Karlovarská záchranka modernizuje dispečink a přejde na jedno KZOS

Karlovarská záchranka modernizuje dispečink a přejde na jedno KZOS

Karlovarská záchranka modernizuje dispečink
za 35 milionů korun

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje modernizuje svůj dispečink, což jí umožní mnohem lépe řídit všechny týmy záchranných složek. Náklady na pořízení nových technologií dosáhnou zhruba 35 milionů korun, z toho 28,3 milionu korun představují dotace a zbývajících 6,7 milionu korun uhradí Karlovarský kraj z vlastních zdrojů.

Karlovarské operační středisko tak bude díky novým technologiím patřit ke špičce v České republice, oznámil ČTK náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD).

Nové technologické vybavení bude znamenat obměnu všech počítačů, softwaru i serverů na dispečinku. Pořízeny budou nové mapové podklady a technologie pro sledování polohy vozidel pomocí GPS. Sanitní vozidla budou vybavena novými navigacemi a datově propojena, uvedl Havel.

„Dojde k centralizaci analogové rádiové sítě a radiostanice doplníme technologií PEGAS umožňující komunikaci na digitální bázi. Počítáme také s nákupem nových přístupových a kamerových systémů,“ poznamenal Havel. Centrální dispečink záchranky v Karlových Varech dokáže od příštího roku díky modernímu vybavení řídit pohyb výjezdových skupin po celém kraji. Nyní se na tom podílely i dispečinky na dalších výjezdových stanovištích.

Ředitel krajské záchranky Roman Sýkora konstatoval, že se zlepší komunikace mezi dispečinkem a posádkou sanitních vozidel. Ta se nyní odehrává jen na analogové bázi. „Nové vybavení zdokonalí propojení jednotlivých složek integrovaného záchranného systému,“ dodal Sýkora.

Záchranná služba Karlovarského kraje už má od srpna k dispozici novou budovu v areálu hejtmanství. Výstavba víceúčelového objektu stála přibližně 75 milionů korun a kraj ji zaplatil z úvěru. Záchranáři předtím využívali část budovy hasičů, zčásti sídlili ve starém provizorním objektu. V novém získali dost místa nejenom pro moderní operační středisko, ale také pro sanitky a posádky. V budově nechybějí pokoje pro odpočinek záchranářů, sklady zdravotnického materiálu a školicí středisko.

Územní zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje hospodaří s ročním rozpočtem kolem 200 milionů korun. Z toho dvě třetiny tvoří příspěvek kraje a zbytek příjmy od zdravotních pojišťoven. Vloni vyslala tři operační střediska výjezdové skupiny k téměř 23.000 případů. Kraj investoval v minulých letech do výstavby nových výjezdových stanovišť rychlé zdravotnické záchranné služby nebo jejich rekonstrukcí na 50 milionů korun. V kraji je nyní 11 výjezdových stanovišť.

Zdroj: zdn.cz