Jiný pohled na zneužívání nebo nadužívání ZZS v podobě statistických čísel

30.08.2019

Jiný pohled na zneužívání nebo nadužívání ZZS v podobě statistických čísel

V poslední době se toho docela hodně namluvilo a napsalo o zneužívání, či spíše možná přesněji nadužívání zdravotnické záchranné služby. Dokonce i při nedávné anketě na našem webu jste zneužívání ZZS dali na první místo. Také chystaná konference KZ ZZS ČR je na téma co nás pálí, takže určitě i toto téma tam zazní.

Proto jsem se rozhodl udělat malé srovnání mezi jednotlivými kraji. Vycházel jsem z počtu obyvatel kraje a z počtu výjezdů v daném kraji. Samozřejmě, že jsem nemohl započítat ošetřené cizince a občany jiných krajů, kteří byli ZZS ošetřeni na území jiného kraje. Nicméně jsem ke všem krajům přistupoval stejně, takže jistý objektivní obrázek o počtu výjezdů k počtu obyvatel tato statistika dává. Průměr za všechny ZZS je 10,4 %, jinými slovy se dá říci, že ZZS vloni ošetřila každého desátého občana Česká republiky. Osobně si myslím, že je dost skutečně rozdíl, jestliže mezi prvním v žebříčku s 14,4 % ošetřenými občany kraje a posledním s 8,3 % ošetřenými občany kraje činí 6,1 %. Jsou v tom v pořadí prvním kraji občané o 6,1 % více nemocní, nebo mají o 6,1 % více úrazů? Nebo se tam vysílá na indikace, na které se v jiných krajích ZZS neposílá? Také upozorňuji, že tato čísla nemají nic společného s vytížeností posádek v krajích. To se zase odvíjí od jejich počtu.

Protože od záchranářů z některých krajů slýchávám, jak jezdí na všechno, tak i když nebudu jmenovat, tyto kraje vůbec nevyšly špatně. Dokonce bych řekl, že opak je pravdou. Odkud jsem slyšel stesky, tak ti mají procento překvapivě nízké. Tam to potom může být dáno skutečně právě tím poddimenzováním počtu posádek, ale to je na podrobnější analýzy.

A zde je pořadí:

1. Karlovarský kraj 14,4%

2. Liberecký kraj 13,2%

3. Jihočeský kraj 13,1%

4. Plzeňský kraj 11,4%

5. Zlínský kraj 10,9%

6. Ústecký kraj 10,8%

7. Středočeský kraj 10,3%

8. Hl. město Praha 10,3%

9. Moravskoslezský kraj 10,2%

10. Pardubický kraj 10,0%

11. Královehradecký kraj 9,2%

12. Kraj Vysočina 9,0%

13. Olomoucký kraj 8,4%

14. Jihomoravský kraj 8,3%

• Honza Rybáček Reagovat 30.08.2019
    Tenhle článek je naprosto o ničem. Právě přepočítání na počet posádek a přičtení postu turistů včetně marných výjezdu je zásadní....Já můžu s klidným svědomím říct, že díky práci na stanovišti v centru metropole (nejezdí se u nás sekundary) mám průměrné 8-10 výjezdu o denní službě a nezáleží na víkendu a během noční služby je průměr 7-8 výjezdu a z 80% se jedná o ožralé turisty.
    • Sigmund Reagovat 30.08.2019
      Není o ničem kolego. Je o něčem jiném prostě. Proto jsem na to přímo v aktualitě upozornil.
      • Cyril Bouda Reagovat 19.09.2019
        Mrzí mne, že za ZZS JMK procenta dělají základny mimo Brno a pak když sloužíte na jedné ze tří základen v Brně a neustále dokola jezdíte na směně devět deset výjezdů a to z devadesáti procent na neindikovane pacienty, potom se těžko čte článek že ti co si stěžují z toho vycházejí dobře
  • Jan Pokorný Reagovat 31.08.2019
    no mne by docela zajímala hlavně statistika počtu pacientů léčených + ošetřených nikoliv vyšetřených ZS (tedy dá se jim aspoň roztok větší než 100ml a kyslík maskou... a nebo se obváže nějaká ta ranka aspoň neřknu-li dokonce něco jako lék....) / počty pouhých transportů, kde se provede jen monitoring vitálních funkcí (pokud vůbec) a sine th se vezou do ZZ pod NACA menší 3 ....