Přihlášení
Zapomenuté heslo
V Brně se koná konference pro zlepšení nácviku zásahů záchranářů
V Brně se ve čvrtek a pátek uskuteční konference o simulačním vzdělávání, jehož smyslem je nácvik záchranářů pro situace nehod a zranění. První České multidisciplinární simulační konference, která se koná ve čtvrtek a v pátek, se zúčastní dvacítka českých i zahraničních hostů.
Více než stovce účastníků budou přednášet o možnostech simulačního vzdělávání, tedy nácviku reálných situací mezi pacienty a záchrannými složkami.
To pak může vést k lepšímu rozhodování při vypjatých momentech a k omezení chyb, řekla dnes novinářům Svatava Kalná ze Simulačního centra Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Simulační centrum funguje od roku 2012. Od té doby uskutečnilo 190 kurzů a proškolilo 500 účastníků.
Při kurzech se zdravotnický personál, studenti zdravotních škol, ale také policisté nebo hasiči v simulovaných situacích učí, jak správně reagovat. "Děláme cvičení na dopravní nehody, na tonutí člověka, opaření, pád z výšky, ale také třeba infarkt nebo mozkovou příhodu na ulici," uvedla Kalná. Cvičení se konají v simulačním centru, ale také v přírodě, například u Brněnské přehrady.
Podle Kalné se lidé na kurzech nejprve seznamují s tím, jak by se měli v obdobných situacích chovat, a potom si vše na vlastní kůži vyzkouší. "Zpočátku jdou třeba u hromadné nehody za člověkem, který nejvíc křičí, přitom dřívější pomoc potřebuje jiný člověk zaklíněný v autě. Postupným nacvičováním a opakováním se jim snažíme poradit, aby si zapamatovali správný postup a vyvarovali se chyb," uvedla Kalná.
Přestože má Brno simulační centrum už několik let, oproti západním zemím je pozadu. "Pracoval jsem ve Velké Británii a v Austrálii, kde je simulační medicína o mnoho kroků dál. V České republice je na začátku, a pokud se v naší zemi zlepší, má to obrovský význam," řekl ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík.
K posunutí celé oblasti kupředu má sloužit právě první konference, na které se sejdou různí odborníci a účastníci. "Předáme si informace, získáme zkušenosti a třeba někomu můžeme poskytnout základní know-how, které máme. Chceme také pracovat na vzniku platformy pro Českou republiku s přesahem i do zahraničí," uvedla Kalná. Podle dalšího z organizátorů konference Aleše Pacnera by mohla být setkání pravidelně každý rok. "Za rok by mohlo být i několik menších seminářů, ale vše je otázkou domluvy. První česká simulační konference je ke všemu základním stavebním kamenem," dodal Pacner.
ČTK
P. S. Odborná veřejnost ze zdravotnických záchranných služeb a PNP vůbec je ovšem ve stejném termínu na tradiční konferenci 14. Brněnské dny přednemocniční neodkladné péče
Sigmund
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©