Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Je to atentát na mě, hodnotí podporu stávky šéf jihomoravské záchranky

04.08.2016

Je to atentát na mě, hodnotí podporu stávky šéf jihomoravské záchranky

 

 

Situace v jihomoravské záchranné službě se vyhrocuje. Odbory, jež vyhlásily stávkovou pohotovost, trvají na odstoupení ředitele Milana Klusáka. Vedení zjišťuje, kdo vzbouřence podpořil. Ti se teď bojí pomsty.

 

K „atentátu“ na šéfa pražské záchranky Zdeňka Schwarze, který před rokem a půl otřásl českým zdravotnictvím, přirovnal současnou situaci v jihomoravské záchrance její ředitel Milan Klusák.

„Schwarze odvolali, když byl na služební cestě v Izraeli. Kvůli nátlaku odborářů, kteří předtím vyhlásili stávkovou pohotovost. I já jsem byl pryč, stejně jako další členové vedení, a nemohl se bránit,“ poznamenal pro MF DNES Klusák.

Po návratu z dovolené se nyní musí postavit ke „vzpouře“ více než dvou stovek zaměstnanců, hlavně z řad záchranářů a lékařů. Ti minulý čtvrtek vyhlásili stávkovou pohotovost a požadují odvolání Klusáka i jeho náměstka pro přednemocniční péči Rudolfa Zvolánka (psáno zde).

Hlavní důvod je podobný jako tehdy v Praze - údajná arogance vedení vůči zaměstnancům a neschopnost se s nimi domluvit. „Komunikace s vedením úplně selhala,“ tvrdí odboráři jihomoravské záchranky (důvody zde).

 

Šéf odborářů se obává msty

„Je to zvláštní. Museli jsme se nějak domlouvat. Vždyť máme uzavřenou platnou kolektivní smlouvu i dodatek k ní. Naopak to byli oni, kdo nechtěl jednat,“ diví se Klusák.

Požadavky protestujících nyní vyhodnocuje. „Projíždím si vše, co vyšlo v médiích, i vznesené námitky. Zareaguju na schůzce, kterou svolal hejtman Michal Hašek na příští úterý,“ říká. „Do té doby se asi nic zásadního nestane.“

Odboráři ale mají za to, že se atmosféra ještě více vyhrocuje. „Vedení začalo zjišťovat, kdo všechno prohlášení o stávkové pohotovosti podepsal. My ale tyto informace nedáme, protože by ti lidé měli problémy,“ obává se pomsty šéf odborářů Bohuslav Zrza.

Že chce znát počty „vzbouřenců“, přiznává i Klusák. „Uvedli, že jich je 250, to se mi nezdá. Chci vědět, na čem jsem, proto jsem pokyn vydal. Rozhodně ne kvůli tomu, že se chci mstít,“ tvrdí ředitel. „Dokonce mě nezajímají ani konkrétní jména, ale jen počty,“ dodává.

Právě šikana a zbytečné postihy jsou podle odborářů jednou z věcí, která atmosféru na záchrance rozložila a přiměla řadu zkušených pracovníků k odchodu. Nelíbí se jim ani rušení výjezdových stanovišť s lékaři, kterých je teď v terénu málo.

 

Přetřásá se i tragická nehoda u Tvarožné

Podle protestujících se to ukázalo i při nejtragičtější letošní dopravní nehodě v kraji, u Tvarožné. Na počátku července tam dodávka smetla ze silnice osobní auto. Výsledek? Tři mrtví, z toho dvě děti.

Na postup si tehdy dokonce stěžovala i jedna ze zasahujících lékařek, která čekala v brněnských Černovicích na výjezd. Místo k nehodě ji ale dispečeři poslali na policii, aby tam křísila opilého muže. Když pak záchranáři, kteří na místo dorazili bez lékaře, žádali posily, nebyl žádný doktor k dispozici. Na tři resuscitace zbyl jen jeden z vrtulníku.

Podle Klusáka ale o pochybení nešlo. „Dispečerka měla dva výjezdy současně - jeden k Tvarožné, kde jí hlásili tři zraněné a kde už tou dobou byl vrtulník s lékařem a mířily tam dvě sanity se záchranáři, druhý pak od policie na opilého muže, který měl křeče. Vyhodnotila to tak, že poslala lékařku právě tam,“ líčí Klusák.

„Že je u Tvarožné pět zraněných, se dozvěděla, až když tam dorazily sanitky. To už byla lékařka z Černovic na výjezdu,“ vysvětlil Klusák.

Odboráři ale tvrdí, že kdyby bylo lékařů víc, k podobným situacím by nedocházelo.

 

Inspektory nezruším, oznamuje ředitel

„Zrušili pět výjezdových stanovišť s lékařem v kraji, když se pak stane něco velkého, chybí lidi. Ti, kteří k dispozici jsou, už mají vyčerpané přesčasové hodiny a noví plnohodnotní lékaři s atestací nepřicházejí. I kvůli atmosféře, která u nás panuje,“ zlobí se Zrza.

Na schůzce s hejtmanem se bude kromě odvolání ředitele a jeho náměstka řešit i útvar provozních inspektorů, ti jsou podle protestujících zbyteční. Prý jen stresují záchranáře i lékaře a navrhují postihy za úplné maličkosti, třeba špatnou obuv nebo oblečení.

Klusák je však rušit nehodlá. „Máme s nimi dobré zkušenosti. Kromě kontrolní funkce plní i další úkoly. Vybírají například peníze v hotovosti od pacientů, jimž chybí pojištění. Ročně jsme u nich měli pohledávky za jeden a půl milionu korun,“ řekl ředitel.

Hašek, jenž Klusáka na základě výběrového řízení v roce 2009 šéfem záchranky jmenoval, povede schůzku jako prostředník. „Všechny aktéry vyzývám ke zklidnění emocí, aby i po dobu následujících jednání plnila záchranka svoji základní roli a standardně poskytovala pomoc pacientům,“ uvedl hejtman.

Odboráři však na odstoupení ředitele i náměstka trvají. „Jsou to lidé, kteří současný stav zavinili, tak jak jej mohou napravit?“ ptá se Zrza.

Autor: Milada Prokopová

Zdroj: brno.idnes.cz

Komentáře k článku
  • Jan Pokorný Reagovat 08.08.2016
    Tak podoba tu je...
    Odbory neřeší konkrétní případ xy, ale obecný přístup vedení. Vedení stejně jako v Praze se tváří, že vše je naprosto OK, vše je smyšlené, akce pár pomatených jedinců..., kterých překvapivě není pár.
    Unikátní je společný faktor inspektora provozu. Je dle mého názoru vrcholnou manažerskou chybou ustanovit funkci kontrolora v podstatě ale udavače neboť dotyčný je jen oznamovatel prohřešků, neuděluje tresty, hříšník tak neví co od koho bude kdy následovat a ani neví jakou formou jeho prohřešek IP oznámí a zároveň mu dát funkci, kdy má posádkám pomáhat... A pak se tvářit jak je takový člověk super jak je v provozu užitečný. Nechápat, že to posádky nechápou je smutný důsledek naprostého odtržení od reality. Je to jako, když Vás zastaví policajt s tím, že Vám uděluje pokutu sbere řidičák a bude Vám tvrdit, že Vás tím vlastně pomáhá. Může mít 1000x pravdu, ale dotyčný to nikdy nevezme kladně.... To, že je vedení líné a nic jiného než lenost to není (vemte si primáře oddělení, ti musí hákovat jako běžní doktoři, kontrolovat, dělat vědu, školit a ještě zajišťovat ekonomiku oddělení) zatímco primáři záchranek? dloubou se prstem vnose! a kontrolu přehráli na IP, čímž vzniká situace, kdy provinění hlásí někdo, kdo zdaleka nemá auoritu a po provinění od něj nenásleduje trest takže i výchovný smysl je pryč a zbývá jen pocit buzerace často ještě okořeněný tím, že jednomu to prošlo a druhému ne. Stejný problém byl s IP v Praze a je zjevně i v Brně, kde podobného kočkopsa po vzoru Prahy udělali... No uvidíme jak se situace vyvine. Odboráři by si ěli být vědomi, že vždy i v tomto případě platí, že i úspěšná revoluce požírá vlastní děti a vedení by si mělo být vědomo toho, že ignorancí, zastrašováním, bagatelizací a strkáním hlavy do písku dosáhne jen toho, že se organizace rozštěpí do té míry, že zřizovateli nakonec nezbyde nic jiného než to rozseknout a jej jednodušší odstřelit hlavu jednu než odborářký dav... Tak hlavy by měli schladnout, zasednout k jednomu stolu, zamyslet se nad smyslem IP (neříkám rušit, ale náplň práce má být buď A nebo B nelze pomáhat a škodit zároveň) a dohodnout se dřív než nad výsledkem spláčou všichni....

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.