Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Kompenzační vyhláška upraví platby za péči kvůli covidu-19

18.06.2021

Kompenzační vyhláška upraví platby za péči kvůli covidu-19

 

 

Ministerstvo zdravotnictví kompenzační vyhláškou upraví platby za zdravotní péči omezenou nebo vykázanou navíc kvůli covidu-19 i odměny zdravotníkům za letošní rok. Vyjít ve sbírce zákonů by měla do konce června. V tiskové zprávě o tom včera informovalo ministerstvo zdravotnictví. Vyhláška upravuje některé platby i ještě za loňský rok, například pro lázně. Podobnou vyhlášku vydalo ministerstvo i loni.

 

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR minulý týden informoval, že část zdravotníků slíbené odměny ještě nedostala. Kritizoval návrh vyhlášky, podle níž jim měly přijít až v říjnu. Po jednáních s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) ale došlo k posunu termínu na konec července.

Problém podle ministra byl, že odměny vycházely ze seznamů personálu uvedeného ve smlouvách s pojišťovnami z konce loňského roku. „Řada zdravotnického personálu, obzvláště pak zdravotních sester, nebyla uvedena ve smlouvách mezi poskytovateli a zdravotními pojišťovnami a jejich odměny tak nebyly dostatečné. Díky novele kompenzační vyhlášky budeme moci všechny zdravotníky do smluv se zdravotními pojišťovnami dohlásit,“ uvedl v tiskové zprávě Vojtěch.

Zdravotníci dostali odměny už za loňskou jarní vlnu pandemie, za plný úvazek to bylo 75.000 korun, ostatní pracovníci ve zdravotnických zařízeních 30.000 korun. Stejnou částku měli přislíbenou i za další vlnu. Pro lidi z nemocnic peníze poslala vláda z rozpočtu, šlo asi o 11 miliard korun, ostatním je prostřednictvím vyhlášky vyplatí zdravotní pojišťovny. Ty náklady vyčíslily asi na 12,2 miliardy.

Cílem vyhlášky je kompenzovat dopady loňské podzimní a letošní vlny epidemie koronaviru, ať už poskytovatelům zdravotní péče, kteří museli pracovat více nebo těm, kteří museli péči omezit. Nahradí propady příjmů z doby, po kterou byla mimořádným opatřením ministerstva odložitelná zdravotní péče omezená. Podle březnových informací ministerstva nemocnice dohromady kvůli omezení prodělávaly asi 3,2 miliardy korun měsíčně.

Za jeden den péče o pacienta s covidem-19 v akutní či následné péči nemocnice podle vyhlášky dostanou od ledna do konce května kompenzaci 1000 korun. U oddělení následné intenzivní péče, které se v době pandemie změnilo na jednotku intenzivní péče, je kompenzace 13.863 korun. „Částka zahrnuje úhradu za osobní ochranné pomůcky, vyšší stavy personálu a také částku na odměny,“ uvedlo ministerstvo.

Původně byly částky za léčbu pacientů s covidem-19 výrazně vyšší. Zatímco loni na jaře měla nemocnice za týdenní pobyt pacienta na JIP lůžku s ventilátorem 570.948 korun, letos je to asi o 133.600 korun méně. Zachovaná zůstala úhrada 693.448 korun pro pacienty na přístroji ECMO. Loni byl ke standardním 6400 korunám dalších 2300 korun denně, letos už je jen tisíc korun navíc.

Vyhláška kompenzuje úhrady také pro oblast lázní, domácí péče a domácích hospiců nebo náklady vynaložené na léky, které se podávají pro léčbu covidu-19 jako je krevní plasma vyléčených pacientů nebo monoklonální protilátky. Mění také úhrady testů.

Vrcholí také jednání mezi zdravotními pojišťovnami a zástupci jednotlivých segmentů zdravotní péče pro rok 2022. Poslední jednání, do kdy se mohou na úhradách shodnout, bude tento pátek. Pro příští rok veřejné zdravotní pojištění mít výdaje zhruba 400 miliard korun. Příjmy by mělo navýšit také přidání peněz za státní pojištěnce, ministerstvo navrhuje 200 korun měsíčně. Celkově by mohlo jít asi o 16 miliard korun.

Zdroj+foto: zdravotnickydenik.cz

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.