Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Každou minutu loni vyjely dvě sanitky, výjezdů bylo přes milion!

18.03.2018

Každou minutu loni vyjely dvě sanitky, výjezdů bylo přes milion!

 

 

 

Každou minutu loni v Česku vyjely k pacientům dvě sanitky, výjezdů bylo přes milion. Roste i počet výjezdových skupin a základen. Pomoc záchranářů potřeboval loni každý desátý Čech, služba je podle nich ale často nadužívaná jako neplacené „taxi do nemocnice“ a náhrada lékařské pohotovosti. V tiskové zprávě to uvedla Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR.

 

 

Rostoucí počet výjezdů záchranářů podle asociace ovlivňuje také nedostatečné pokrytí služeb praktických lékařů v řadě regionů a nedostatek smluvních lékařů pro domovy pro seniory nebo vězeňská zařízení.

„Hlavním faktorem je zcela jistě nadužívání až zneužívání zdravotnické záchranné služby samotnými pacienty, kteří ji využívají jako taxi do nemocnice, bezplatnou výjezdovou lékařskou pohotovost s přednostním přístupem k vyšetření v nemocnici,“ popsal prezident asociace Marek Slabý.

Podle něho má dispečer sice možnost pacienta odmítnout, ale často rezignuje kvůli nadávkám a stížnostem odmítnutých. Trendem je podle něj také úbytek lékařů, který vede ke změnám složení posádek, ve kterých jezdí častěji řidič a záchranář.

Z loňských téměř 1,1 milionů výjezdů sanitek bylo 195.600 k úrazům, 32.600 k dopravním nehodám, téměř 27.000 k cévním mozkovým příhodám a necelých 19.000 k srdečním infarktům. V asi 8800 případech museli záchranáři pacienta resuscitovat. Téměř 84.000 z celkového počtu případů byly výjezdy k dětským pacientům.

Ze všech krajů záchranáři nejčastěji vyjížděli ve Středočeském kraji (135.935), hlavním městě Praze (132.425) a Moravskoslezském kraji (121.500). Nejvíc úrazů a dopravních nehod řešili středočeští záchranáři. Více než dvojnásobně více práce než v ostatních krajích měli také s infarkty, ošetřili 3422 pacientů, v Jihomoravském, Jihočeském a Plzeňském kraji jich bylo kolem 1600.

Zákon požaduje, aby v případě život ohrožujících případů byla sanitka na místě do 20 minut. V Praze je průměrný čas kolem osmi minut od přijetí tísňového volání. Přibližně ve třech procentech nejzávažnějších případů vzlétá k pacientovi záchranářský vrtulník, jde například o vážné dopravní nehody, zástavy srdce, popáleniny nebo úrazy v nepřístupném horském terénu. Menší část práce leteckých záchranářů tvoří převozy pacientů mezi nemocnicemi.

Vrtulníky vzlétají z deseti základen, šest z nich obsluhují soukromé firmy, dvě armáda a dvě policie. Vláda loni schválila, že od roku 2021 bude leteckou záchrannou službu místo soukromníků zajišťovat státní podnik. Podle ministerstva zdravotnictví se jeho příprava ale zpozdí, takže bude nutné vypsat další výběrové řízení na roky 2021 až 2025.

 

Počty výjezdů, základen a výjezdových skupin ZZS

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Jan Žoha Reagovat 18.03.2018
    Asi jediná možnost je přímý útok na mozkovny ovčanů skrze naši mediální žumpu, spolu s odmítnutím takových zneužívačů a nadužíváčů, kterým k osvícení nepomůže ani mediální masáž (jenž komora jistě již během následujícího týdne zahájí). Určitě to není populistické a gomora se může rozloučit s medailemi na dobrých deset let. Ale bude to alespoň pokus...i když pravděpodobně marný...jelikož naši spoluovčané žijí ve vakuovaném igelitovém pytli, kde jim dnes a denně ožírají poslední zbytky šedé kůry mozgové mediální viry typu ordinace, Modrý kod...a nebo hypersenzitivní - emocionálně předimenzovaný Jenda z barrandovských skal. A navíc...gomora tu není kvůli medailým, ani kvůli každoročnímu sněmu kravaťáků a presíčkařů s podšálkem. Ale kvůli nám...ubohým, frustrovaným dělníkum přednemocniční ODKLADNÉ péče. Nedá se vyfiltrovat vše, ale pseudo-idikace typu ",nemá odvoz," určitě ano. Zároveň to chce jasné stanovisko zaměstnavatelů, abychom my, a operátoři/ky, měli vůbec nějáké to dovolání. Bo naši nadužívači, jak moc neznají základy zdravovědy a základy sebe-samo-sebou-sama, tak o to více se po naší intervenci/neintervenci orientují v Ústavě, lidských právech a dalších právních normách...a hlavně vědí, co se dělo předchozí den v růžovce a znají spoustu těch machrů s tím kulatým razítkem.
  • Jan Pokorný Reagovat 01.05.2018
    K tomu jen jedna poznámka - zkuste si v dnešní době dojet do ZZ po své ose - já to doporučil svému (snad ještě) kámošovi, dělá v KFC a chytl ho žlučníkový záchvat, tak vyrazil do okresní nemocnice, která nepraská ve švech jako nějakej moloch s UP - no tak strávil tam 4 hodiny v čekárně... Po každé, když už si myslel, že už, dorazil nějakej záchranář s pacošem, který se rozhodně jak housenka jako on nekroutil a musel čekat dál. Na konec dostal buscopan do prdele a žádanku na vyšetření, kdy se má ale objednat a počítat tak 14 dní.... Takže mi vzkázal, že až mu příště poradím, aby si nevolal ZS, tak mi přijede rozbít držku a po vlastní ose do ZZ pojedeme oba... takže asi tak k Vaší naději na nějaké ovlivnění chování občanů...

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.