Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Kraj kontrolou na ZZS Libereckého kraje odhalil celkem pět pochybení

11.05.2013

Kraj kontrolou na ZZS Libereckého kraje odhalil celkem pět pochybení

Boj o záchranku. Brali lékaři nezákonně přemrštěné platy?




Kontrola liberecké záchranky ukázala, že její šéf vyplácel svým kolegům až pětinásobky tarifních platů. Z problému se ale nyní stává už i politická kauza. Ředitel záchranky Stanislav Mackovík (foto) byl obviněn, že ač byl lídrem KSČM, porušoval zákoník práce.


Kontrola ve Zdravotnické záchranné službě Libereckého kraje odhalila pochybení při vyplácení odměn. Příplatky v některých případech přesáhly 130 procent platového tarifu. Ředitel Stanislav Mackovík proto přišel o osobní hodnocení a nedostane mimořádnou odměnu za druhé pololetí loňského roku.

Mackovík odmítá, že porušil zákon. Příplatky podle něj nepřesáhly 100 procent, které dovoluje zákon.
Kontrola na záchrance odhalila pět pochybení, ta v odměnách jsou však podle náměstkyně hejtmana Zuzany Kocumové (Změna pro Liberecký kraj) nejzávažnější.

"Vyplácely se příplatky, odměny a prémie a tím se často mzdy zvyšovaly ve srovnání s tarifními na čtyř- až pětinásobek," řekla Kocumová.

Mzdy lékařů a zdravotníků liberecké záchranky patří díky tomu k nejvyšším v zemi. Lékař liberecké záchranky si měsíčně vydělá v průměru až 96 000 korun.

Mackovík se však obává toho, že pokud mzdy, odměny či platby za přesčasy sníží, přijde o kvalitní lékaře. "Lékaři záchranné služby jsou všude nedostatkovým zbožím," upozornil.

Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) však nelze za chyby v odměňování dávat vinu jen řediteli. "Považuji to za selhání zřizovatele, který v minulosti nenastavil jasná pravidla hospodaření a odměňování ve zdravotnické záchranné službě," řekl Půta.

V tuto chvíli proto podle něj není na pořadu dne Mackovíkovo odvolání ani výběrové řízení na nového ředitele. "Dostal za úkol zpracovat návrh pravidel odměňování. Jak pochybení napravil, ukáže příští kontrola," dodal Půta. Kraj chce navíc na záchrance provést forenzní audit.


Do hry vstupují politické útoky

Šéf záchranky, jinak též krajský volební lídr KSČM, na výsledky kontroly zareagoval textem, který uveřejnil na serveru tydenvlk.cz. Kromě jiného se domnívá, že Změna pro Liberecký kraj používá mafiánské praktiky a je nekompetentní.

Mackovík například píše: "Na prvním místě odborné neschopnosti stojí bývalá "zimní atletka" Bc. Z. Kocumová, která se v pozici statutární náměstkyně hejtmana ještě věnuje zdravotnictví. Je sice pouhým laikem bez sebemenšího vzdělání a zkušeností, ale v duchu Změnařské destruktivní filozofie se jí daří totálně rozkládat chod nejvýznamnějších zdravotnických zařízení v Libereckém kraji, tedy Krajské nemocnice Liberec, Nemocnice s Poliklinikou v České Lípě a Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje."

Z problému se tak nyní stává už i politická kauza, neboť Změna na svém spřáteleném webu nasliberec. cz pro změnu zaútočila na Mackovíka: "Ačkoliv byl ředitel záchranky Stanislav Mackovík lídrem KSČM, která se, alespoň podle oficiální rétoriky, staví na stranu práv zaměstnanců, podle výsledků kontrol na liberecké záchrance to tak nevypadá. Podle výsledků kontroly bylo dalším častým porušováním zákoníku práce například skutečnost, že není dodržována doba nepřetržitého odpočinku mezi směnami a nepřetržitého odpočinku v týdnu. A tento problém se rozhodně netýká jen lékařů a lékařských pracovníků."

Portál Změny upozorňuje na podezřelou výši odpracovaných hodin. "Nejvyšší úvazek u nelékařského pracovníka například činí 5100 hodin za rok. To by znamenalo každý den včetně víkendů a bez dovolené průměrnou dobu práce 14 hodin denně, pokud bychom započítali volné víkendy, jednalo by se o 19 hodin a 15 minut denně."

Za Mackovíka se včera postavili jeho kolegové ze záchranky. Ve svém prohlášení zdravotničtí odboráři kromě dalšího píší, že "s ohledem na skutečnost, že záchranná služba pracuje v nepřetržitém provozu a počet zaměstnanců s odbornou způsobilostí je omezen, může docházet k situacím, kdy není možné dodržet zákonem stanovenou dobu nepřetržitého odpočinku v týdnu."

Hejtmanova náměstkyně Kocumová podle pracovníků záchranky dlouhodobě poškozuje jejich dobré jméno, což prý "může mít negativní dopad na poskytování záchranné služby občanům Libereckého kraje."


Pracovní místa pro ČSSD?

Mackovík ale čelil kritice už v minulosti, a to kvůli údajnému těsnému napojení na libereckou ČSSD. V září roku 2010 například zaměstnal pozdější libereckou primátorku Martinu Rosenbergovou (ČSSD).

Zaměstnání na záchrance ale získal v roce 2010 také Adam Dušek, syn krajského předsedy sociálních demokratů Roberta Duška. A k Mackovíkovi přišel v roce 2011 také Otakar Kypta, syn sociálně-demokratického ředitele Technických služeb města Liberce a bývalého místostarosty Jablonce nad Nisou.



Mladá fronta DNES



Zdroj + peprná diskuze: tribune.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.