Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Karlovarský kraj by chtěl vlastní základnu letecké záchranné služby

18.06.2015

Karlovarský kraj by chtěl vlastní základnu letecké záchranné služby

Karlovarský kraj chce stanoviště letecké záchranné služby

 

Karlovarský kraj by chtěl stanoviště letecké záchranné služby v regionu. Zatím musí k vážným nehodám nebo při jiném život ohrožujícím stavu pacienta do kraje létat vrtulník z Plzně nebo Ústí nad Labem.

 

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), pokud budou dostatečné důvody, by bylo možné stanoviště zřídit v roce 2017. Ministr to řekl při návštěvě Karlovarského kraje.

Podle Němečka nynější systém letecké záchranné služby skončí v roce 2016. „Pak bude možné případně rozšířit stávající síť stanovišť. Nechám si ale nejprve předložit detailní analýzu a počty případů,“ uvedl ministr. U nových stanovišť by podle něj bylo pravděpodobnější, že by je provozovaly soukromé firmy.

Podle ředitele krajské záchranné služby Romana Sýkory létá do Karlovarského kraje vrtulník více než 130 krát za rok, v naprosté většině z Plzně. Kromě letiště v Líních u Plzně občas přiletí i vrtulník z Ústí nad Labem nebo i Německa.

Jak dnes řekl hejtman Karlovarského kraje Martin Havel (ČSSD), chybějící stanoviště letecké záchranné služby prodlužuje minimálně o 30 minut dobu transportu pacientů, kteří jsou ohroženi na životě. „Jen doprava na letiště pak trvá dalších 12 minut. Takto by mohl vrtulník vzlétat přímo od záchranné služby,“ uvedl.

Vrtulník by ale nemusel jen přebírat od sanitek pacienty, ale mohl by létat i k případům, které se stanou například na horách, kam trvá dojezd sanitky dlouho a je na hranici maximálních dojezdových časů.

Karlovarská nemocnice navíc bude zřejmě žádat o zařazení mezi traumacentra druhého stupně. Pak by sama mohla ošetřovat některé z pacientů, kteří jsou jinak převáženi do Plzně. Blízkost letecké záchranné služby by pak čas k záchraně života ještě zkrátila.

ČTK

Zdroj: zdn.cz

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.