Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Každoročně ZZS přibývá výjezdů i proto, že lidé si zvykli mít záchranku za taxi zdarma a s okamžitou péčí bez čekání

05.03.2017

Každoročně ZZS přibývá výjezdů i proto, že lidé si zvykli mít záchranku za taxi zdarma a s okamžitou péčí bez čekání

 

 

Záchranáři v České republice každý den vyjíždějí až ke 300 případům zcela zbytečně. Lidé si sanitku volají při marginálních potížích, ale zneužívají ji i jako levné taxi. Dostanou se rychleji na příjem a nemusí čekat v přeplněných čekárnách. Nemocnice ani záchranná služba nevědí, jak tomu zamezit.

 

 

Bolí mě záda, ale jít ráno k doktorovi a strávit v čekárně možná i několik hodin... To si raději teď večer zavolám záchranku. Dovezou mě tam, a navíc půjdu hned na řadu. I takovým způsobem někteří pacienti občas uvažují.

A podle zkušeností z urgentního příjmu jihlavské nemocnice jich v poslední době přibývá. „Přesná čísla si sice nikam nezapisujeme, ale víme o nich a je pravda, že mají stoupající tendenci,“ přiznává vrchní sestra Hana Hladíková.

„Já vím hned o několika lidech ze svého okolí, kteří třeba dvě hodiny čekali na urgentu na ošetření. Pak je to přestalo bavit, sebrali se, jeli domů a zavolali si záchranku. A do ordinace šli hned,“ potvrzuje nový způsob uspíšení ošetření paní Ilona, která si nepřála uvést celé jméno. Redakce ho však zná.

Pokud takový pacient na tísňovou linku zavolá, je velmi těžké rozpoznat, jaké povahy jeho problémy jsou. „Uvědomte si, že když někdo volá záchrannou službu, má starost o svůj život a my ho za to nemůžeme perzekvovat. Jednou nevyjedeme a bude průšvih,“ vysvětluje obtížnost rozhodování ředitelka Záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová.

To, že by měly zbytečné výjezdy konkrétně na Vysočině vzrůstající tendenci, však odmítá. „Ano, občas se něco takového může stát, ale není to pravidlo. My s tím žádné extrémní zkušenosti nemáme,“ ujišťuje.

 

Záchranáři se musejí potýkat i s agresivními opilci

Prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb a ředitel záchranky Jihočeského kraje Marek Slabý však v jednom z rozhovoru mluvil trochu jinak.

„V každém okrese jsou zhruba čtyři zbytečné výjezdy denně. Uvážíme-li, že máme 77 okresů, je v Česku přes 300 zbytečných výjezdů denně, tedy minimálně 110 tisíc ročně,“ vypočítával pro Deník.cz. „Ohroženi jsou pak pacienti, kteří nás skutečně potřebují,“ argumentoval.

Ostatně to, že se zbytečné výjezdy nevyhýbají ani Vysočině, potvrzuje také záchranář Libor Kuchyňa, který v minulosti působil čtyři roky právě u vysočinské záchranky.

„Spousta výjezdů je neindikovaných a pacienti by určitě zvládli dojet k doktorovi sami, ale z různých důvodů a z pohodlnosti si raději zavolají záchranku. Například při drobném úrazu, jako je zvrtnutý kotník, nebo při průjmech. To bylo, pořád je a bude,“ má jasno jihlavský rodák, který nyní už dva roky vypomáhá u záchranky v Pardubickém kraji.

Za svou praxi prý také během služby v několika případech čelil napadení. „Dá se říct, že nějaké menší či větší se objevuje každý měsíc,“ tvrdí Kuchyňa.

„Nejhorší situaci jsem zažil asi před pěti lety, kdy jsme jeli na základě oznámení o napadení do jedné rodiny a jeden ze dvou útočníků pak napadl i moji kolegyni. Pohmoždil jí tehdy koleno, vyšetřovala to i kriminálka,“ vybavuje si.

„Oba útočníci byli opilí a skončili v cele předběžného zadržení. Ovšem zpacifikovat je trvalo asi třicet minut. A to se na místo sjelo pět policejních hlídek,“ vzpomíná.

 

Urgentní příjem supluje práci obvodních lékařů

Nejde však jen o podobné výjezdy k agresivním pacientům či těm s banálními potížemi, někteří lidé se neštítí využít záchranku třeba jen jako levné taxi.

„Máme opravdu případy, kdy nám přivezli člověka, který se vůbec nenechal ošetřit, hned podepsal reverz a odešel. To je naprosto normální. Hodně se to stává u cizinců. My jenom nemáme prostředky, jak tyto případy řešit,“ krčí rameny Hladíková.

Výjimkou podle ní není ani to, že se na urgentním příjmu objevují „známé firmy“. „Jedná se hlavně o lidi pod vlivem alkoholu nebo návykových látek. Někdo je někde vidí bezvládně ležet, tak jim zavolá záchranku, jenže oni se tady pak proberou a utečou,“ popisuje.

Urgent však také velmi často supluje absence obvodních lékařů a jiných specialistů.

„Například v červenci, kdy byl na začátku dva dny po sobě státní svátek, hodně obvodních lékařů a specialistů tehdy zavřelo své ordinace na celý týden a na dveře napsali, že ošetření v případě potřeby zajistí nemocnice. My pak měli o polovinu víc pacientů než obvykle. Nestíhali jsme. A je jasné, že se všichni dost načekali. Jenže pak okolo sebe například v autobusu slýcháte, jak lidé nadávají jen na urgent,“ zlobí vrchní sestru.

„Je potřeba si uvědomit, že ambulance jsou sice součástí urgentního příjmu, ale fungují v režimu běžné ambulance a o přednostním ošetření rozhoduje lékař dle aktuálního stavu pacienta,“ doplňuje Hladíková.

Autor: Eva Streichsbierová jihlava.idnes.cz

Komentáře k článku
  • Jan Pokorný Reagovat 06.03.2017
    Hezké shrnutí ovšem dokud nebude funkční primární péče a nebudou sankciováni jak PL tak klienti za nemocniční ošetření spadající do kompetence PL tak je to neřešitelný problém a bohužel těmito mediálními apely na zneuživatele se dociluje jen toho, že je namísto odrazení od volání učíme jak správně své obtíže podat tak, aby se jim výjezdu ZS bez keců dostalo, optimálně i s lékařem. Místo bolestí zad od páteře už rovnou hlásí bolest na hrudi vystřelující do zad, místo obyčejného nachlazení s teplůtkou už hlásí rovnou dušnost a je zaděláno... Jak se celý zdravotnický systém hroutí víc a víc (ono na druhou stranu, chtějte po praktické lékařce, která má 70 za sebou (a i by třeba ráda ordinaci už předala, ale není komu), aby v 20hod jela svým vozem na návštěvu třicátníka co ho bolí od horečky celej člověk...) tak nás bohužel jako jeden z mála fungujících systémů lepší časy rozhodně nečekají, my jsme v tom jen kamínek celýho selhání zdravotní reformy na x tou...
  • Ctirad Novák Reagovat 08.03.2017
    Problém je v tom, že nikdo oficiální nic řešit nechce, hlavně tedy vedení záchranek a kraje. Celý systém ZZS je jenom promyšlené rozkrádání peněz ze zdravotního pojištění, je naprosto jedno co těm lidem je, hlavně že se jezdí. Celému systému se všechno přizpůsobuje - i legislativa, navíc úplně jednoduše, stačí text nenápadně stylizovat do podoby "co kdyby!!" a najednou je legitimní jezdit na všechno a nikdo si proti tomu nedovolí nic říct. Většinová společnost to potom sakra využívá, a proč vlastně ne, Málokdo se zamyslí a uvědomí si, že zneužíváním ZZS okrádá sám sebe a cpe peníze do kapes zlodějských prasat a mnohdy bývalých soudruhů na kraji. Celé je to posvěcené státem, který potřebuje stádo hloupých voličů, závislých na systému.
    Pro mě je situace stále jasnější, všichni co pracujeme na ZZS víme jak vypadají neoficiální nařízení vedení - jako je třeba, že není dovoleno zaškrtávat "neindikovaný výjezd" - protože ho potom pojišťovna automaticky nezaplatí.. a když to zaškrtnete, tak to před odesláním dávky ještě někdo opraví.
    Je otázka, zda není chyba, že se záchranná služba nazývá právě služba. Moc něco změnit je v nás.

    • dana Reagovat 10.03.2017
      Mohu jen souhlasit.Přesně takto to funguje.
  • Martin Sikora Reagovat 10.03.2017
    Pane Novák, výborně napsané!!! Naprosto souhlasím se vším.
  • Franta Vrána Reagovat 15.03.2017
    Milí kolegové,
    prvně si musíme uvědomit že naši klienti jsou laici. Sleduji ordinaci, 112, strepiny a podobně "dokumentární pořady". Ve všech podobných PR se prezentujeme jako gerojové a zachranci životů. A když ma potom laik zarazeny prd tvářící se jako disekce aorty koho zavolá? Helfaky až později....
    Myslím že bychom se měli zabývat obecním blahem a státní kasu nechme poverenym. Vezměme si příklad u hasičů, kteří jsou striktně apolitičtí.
    Jestli svoji práci neděláte rádi, pacienti vám vadí, myslíte že simuluji a zneužívají vaši péči. Potom je mi líto, ale jděte dělat něco jiného. Koneckonců dnes už o peníze nejde. Práci se dá vydělat víc než u ZZS. Truhláři a zedníci potvrdí.
    • Alan Mejstrik Reagovat 16.03.2017
      Zlata slova. Sice Vas za ne nebude mit nemalo kolegu rado,ale zejmena posledni odstavec je pravda a nic nez pravda.
    • Jan Pokorný Reagovat 17.03.2017
      No je trošku rozdíl mezi laikem, vychcánkem a mentální retardací. Mezi těmito slovy není rovnítko a tak i náš přístup ke všem těmto skupinám není rovný. Ono laik může fetovat, beztrestně páchat zločiny, chovat se vůči ostatním jako hovado, protože je laik a né třeba odborník na etiketu? Asi ne, určitá základní míra sociálního chování i uvědomování si sebe sama včetně svého zdraví či míry jeho ohrožení patří k minimálnímu základu fungování ve společnosti, i malé dítě od 4 let již pozná rozdíl mezi rankou a ranou... Tolik k této alibistické výmluvě na to, že jsou všichni laici Vámi myšleno asi totální debilové. S láskou k pacientům a k práci to taky žádnou souvislost nemá krom faktu, že zneužívání systému zvyšuje syndrom vyhoření těch milujících pracujících, takže co jste nám chtěl vlastně krom zlatého komunistického drž hubu a krok (což samo o sobě žádný problém neřeší) říci? Imho hasiči byli vždy apolitičtí hlavně za Protektorátu, ČSSR a dnes podléhají GŘ a to ministerstvu vnitra, což je vysloveně apolitické ministerstvo v každé době, že. Ale chápu, že pro truhláře a zedníky je jednodušší nad ničím nepřemýšlet a prostě jen nakládat a vykládat a nějak bylo nějak bude....
    • Ctirad Novák Reagovat 25.03.2017
      Tohle je přece hrozný alibismus, tady nikdo netvrdí, že mu vadí pacienti. To, že jsou laici je mi jasné. Mě a jistě mnoha dalším vadí fakt, že ten systém nefunguje a stále se propadá do větší žumpy. Díky tomu je realitou, že v takovém systému stačí posádka RZP ve složení řidič ZZS a druhý řidič ZZS. V autě stačí AED a pár fáčů.

      Teď mi vysvětlete, vy obhajovatelé současného systému - JAK TO, ŽE JEŠTĚ PŘED DOBRÝMI 10 LETY POSÁDKY ZZS JEZDILY AŽ NA VÝJIMKY POUZE INDIKOVANÉ VÝJEZDY A BĚŽNĚ DISPEČERKY (MIMO VÝHODU OKRESNÍCH DISP., ŽE SVŮJ RAJÓN ZNALY) PROSTĚ POSÁDKU NEPOSLALY, NAVÍC NA ZLOMENINY, PORODY ATD... JEZDILY DRNR????? A ŽÁDNÉ ŽALOBY NEBYLY?????

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.