Jednání KZ ZZS ČR s Asociací ZZS ČR

08.05.2009

.
Dne 7.5.2009 proběhlo v Jihočeském kraji historicky první oficiální jednání představitelů Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb ČR zastoupených prezidentem Drahomírem Sigmundem a viceprezidentem Bc. Radkem Bendou s Asociací zdravotnických záchranných služeb ČR , kterou na jednání zastupoval předseda asociace MUDr. Marek Slabý.

Schůzka byla jednak vzájemně informativní, dále jsme probrali mnoho oblastí, na které jsme si vyjasnili postoje obou organizací k nim a zároveň jsme se společně vyslovili k některý aktuálním otázkám současnosti.

Jasná shoda panovala v oblasti vzájemné spolupráce organizací pohybujících se v oblasti poskytování PNP a nalézání společných postupů a nástrojů při jejich prosazování.

1. AZZS a KZ nadále podporují přijetí návrhu Zákona o ZZS ve stávajícím znění a úpravě terminologie související s platnou legislativou. Podmínkou je ovšem přepracování financování ZZS / neodporuje stávající dikci zákona /. Dále se AZZS a KZ společně shodli, že daleko důležitější se pro samotný chod ZZS jeví prováděcí vyhlášky. Z toho důvodu budeme prosazovat zásadní přepracování prováděcích vyhlášek a možnost podílení se na připomínkování nově vzniklých návrhů prováděcích vyhlášek k tomuto zákonu.

2. AZZS a KZ budou společně prosazovat jednotný systém vzdělávání záchranářů s důrazem na přenesení teoretických znalostí do praktických dovedností.

3. AZZS a KZ budou společně prosazovat změnu systému úhrad posádek RZP včetně možnosti vykazování ZUM.

4. AZZS a KZ vyslovily obavy z jasné preference všeobecných sester ve státních lůžkových zařízeních ve formě nesystémového navyšování tarifních platů (ZDN 27.4.2009 Odliv sester má zastavit zvýšení platů a ZDN 7.5.2009 Sestrám v nemocnicích se od července zvýší plat až o 2500 Kč), které by nezahrnovalo i kategorii zdravotnických záchranářů s fakticky stejnou pracovní náplní (v případech, že pracují u lůžka). Další obava plyne z možné reakce samotných všeobecných sester, která by mohla vyústit v eventuelní přeliv zkušených pracovníků ze ZZS do lůžkových zařízení, což by ve svém důsledku na některých místech mohlo hrozit chod záchranných služeb.

Fotky z jednání