Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Ještě k chystané novele zákona č. 96/2004 Sb., aneb co vlastně znamená vládní návrh zákona o nelékařích

23.07.2016

Ještě k chystané novele zákona č. 96/2004 Sb., aneb co vlastně znamená vládní návrh zákona o nelékařích

 

 

aktualitě z 3. 3. 2016 a v aktualitě z 30. 6. 2016 jsem informoval, co by měla chystaná v pořadí už desátá novela zákona č. 96/2004 Sb. o nelékařích, jejíž účinnost je stanovena na 1. 9. 2017 přinést NLZP, ale zejména jsem se zaměřil na NLZP ze ZZS a zdravotnické záchranáře obecně.

 

Celá novela, tak jak byla schválena na vládě a poslána do PS Parlamentu České republiky je k nahlédnutí ZDE .

Já se ale v tomto krátkém sdělení zaměřím zejména na všeobecné sestry, protože jich na záchranných službách stále pracuje velká spousta a já nejsem výjimkou. Vše, co se ohledně změn pro všeobecnou sestru schválí v novele zákona, se tak dotkne také mnoha NLZP ze ZZS. Protože zdravotnický záchranář je poměrně mladý obor, je jasné, že zdravotnické záchranné služby v minulosti stály, co se NLZP týká výhradně na všeobecných sestrách a dnes jsou tyto již ve věku, kdy mnohé samy zvažují, zdali ze ZZS nepřejdou někam do nemocnic k lůžku nebo ambulancí.  Některé tak už dokonce učinily a změnu kvitují.

Všeobecné sestry, včetně profesní organizace České asociace sester nejsou zejména s chystanou změnou studia jakousi třetí cestou navanou 4 + 1 spokojené a ztotožněné, viz. aktualita. Musím se přiznat, že ani já nejsem příznivcem takového experimentu a nejsem přesvědčen o jeho účinnosti v praxi. Nejsem přesvědčen, že se tím vyřeší akutní nedostatek všeobecných sester na trhu práce, ke kterému došlo i přesto, že za poslední tři roky se v nemocnicích snížil počet lůžek o deset tisíc a s tím i samozřejmě nižší potřeba personálu.

Celou dobu přípravy nového zákona o NLZP se volalo po odstranění dvojkolejnosti vzdělávání NLZP a pokud bude novela schválena v navržené podobě, bude u sester možností, jako kolejí na velkém nádraží. Přitom všeobecné sestry jsou páteří českého zdravotnictví. Je jich stále co do počtu mezi ostatními nelékařskými profesemi nejvíc.

 

Jaké hlavní změny se týkají všeobecných sester, zejména jejich přípravy na povolání je dobře popsáno v článcích Lenky Šnajdrové - Co vlastně znamená systém 4 + 1 ve vzdělávání sester a Čím víc chaos, tím víc česká sestra! 

Lenka Šnajdrová

 

Další články zabývající se touto problematikou naleznate na webu ošetřovatelství.info

 

Závěrem si dovolím malou úvahu, co by všeobecné sestry daly za to, kdyby se jim v tomto návrhu novely podařilo prosadit alespoň zlomek toho, co zdravotnickým záchranářům. Tím nechci, aby to bylo chápáno, jako nějaká kritika práce ČAS. Neměly to děvčata jednoduché, protože tady v tomto ohledu bylo MZ ČR naprosto nekompromisní a k dohodě musí být vždy minimálně dva.

 

Sigmund

 

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.