Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Když LZS Hradec Králové zavede transfuzi, tak my v Praze na LZS budeme podávat fibrinogen :-)

27.03.2018

Když LZS Hradec Králové zavede transfuzi, tak my v Praze na LZS budeme podávat fibrinogen :-)

 

Pražská záchranka spustila pilotní projekt, ve kterém testuje podání látek ovlivňujících krevní srážlivost přímo v terénu. Tato praxe by mohla zvýšit naději na přežití závažně zraněných osob, například v důsledku dopravní nehody, kdy představuje krevní ztráta jeden z nejvýznamnějších faktorů podílejících se na nepříznivé prognóze pacientů. Projekt, do kterého je zapojena pražská letecká záchranná služba, je první svého druhu v ČR.

 

V posledních letech se ukazuje, že klíčovou roli v mechanizmu život ohrožujícího šoku nehraje ani tak snížený objem krve, ale jde hlavně o ztrátu dalších důležitých funkcí, které mají s krevní ztrátou přímou souvislost. Tou nejkritičtější poruchou je vyčerpání faktorů krevní srážlivosti, kvůli čemuž se nemohou uplatnit přirozené mechanizmy zástavy krvácení a rozvíjí se závažný šokový stav.

Dlouhodobě se tedy uvažuje o možnostech podávání krve už v přednemocniční péči, co nejdříve po úrazu. To je ale spojeno s řadou potíží, které souvisejí jak se skladováním a přepravou krve, tak s jejím podáním v terénu. Krev je například nutné skladovat při velmi nízké teplotě, ale před podáním musí být ohřátá na teplotu těla, jinak může šok naopak prohloubit. Při situaci v ČR, kde je velmi dobrá dostupnost specializované nemocniční péče a krátký transportní čas, lze tedy během zásahu záchranné služby předpokládat možnost podání nejvýše 0,3–0,4 litru krve, přičemž typická krevní ztráta u pacienta ohroženého šokem přesahuje 1,5 litru. Může jít ale i o několik litrů krve.

Z tohoto důvodu se ZZS HMP rozhodla – samozřejmě na základě vyhodnocení dostupných vědeckých informací a po dohodě s pražskými traumacentry – jít jinou cestou. Tou je podávání koncentrátu specifické krevní bílkoviny – fibrinogenu. Právě ten hraje v systému krevní srážlivosti klíčovou úlohu, když je posledním článkem celého řetězce, bezprostředně přispívajícím k tvorbě krevní sraženiny.

Dávka, která je nyní v rámci pilotního projektu k dispozici na palubě vrtulníku letecké záchranné služby v Praze, odpovídá obsahu této bílkoviny v cca 1,5 litru krve, a může tedy pomoci daleko účinněji než jedna dávka transfuze. Odpadá navíc řada reálných i potenciálních komplikací spojených s podáváním čerstvé krve. Tento způsob léčby proto považujeme nejen za účinnější, ale i za výrazně bezpečnější, což dlouhodobě zapadá do strategie ZZS HMP, v níž hraje bezpečnost pacienta klíčovou úlohu.

Na tuto přednemocniční iniciální léčbu samozřejmě navazuje intenzivní nemocniční terapie, zaměřená prioritně právě na omezení následků šoku, a to včetně odpovídajícího podání krevních transfuzí tam, kde je to potřebné.

ZZS HMP se trvale snaží být na čele v kvalitě, odbornosti i bezpečnosti poskytované přednemocniční neodkladné péče, k čemuž přispívá i tento projekt. Přestože je nová léčba nákladná, věříme, že se podaří prokázat její příznivý vliv na osud pacientů se závažným úrazem a postupně se stane standardem na celém území ČR.

Zdroj: zzshmp.cz

 

Ježek

 

 

Komentáře k článku
  • Alan Mejstřík Reagovat 07.04.2018
    Boze. Nevim co je letecka zachranna sluzba, asi je myslena letecka vyjezdova skupina ZZS, ale co vim jiste, ze zacina novy, uplne zbytecny boj o to, (damy prominou), kde je vetsi kokot. Hradec nas dohnal v KPR a dalsich parametrech, protoze pracuje na intenzivnim vycviku svych zamestnancu. Nas stahla dolu vlna, kterou zazehl jeden zhrzeny odborar, ktery si dlouhodobe neplnil sve povinnosti. Nyni misto napriklad spolecne studie se vsemi vedeckymi parametry hned v prvnim kole bez jakychkoliv dukazu napiseme, ze my prazaci mame ucinnejsi zpusob nez kolegove z hradce. Nemame vedecke dukazy a uz mluvime o standardu.Nekonecne soupereni, ktere zacina uz v detstvi pri micovych hrach. Mame takove rezervy v profesionalnim vycviku a treninku, ale fibrinogen zni prece jenom lepe nez rict, ze se ucime treba profesionalni komunikaci nebo defenzivne-tolerantnimu zpusobu jizdy na VRZ.
    • Jan Pokorný Reagovat 10.04.2018
      Vcelku úsměvná reakce zhrzeného ex vedoucího vzdělávání jehož vyjádření ke krizi pro magistrát i tisk jsou též k dohledání, holt si každý z nich vybral jiný otvor kam exřediteli lézti, z obou bylo na blití a o oba na to dojeli neb revoluce požírá nejprve odpůrce a pak i své děti :), ale k věci - vůbec to nevnímám jako soupeření to je čistě Váš subjektivní dojem (Hradec nikoho v KPR nedohnal a ani Praha nikam nespadla, jen se srovnala oscilační křivka dat, kdy Praha mediálně nadhodnotila svá KPR data a srovnala je s obdobím zcela jiných doporučených postupů zatímco relevantní data poskytla až EureCA studie, kde všechny ZS v ČR zásadě bez signif. rozdílů...). Bylo by fajn se od té minulosti už oprostit... Fibrinogen / vs. krev - oba postupy jsou možné u pacientů s těžkým hemoragickým šokem a oba mají svá četná pro i proti takže opravdu jen data ve výsledku ukáží, která z možností ovlivnění koagulace je pro terén ZS lepší i s ohledem na cenu, bezpečnost podání a skladovatelnost. Obě metody sotva se uplatní dále než v podmínkách LZS, ovšem z pohledu pacienta díky za to i za "soupeření" dvou záchranek s obdobnou strukturou standardem i kvalitou, které umožňuje data aspoň trochu vzájemně porovnat a které možná vede k tomu, že jsou ředitelé ochotni se praštit přes kapsu i více než jen nákupem nejlevnějšího fyziologického roztoku, abych snad nebyl za kokota či mohu taky tvrdit, že LZS v ČR vlastně vůbec potřeba není... Konečně nějaká DIC mi může být z pohledu ředitele v PNP... já jako potenciální pacient jsem ale spokojen, že mohu dostat i něco více než jen trochu té soli... a to již ve spádové oblasti dvou "soupeřících" LZS. Jak vypadal život bez soutěže jste asi již nezažil, já ano a opravdu se mi po té době nestýská. No a tisková vyjádření pokud někdo nebere s rezervou, tak asi spadl opravdu na hlavičku. Když někdo investuje do studie balík tak že se z toho snaží vytěžit nějaké to promo, jistě lepší než vyhodit x mega za reklamní banner typu Golem... , novináře a často i sponzory nějaké relevantní zhodnocení na konci studie už de facto nezajímá a skutečné odborníky zas nechávají tyto novinářské kachničky zcela v klidu, ono je to totiž u výzkumu zcela běžné nejen v medicíně :)
      • Alan Mejstřík Reagovat 12.04.2018
        Pripojuji ty usmevy☺
  • Ctirad Novák Reagovat 19.04.2018
    Myslím, že co se týče záchranné služby, jsou tu daleko závažnější problémy k řešení.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.