Jihomoravský kraj vypsal VŘ na šéfa záchranky. Klusák odchází koncem roku do důchodu

11.10.2018

Jihomoravský kraj vyhlásil výběrové řízení na ředitele zdravotnické záchranné služby, kterou zřizuje. Novinářům to dnes řekl hejtman Bohumil Šimek (ANO). Ředitel Milan Klusák půjde do důchodu. Zájemci se mohou hlásit do 25. října. Podle Šimka by chtěl kraj vybrat ředitele od ledna příštího roku.

Klusákův odchod požadovali odboráři, kteří v létě před dvěma lety vyhlásili stávkovou pohotovost. Trvá do dneška. Na práci záchranářů a zajišťování péče nemá vliv. Odboráři požadavek zdůvodnili přehnanou kontrolou, úbytkem lékařů i celých posádek. Kraj poslal do záchranky na rok odbornou firmu, která nezjistila závažná pochybení a ředitele se zastala. Zároveň doporučila kraji řešit s Klusákem jeho možný odchod do důchodu a výběrové řízení. Zatím není jasné, zda stávková pohotovost skončí, ukáže to až výběr ředitele.

Krajský radní Milan Vojta (ANO) ČTK řekl, že ve výběrovém řízení jsou standardní požadavky jako vysokoškolské vzdělání.

„Není však nutné, aby byl nový ředitel lékař. Musí mít organizační schopnosti. Uchazeči musí předložit koncepci vedení záchranky pro případ, že by byli vybráni,“ uvedl Vojta. Podle něj bude uchazeče hodnotit odborná komise složená z odborníků a politiků.

Kraj chtěl vyřešit spory v záchrance pomocí takzvaného mediátora, jehož úkolem je smířit znesvářené strany. Po jeho působení v záchrance tam kraj ještě na rok poslal odbornou firmu Mita Thor International (MTI). Její zástupkyně dnes novinářům řekly, že měly usmiřovat nesmiřitelné a spory měly letitou historii. Na druhé straně vyzvedly stav záchranky. „Jsou nová výjezdová stanoviště s parametry evropského záchranného systému, mají vynikající systém zdravotního vzdělávání, jeden z nejmodernějších vozových parků a kvalifikovaný kádr, takže se občanům rychle dostane kvalifikovaná pomoc,“ uvedla ředitelka MTI Blanka Nerudová.

Firma ale odhalila problémy jako špatnou komunikaci a navrhla opatření. Patřilo mezi ně například zavedení personalisty, zavedení etického kodexu, systému přidělování osobních příplatků nebo systému vzdělávání vedoucích lékařů. „Ke zklidnění situace přispěje i to, že pan ředitel bude končit. Předseda zdravotnických odborů pan Bohuslav Zrza nám sdělil, že ve chvíli odchodu ředitele bude rezignovat na funkci šéfa odborů,“ dodala Nerudová.

Zrza to ČTK potvrdil. Po odchodu Klusáka zůstane řadovým odborářem. Zatím není jisté, že po Klusákově odchodu skončí stávková pohotovost.

„Pokud přijde nový ředitel s čistým stolem, odvoláme ji. Pokud to ale bude někdo s návazností na bývalé vedení jako například pan Rudolf Zvolánek, stávkovou pohotovost neodvoláme. Kvůli řediteli a doktoru Zvolánkovi to celé začalo, když nekomunikovali s odbory, takže by to tím dál pokračovalo,“ objasnil Zrza.

Klusák vedl záchranku devět let. „Poslední čtyři roky byly pod obrovským tlakem ze strany některých zaměstnanců, jejichž cílem je můj odchod z pozice. Na další etapu svého života se docela těším. Umožní mi to zklidnit se a věnovat se mým zálibám,“ uzavřel Klusák.

ČTK