Každoročně přibývá výjezdů ZZS k pacientům s psychickými problémy.

21.08.2014

Každoročně přibývá výjezdů ZZS k pacientům s psychickými problémy.

Záchranky stále častěji míří za pacienty s psychickým problémem

Praha – Výjezdy českých záchranářů se stále častěji netýkají fyzických obtíží. Počet pacientů s psychickým problémem, kteří vytočí číslo "112" nebo "155", soustavně roste, a jen za loňský rok sanitky evidují více než čtyřiačtyřicet tisíc takových případů. Pomoci snížit počty lidí v akutní tísni má chystaná koncepce psychiatrické péče.

Péči psychiatra záchranáři suplují v průměru 122krát denně, přičemž vůbec nejnižší počet výjezdů eviduje záchranka ve středních Čechách. "Každoročně nám výjezdy s psychiatrickou diagnózou narůstají přibližně o deset procent a co je závažné, že se tato přesunuje do nižších věkových skupin," uvádí její ředitel Martin Houdek.

V roce 2009 evidovaly celorepublikové statistiky 40 458 výjezdů za lidmi s duševním onemocněním, v loňském roce bylo číslo o čtyři tisíce vyšší. O pomoc volají úzkostní a paničtí lidé, psychotičtí pacienti, kteří ohrožují sebe a svoje okolí, i ti, kteří se pokusili o sebevraždu.

Důvody? Alkohol, krize, stres i vzdálený lékař

Důvodů za nárůstem akutních psychických případů může být podle psychiatrů hned několik: alkohol a drogy, nevyhovující ekonomická situace umocněná krizí, stres a také špatná dostupnost péče v některých oblastech. Česko totiž patří mezi státy, které na duševní onemocnění vynakládají nejmíň peněz v Evropě.

Například kladenská psychiatrička Lucie Závěšická uvádí, že do její ordinace dojíždějí lidé i ze sedmdesátikilometrové vzdálenosti. "Velká část psychiatrických pacientů více + reportáž na ČT 24