Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Karlovarská záchranka bude mít první "super-záchranáře"

27.04.2022

Karlovarská záchranka bude mít první "super-záchranáře"

Článek z externího zdroje:

 

Záchranka Karlovarského kraje již několik let podporuje studium specializace zdravotnických záchranářů v urgentní medicíně. Délka studia je 3 roky a organizátorem je ZZS HMP a NCONZO v Brně. Nyní obor studuje 6 našich záchranářů, 3 v Praze a 3 v Brně s plánovaným ukončením studia v letošním roce. ZZS KVK momentálně dokončuje koncepci využití zmíněných specialistů, kteří mohou řešit závažnější případy bez přítomnosti lékaře, s tím, že si systém využití specialistů vyžádá také změny v operačním řízení.

 

Super-záchranář je neoficiální označení pro absolventy specializačního oboru Zdravotnický záchranář pro urgentní medicínu.

V podstatě jde o zdravotnického záchranáře, který má po absolvování intenzivního tříletého vzdělávání a složení atestační zkoušky rozšířené kompetence. Tedy může dělat některé úkony navíc, takové, které mohl dělat jen lékař.

Jedná se o efektivní vyplnění mezery v systému, kdy více jak 80 % výjezdů řeší na místě události zdravotnický záchranář, bez přítomnosti lékaře. Rozšířené kompetence tak zkracují čas, ve kterém jsme schopni pacientovi pomoci.

Studium je zaměřené na intenzivní péči, krizovou připravenost, operační řízení a urgentní medicínu, jeho součástí je nejenom teoretická příprava, ale zejména praktická průprava ve všech zmíněných oblastech. Praktické nácviky probíhají mimo jiné na akreditovaných pracovištích nemocničních zařízení, zdravotnických záchranných služeb a odděleních soudního lékařství. Celkově tvoří více jak polovinu celkového počtu hodiny studia. Závěrečná atestační zkouška se skládá ze dvou částí – praktické a teoretické. Praktická část má formu modelové situace v reálném čase, s reálnými pomůckami, v reálné výjezdové skupině (tedy s řidičem sanitního vozu), na pacientském robotickém simulátoru, včetně zpracování zdravotnické dokumentace. Dalším krokem je předvedení jednotlivých specifických praktických úkonů, jako je například zajištění dýchacích cest, obsluha zdravotnických přístrojů nebo srdeční masáž. Po zvládnutí praktické části následuje teoretická ústní zkouška ze všech výše zmíněných oblastí. Délka každé zkoušky (praktické a teoretické) je asi 45 minut.

Více na ZZS KVK

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.