zajímavých letových ukázek.

Součástí pátečního programu je i odborný seminář. Ten letošní byl zaměřen na spolupráci pozemních složek IZS s leteckou záchrannou službou, radiokomunikaci a bezpečnost při zásazích. Odpolední praktická část byla realizována formou workshopu "Záchrana tonoucího z tekoucí vody". Účastníci cvičení se přemístili do centra Hradce Králové, kde pod jezem Hučák, nedaleko soutoku Labe s Orlicí měli příležitost vyzkoušet si slanění k tonoucímu z paluby vrtulníku a jeho následné bezpečné přenesení na břeh.

Program sobotní veřejné části Helicoptershow přinesl celou řadu tradičních ukázek pozemní i letecké záchranářské techniky. Hlavním bodem programu byla simulovaná hromadná dopravní nehoda, u které na ploše letiště zasahovalo hned několik vrtulníků a celá řada pozemních složek IZS.

Kromě účasti vrtulníku LZS Hradec Králové na této nehodě si ZZS KHK připravila také  celou řadu ukázek své činnosti. Dopoledne záchranáři spolu s hasiči předvedli vyproštění a následné ošetření zraněných při dopravní nehodě, po celou dobu trvání Helicoptershow pak ve svém stánku u vchodu na letiště předváděli  svou výbavu včetně sanitního vozu. Příchozí diváci si mohli vyzkoušet poskytování první pomoci, včetně nácviku neodkladné resuscitace na modelech různých věkových kategorií. K vidění byla rovněž ukázková videa a dokumenty o ZZS KHK. V průběhu celého dne se u našich záchranářů vystřídalo několik stovek návštěvníků akce.

Ani v tento den však záchranáři neošidili své hlavní povinnosti na výjezdech. Například vrtulník LZS Kryštof 6 v sobotu mezi jednotlivými ukázkami zasahoval u dvou velice závažných dopravních nehod. Nejdříve krátce po osmé ranní odstartoval k Moravské Třebové, kde letečtí záchranáři ošetřili dvanáctiletého chlapce, který byl vážně zraněn poté, co osobní vozidlo, ve kterém cestoval, narazilo do stromu. Hoch utrpěl mnohočetná poranění zejména hlavy a končetin. Poté, co záchranáři stabilizovali jeho zdravotní stav, jej museli transportovat na traumacentum do královéhradecké nemocnice. Zdravotní stav nemocného, který byl v bezvědomí a napojen na přístroj pro umělou plicní ventilaci, byl při předání v nemocnici vážný, ale stabilizovaný. U této nehody zasahovali rovněž letečtí záchranáři ze základny v Brně, kteří ošetřovali a do nemocnice transportovali dalšího těžce zraněného cestujícího. Třetí zraněný byl po ošetření do nemocnice transportován sanitkou. Řidič při nehodě utrpěl zranění, kterým i přes usilovnou péči záchranářů na místě podlehl.

V 10:45 posádka LZS odstartovala k nahlášenému střetu motocyklu s osobním autem. Vzhledem k mechanizmu a závažnosti poranění, která šestačtyřicetiletý motocyklista utrpěl, však zasahující lékaři museli konstatovat, že muž zemřel na místě střetu.

Zdravotničtí záchranáři v Hradci Králové dnešní den zahájili

besedou s Andrejem Babišem

1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš 16. 5. dopoledne navštívil zdravotnické záchranáře v budově ředitelství ZZS KHK v Hradci Králové. V přednáškové místnosti se setkal nejen s vedením královéhradecké záchranky, ale také s jejími řadovými zaměstnanci. Přítomni byli rovněž představitelé a zástupci krajského úřadu KHK, Zdravotnického holdingu KHK, Fakultní nemocnice Hradec Králové, České lékařské komory, zástupci zdravotnické veřejnosti a další hosté. Po krátkém úvodu a představení základních údajů o královéhradecké záchrance z úst jejího ředitele Jiřího Maška si vzal slovo vicepremiér Babiš a krátce přiblížil  přítomným svou představu o fungování českého zdravotnictví. V následné téměř hodinové debatě došlo na mnohá témata, mimo jiné rovněž na tolik diskutovaný tendr na provozovatele letecké záchranné služby. Diskutována ovšem nebyla pouze problematika záchranné služby, ale také otázky související s hospodárností zdravotnického systému, fungováním akutních lůžek, ale například také situace v poskytování domácí péče.

Ivo Novák

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje

• MUDr. Roman Gřegoř Reagovat 18.05.2016
    Zdravím všechny, víkendová akce byla opravdu vydařená. Mne osobně těší, že na fotografii vrtulníku pod titulkem "Královéhradečtí letečtí záchranáři na Helicoptershow 2016" je nikoliv královehradecký ale vrtulník Kryštof 18 z Liberce, s nímž vystupuje ostravská posádka a ten zadek na ližině je můj... Je to (bez ironie) ukázka toho, že v této náročné činnosti jsme jako jedna rodina bez rozdílu ze které záchranky pocházíme...