Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Karlovarská záchranka řeší několik stížností na práci své lékařky ZZS

30.01.2014

Karlovarská záchranka řeší několik stížností na práci své lékařky ZZS

 

Těžaři si stěžují na neprofesionalitu lékařky ze záchranky. Je nebezpečná?

 

Vyjíždí v houkající sanitce na Sokolovsku doktorka, která je pro pacienty nebezpečná? To teď zkoumá vedení krajské záchranné služby. Šéf záchranky Roman Sýkora prověřuje několik případů, o nichž sám neváhá říct, že podezření ze selhání jsou závažná.

 

Stížnosti zevnitř záchranky i zvenčí míří na lékařku J. K. (redakce její totožnost zná).

Před několika týdny odmítla na šachtě vyšplhat na rypadlo k muži, kterého postihl infarkt. Mladý zaměstnanec zemřel. Jen o pár dní později dirigovala znovu ze země záchranu dalšího technika, jenž zkolaboval na velkostroji.

Sokolovská uhelná kvůli tomu poslala záchrance oficiální stížnost. "Byl problém s paní doktorkou, která se bála na rypadlo vylézt. Takhle by se záchranná služba asi chovat neměla," potvrdil člen dozorčí rady a mluvčí těžařské společnosti Josef Michalský.

Ředitel Sýkora označil postup lékařky za prohřešek proti předpisům. "A to dvakrát za sebou. Jednou měl charakter spíš etický, podruhé odborný."

Sama doktorka přiznala, že má z důlního stroje respekt. "Sokolovská uhelná by snad měla být schopna dostat toho člověka dolů. O nic jiného nejde," řekla pro MF DNES. Jenže to není zdaleka vše. Do toho se šíří dopis od anonyma, jenž prostředí rychlé záchranky zjevně dobře zná.

Tvrdí, že J. K. představuje hrozbu pro pacienty, protože je neumí zaintubovat - tedy zavést trubici do průdušnice a uvolnit dýchací cesty. Lékařskými termíny popsal z poslední doby další tři případy, kdy jeden člověk zemřel, druhý skončil v komatu a třetího zachránila až posádka přivolaného vrtulníku. Ředitel záchranky Roman Sýkora nechává množící se případy prověřit. "Obvinění jsou hodně závažná. Může z toho být pro paní doktorku další a další porušení pracovních předpisů a nakonec výpověď podle zákoníku práce. To se zjistí lehce podle zdravotnické dokumentace," řekl.

J. K. odmítla, že by neuměla pacienty zaintubovat. "To není pravda. Došlo jen k jednomu zkratu. Žádného pochybení si nejsem vědoma," uvedla. Nakonec se odmítla vyjádřit s tím, že vše se teprve vyšetřuje. Sýkora popřel zvěsti, že o problémech věděl a neřešil je. Sám prý začátkem ledna podal na doktorku J. K. jednu ze dvou oficiálních stížností (tu druhou poslala Sokolovská uhelná), když objevil pochybení při kontrole dokumentace. "Řešíme to s ní v pracovně-právní rovině. Po průšvizích, kterými záchranka před dvěma lety prošla, nemám zájem někoho krýt."

Zároveň Sýkora říká, že lékařů má záchranka málo, J. K. je v předdůchodovém věku a získala při příchodu náborový příspěvek.

Nechává ji, aby se k podezřením písemně vyjádřila, a věc pak předává právníkům.

Podle papírů má lékařka dostatečné vzdělání

Lékařka je podle něho "papírově" dostatečně vzdělaná a odborně způsobilá v urgentní medicíně. Přišla do krajské záchranky odjinud a bez negativních referencí.

"Jestliže zjistím, že není schopna práci dělat, tak u nás nezůstane. Budu maximálně razantní," ujistil ředitel.
MF DNES oslovila i dva lékaře z oddělení ARO v Sokolově a z emergency v Karlových Varech, kam sanitky pacienty ve vážném stavu vozí. Ani jeden neměl k práci J. K. žádné připomínky.

Po několika kritizovaných případech lze čekat i výpověď

"Že by tam bylo nějaké její pochybení, to si nemyslím. Občas k nám přiveze pacienta, ale jako by ho přivezl kdokoliv jiný. Se záchrankou je to těžké, situace je tam asi prapodivná," poznamenal primář ARO v Sokolově Andrej Karpowicz.

Bohumil Zeman, Mladá fronta DNES

 

 Zdroj: tribune.cz

Komentáře k článku
 • Lucie Plachá Reagovat 30.01.2014
  Výborně. Opravdu přesně takhle si představuji tu důslednější a sebejistější prezentaci zdravotnické záchranné služby veřejnému publiku. Jen škoda, že se redaktor opomenul vyjádřit k ústrojové nekázni posádek a neměl od mluvčího dostatek informací k otevření kauzy o krvavé skvrně za nosítky, kterou prý jednou jeden záchranář při střídání nalezl.
  Ach jo.
  • Drahomír Sigmund Reagovat 31.01.2014
   Lucie, rozmýšlel jsem se, jestli to na web dát vůbec, jestli nenapsat svůj článek s linkem k tomuto článku, nebo to provést nějak jinak. Nakonec, protože jsem neměl dostatek jiných informací, rozhodl jsem se pro zveřejnění bez jakéhokoliv komentáře. I negativní reklama je reklama.

   Když se podívám na informace o ZZS v médiích, tak jistě nepřevažují negativní, ale je tam těch negativních hodně a ty dobré skutky se na světlo světa dostávají obtížněji. Jen připomenu, zapomenutá mrtvola, nedojeli včas, odmítli přijet, falešné tituly, porod v Brně atd. Vždy se ptám, jak je možné, že HZS je v TV denně a nikdy to není negativní zpráva, vždy pomohli, zachránili, oživili, vyprostili a to i v obtížných podmínkách takových a makových. Teď nedávno výroční zpráva HZS, když už museli přiznat méně výjezdů, tak zase měli alespoň mnohem víc zachráněných lidských životů. To je to, co musíme všichni změnit i v informacích o ZZS. Nesmíme se ale na druhou stranu bát zveřejnit i ty negativní. Pokud je ale negativní zpráva venku, měli bychom my, kterých se to týká umět reagovat a chtít nový článek, nový TV příspěvek, kde se věci uvedou na pravou míru, nebo alespoň dopřesnění z druhé strany.

   Já sám jsem v tomto případě hlavně přemýšlel o tom, jestli skutečně posádky ZZS mají lézt se vším potřebným a nezbytným vybavením na nějaké obrovské důlní rypadlo, v jiném případě třeba do kabiny jeřábu ve výšce 80 metrů atd. Možná budou jedni, kteří řeknou, že teď od loňska už máme povinně helmy, tak ANO, jiní řeknou, že například výcvik a výstroj posádek ZZS neodpovídá tomu, abychom takto riskovali, že na to nejsme vybaveni a vystrojeni. Pokud se tyto a podobné debaty otevřou, bude dobře. Pokud k tomu přispěje i tento článek a Tvoje a moje reakce, budeme průkopníky :-).
 • Lucie Plachá Reagovat 31.01.2014
  Ahoj Drahošku,

  z povahy Tvého příspěvku si dovoluji doufat, že jsi mi porozuměl správně, ale pro jistotu chci zdůraznit, že moje replika v žádném případě nemířila proti Tvému rozhodnutí tu zprávu zde zveřejnit. Naopak - dost obdivuju, jak vychytáváš prezentaci ZZS napříč médii, jistě Tě to stojí mnoho času.
  Já jsem, přesně jako Ty, myslela na ty hasiče. Osobně znám několik strojníků, kteří mají pro nadváhu i věk občas potíže zdolat schody, neznám však ani jeden článek v novinách, který by si je pro to dobíral (pro netykavky - tohle není nic ošklivého o HZS, je to poklona jejich PR, jehož úroveň je, jak vidno, pro záchranku v nedohlednu).
  Ono jednou věcí je otázka šplhání záchranářů po důlním rypadle, která vůbec není nezajímavá a snesla by klidně i veřejnou diskusi na ploše plošných médií - právě zde by si mluvčí ZZS a jim podobní mohli brousit své pí ár dovednosti a důstojně nasvítit pravou podstatu hrdinství zdravotníků.
  Druhá věc je ale defilovat na veřejnosti s takovým hnojem z útrob záchranky, jako je existence bezpáteřního lidského odpadu, který nepodepisuje svá udavačská psaníčka, a co víc, skutečnost, že ředitel krajské ZZS anonymům možná popřává sluchu a špiní si jimi ruce. Můžu na tisíckrát rozumět obavám z přehlédnutí problému a z veřejné kritiky, ale - proboha - anonym je třeba za každých okolností odmítnout! Když je to nutné, tak i veřejně. Neznám jednodušší cestu k despektu, než je k vidění právě v tomto článku.
  Diskutujme s těžaři o dobře pojmenovaném problému a buďme při tom vzpřímení, jistí ve svých věcech. Všechno ostatní v textu jsou ovšem bláboly, proti nimž bych ze strany ZZS (mluvčího?) očekávala razantní obranu.

  PS: neznám nikoho ze ZZS Karlovarského kraje ani zákulisí diskutovaného problému.

  Lucie
  • Lucie Plachá Reagovat 31.01.2014
   "... na ploše plošných médií" :)

   Váš Květoň Zahájský
 • Drahomír Sigmund Reagovat 31.01.2014
  Anonymem by se neměl zabývat NIKDY NIKDO, opak zpravidla nevede k narovnání stavu, ale vždy vede k posílení mravního bahna a marasmu společnosti.
 • olda škorňák Reagovat 01.02.2014
  Nedá mi nereagovat. Bez znalostí KV ZZS, znalostí oné lékařky, bez znalostí rypadla (jen z TV)a bez znalosti kvality přileb používaných na záchrance hovoří zákon o ZZS takto:
  §3 písm. e) přednemocniční neodkladnou péčí neodkladná péče poskytovaná pacientovi na místě vzniku závažného postižení zdraví nebo přímého ohrožení života (dále jen "místo události") a během jeho přepravy k cílovému poskytovateli akutní lůžkové péče.
  §4 písm.f) vyšetření pacienta a poskytnutí zdravotní péče, včetně případných neodkladných výkonů k
  záchraně života, provedené na místě události, které směřují k obnovení nebo stabilizaci základních životních funkcí pacienta,
  §19 (3) Vedoucí výjezdové skupiny je oprávněn rozhodnout o neposkytnutí přednemocniční neodkladné péče v místě události v případě, pokud by
  a) při poskytování přednemocniční neodkladné péče byly bezprostředně ohroženy životy nebo zdraví členů výjezdové skupiny, nebo
  b) měla být přednemocniční neodkladná péče poskytnuta za podmínek, pro jejichž zvládnutí nebyli členové výjezdové skupiny vycvičeni, vyškoleni nebo vybaveni vhodnými technickými
  či osobními ochrannými prostředky a poskytnutí přednemocniční neodkladné péče toto vyžaduje.
  A teď si vyberte :-)
  p.s. Kdy budou záchranáři dostávat "náborový" příspěvek při nástupu k ZZS??? :-)
  • Drahomír Sigmund Reagovat 01.02.2014
   Jasně Oldo, to je zákon. Je to podobné jako s kompetencemi ZZ (kolnosti na místě a už porušuješ abys nedostal). Přijedeš tam a řekneš, to je pro mne riziko, nebudu nic dělat. A nad tebou 20 - 30 nas..ných chlapů v helmách a montérkách, kterým tam umírá kamarád.

   Položím jinou otázku. Co dělali v tomto případě těžaři (5, 10,15 min.), než přijela ZZS? Proč už pacient nebyl dole?

   • David Machálek Reagovat 03.02.2014
    Drahoši,
    a proč by měl být pacient už dole? Neučíme snad pacienty, aby poskytovali PP na místě a s pac. zbytečně nehýbali? Mají snad nějaké transportní prostředky? A co KZOS a TAPP?
    A to nechci vůbec komentovat oblíbenou obezličku o riziku a možnosti odmítnutí, která je sice fajn, ale v tomto případě by dostala asi pořádně nafrak.
    To už taky můžeme odmítat zásahy v cikánských koloniích, nedejbože domech; chodit do sklepů, mezi bezdomovce, nebo do domů, kde nikdo nebydlí, protože se po tmě bojíme. (Nepochybuji, že mou nadsázku pochopíš).
    Vysypu z rukávu sto zcela běžných kauz, kde zasahujeme a skutečné (!) riziko je pro nás přijatelné a dokonce zcela běžné.Stačí si vzpomenout na kazuistiky z našich konferencí. :-)
    Prostě i záchranka dělá průsery stejně jako hasiči a policie. A je potřeba si zvykat, že lidem se to bude čím dál tím méně líbit. :-)
    -Kromě prvního odstavce byl můj komentář zcela obecný a jakákoliv podobnost je jen čistě náhodná. :-)

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.