Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Jak změní hasičská záchranka záchranku?

14.12.2021

Jak změní hasičská záchranka záchranku?

 

 

Před několika měsíci spadla do našeho záchrankového rybníčku bomba. Evidentně je časovaná, protože si toho nikdo z odborné veřejnosti zatím moc nevšímá. V kuloárech si začínají někteří uvědomovat, že tam pod hladinou něco tiká, a jestli to řachne, tak to může být docela pecka. Onou bombou je „hasičská záchranka“.

 

Jeden z prvních článků, který veřejně upozornil na pomyslné tikání byl článek na zachrannasluzba.cz. Od té doby vládne zdánlivé ticho, až na zajímavou reportáž Zdravotníci u hasičů ze dne 13. 12. v pořadu České televize „Události“. Jedná se o novinku, která může významně ovlivnit stávající systém fungování přednemocniční neodkladné péče. V současnosti není dostatek informací a neznáme ani podrobnosti, a tak není možné hodnotit, jestli se jedná o správnou či nesprávnou cestu. Nicméně si můžeme trochu zaspekulovat a snažit se představit si, co by mohlo nastat.

Předně si můžeme říct, že HZS ČR jako bezpečnostní sbor je na rozdíl od ZZS úplně na jiné úrovni řízení, mají zcela jinou vyjednávací sílu, než záchranky v podobě příspěvkových organizací zřizovaných 14 kraji. Generální ředitel, pan genmjr. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA, je mimořádně schopný manažer s jasnými vizemi a cíli. Pokud se HZS rozhodne, že něčeho docílí, např. že bude mít vlastní výjezdové skupiny RZP, tak se mu to nejspíše podaří. Jestliže existují v současnosti nějaké procesní a legislativní překážky, určitě se je HZS podaří vyřešit. Lze tak předpokládat, že RZP HZS v horizontu pěti let prostě vzniknou. A nejedná se z celosvětového pohledu o nějakou novinku. V některých anglosaských paramedických systémech hasiči běžně zajišťují i zdravotnickou část. Zatím vnímáme, že cílem HZS není stáhnout pod sebe stávající ZZS, ale vybudovat svůj vlastní systém.

Jak prohlásil generální ředitel HZS „řádově… bychom potřebovali nabrat 1540 hasičů. Tento cíl se musí rozprostřít na pět let… Všechno by to měli být výjezdoví hasiči. Mojí ambicí je, aby půlka těchto hasičů byli zdravotníci.“ (zdroj: NOVINKY.CZ). HZS chce do pěti let mít 6 hasičů zdravotníků na jeden okres (přibližně 55 záchranářů na jeden kraj). V ČR je celkem 76 okresů, může tak vzniknout 76 výjezdových skupin RZP HZS. V současném stavu je u HZS 170 zdravotníků. HZS potřebuje tedy do pěti let získat přibližně 350 nových záchranářů (zdroj: Česká televize, Události: Zdravotníci u hasičů; 13.12.2021). Možná to zdánlivě nevypadá dramaticky….

Je ale třeba upozornit, že se v současnosti začínáme potýkat s nedostatkem záchranářů, operátorů tísňových linek a řidičů ZZS. Zdá se, že si někteří zaměstnavatelé ještě neuvědomují, jaký problém to začíná být, a to i bez hasičské záchranky. Současný počet zájemců o zaměstnání na ZZS v některých krajích již přestává stačit na obnovu přirozené fluktuace. Je otázkou několika málo let, kdy to bude celorepublikový problém.

Mezi příčiny můžeme zařadit zrušení oboru zdravotnického záchranářství na Vyšších odborných školách, na které ale nenavázaly dostatečně vysoké školy. Nebo bezprecedentní povinnost absolventů jít na jeden rok pracovat v rámci akutní lůžkové péče intenzivní, včetně péče na urgentním příjmu (viz článek na webu zachrannasluzba.cz jehož jsme spoluautorem: Záchranáři jako ohrožený druh). A světe div se, oni se nám z té roční praxe už moc na ZZS nechtějí vracet, jsou zaměstnáni v pohodlí a bezpečí zdravotnického zařízení a finančně jsou na tom leckde lépe. Další příčinou je negativní reklama, kterou si šijeme sami na sebe. Neustálé stížnosti, jak jsme přetížení, kolik jezdíme zbytečných výjezdů, že v případě krize nebudeme mít kapacitu. Trh práce ovlivňují i další faktory. V roce 2023 budou moci odejít první kolegové do předčasného důchodu, zajímavé pracovní podmínky nabízí AČR, kam již některé kolegyně a kolegové odchází, a teď bude i každý krajský HZS nabírat desítky záchranářů. Na tuto personální situaci upozorňuje KZ ZZS ČR opakovaně, naposledy na svém XIV sněmu.

Pandemie koronaviru, kterou záchranky zvládají s vypětím sil, nedávná katastrofa na Moravě způsobená tornádem, kam přijeli na pomoc kolegové z Rakouska, naše stále upozorňování, jak toho máme moc, to vše velmi dobře nahrává argumentům, proč RZP HZS může vzniknout. Jsem přesvědčen, že i veřejnost bude nadšená. Z pohledu pacienta je to prostě skvělé, že se rozšíří možnosti péče. Z pohledu veřejnosti to prostě bude dávat smysl. Ale z pohledu ZZS?

Vzniká zde vcelku přirozená příležitost pro HZS ČR, která má dostatečnou vůli, podporu a zdroje, dělat to, co je její povinnost, a to chránit životy a zdraví obyvatel, životní prostředí, zvířata a majetek před požáry a jinými mimořádnými událostmi a krizovými situacemi (zdroj: ZÁKON č. 320/2015 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky).

HZS ČR začíná jednat s některými fakultami o zavedení nového oboru Hasič záchranář. Hezká myšlenka, ale než se nový obor akredituje a projdou vzdělávacím procesem první absolventi, nebude to dříve než za pět let. A do té doby chce HZS mít ve svých řadách již 350 záchranářů.

Obrovský problém je současný trh práce. Představme si, že HZS budou nabírat záchranáře do svých výjezdových skupin. Trh práce jich moc nenabízí a nabízet nebude. Odkud se tedy budou záchranáři zatím brát? Přeci tam kde teď jsou. Ze stávajících záchranek budou odcházet kolegové v produktivním věku. Možná si bude moci HZS i vybírat a odejdou tak ti nejlepší. Protože si to přiznejme, „být hasič je prostě víc sexy, než osmkrát denně tahat troky“. Nejsou zaměstnanci na operačním středisku? Žádný problém, linka 112 to bez problémů převezme.

Zřejmě nemá smysl se proti tomu stavět. Pokud se opravdu nenajdou vážné, legislativní a procesní argumenty, proč by to hasičům nemělo vyjít, jejich plány se nejspíše naplní.

Je třeba, aby jednotlivé ZZS postupovali jednotně, aby se zapojili odborné a profesní organizace a nenechali jsme se odstrčit. Protože takovéto změny mohou mít výrazný vliv na kvalitu a bezpečí poskytování přednemocniční neodkladné péče.

Na druhou stranu to pro běžného záchranáře může být příležitost. Vzroste jeho cena na trhu práce, jednotlivé organizace se budou o něj přetahovat, nabízet zajímavé benefity, bude si moc vybírat, kde bude chtít pracovat apod.

Je třeba začít na úrovni ministerstev jednat o avizovaných změnách a jejich vlivu na trh práce a kvalitu poskytované péče. V rámci odborných a profesních sdružení a HZS jednat o budoucím bezpečném a kvalitním nastavení PNP. Pokud zde má nastat takováto změna, pojďme ji společně nastavit tak aby dávala z pohledu pacienta, systému a kvality co největší smysl.

Radomír Vlk

Prezident KZ ZZS ČR

 

Nutná navrhovaná opatření:

  • Být jako ZZS jednotní k diskusi s HZS.
  • Zrušit povinnou roční praxi pro zdravotnické záchranáře v rámci akutní lůžkové péče intenzivní, včetně péče na urgentním příjmu.
  • Navýšit kapacitu oboru zdravotnické záchranářství na vysokých školách.
  • Vhodnými opatřeními zamezit odlivu současných pracovních sil.
  • Kvalitní sociální program na ZZS jako významný stimul udržitelnosti zdravotnických pracovníků.
Komentáře k článku
  • Richard Hálek Reagovat 14.12.2021
    Zapominate na jeden z velmi důležitých aspektů jako je renta. My máme zničeny záda a oni po 15ti letech rentu
  • Michal Reagovat 14.12.2021
    Pane Vlku, klobouk dolů za vyvážený názor. Nehaníte samotnou myšlenku, ani ji nevyzdvihujete, držíte se faktů, jen tak dál. Jsem rád, že i v dnešní době lze psát články fakticky, bez urážek, krom vás to snad umí už jen pozary.cz.
  • W. Reagovat 15.12.2021
    Opravdu objektivní shrnutí faktů vznikající situace. Jako záchranářka v produktivním věku mám potřebu reagovat :
    1. Určitě bychom měli být jednotní k diskusi s HZS.
    2. Povinná roční praxe má svůj smysl, opravdu.
    3. Ohledně navýšení kapacit na školách, je to dobrá myšlenka.
    A k dvoum posledním bodům - tam by se mělo začít hodně rychle. Samozřejmě to začíná samotnou organizaci - příspěvková či státní se svými povinnostmi a rentami. Což pokračuje sociálním systémem a pak z toho snad plyne následná udržitelnost, pravděpodobně i zamýšlená motivace stávajících záchranářů.
    Je to téma, které bylo dlouho opomíjené. Není tedy divu, ze slabiny mohou využít jiné organizace…. Byla bych moc ráda, kdybychom se společně vzchopili a zachránili si čestné místo ZZS.
  • David Reagovat 15.12.2021
    Připomíná mi to situaci na Českých dráhách,dokud neměli na kolejích konkurenci,nic se nezměnilo. Když se pak o koleje museli podělit,teprve pak se začaly služby zlepšovat.
  • Jindřich Tůma Reagovat 15.12.2021
    Dobrý den, až budete příště do článku citovat nějaký zákon, tak se nejdřív ujištěte, jestli je ještě platný
    • Radomír Vlk Reagovat 17.12.2021
      Dobrý den Jindřichu,
      díky za upozornění, provedl jsem úpravu. To jsou ty letité návyky, asi jsem už starý :D
      RaV
  • Jan Pokorný Reagovat 17.12.2021
    Bohužel, když srovnám úroveň ředitelů (respektive primářů někde jen hlavních lékařů nebo´t organizačně nešlo o samostatné jednotky) ZZS (jsem již starší ročník) v letech 80, - 90., tak tenkrát to byli srdcaři, často členové strany, která se dnes nenosí, ale srdcaři, kteří záchrankou žili, budovali ji z ničeho a způsobem, který by bez nadšení všech lidí od údržbáře po doktora (tenkrát ARO/ Int) nebyl dnes ani myslitelný - a to nadšení si uměli získat nebo aspoń udržet. Dneska snad s výjimkou Ostravy máme všude jen dosazené panáky od právě vládnoucích krajských koalic, co hrabou jen pro sebe a pro ně. Záchranka není cíl, záchranka je zdroj. A tak to tady vapadá přesně podle toho, nedivím se tomu, že tento stav je neudržitelný a dříve nebo později to dopoadne nějakým centrálním osvědčeným vedením... Nejásal bych z toho a už vůbec bych před těmito snahami neskládal ruce v klín jak pan Vlk navrhuje (stále máme silný argument naší vysoké odborné erudice nad úrovní všech paramedických systémů pod taktovkou HZS, je rozdíl jestli je strukruta primárně lékařská nebo paramedická / hasičská...), protože naše cena práce bude vyšší jen po velmi velmi krátkou dobu a pak nás naopak čeká dost drsný pád, mimo jiné daný tím, že dnes můžete jít za lepším, pak ale nebude kam... Můžete měnit leda tak skříňku, zeptejte se hasičů jak si mohou vybírat...
  • Jan Pokorný Reagovat 17.12.2021
    Je totiž zcela iluzorní si myslet, že cílem HZS je duplictní systém ZZS řizený kraji a HZS-RZP.
    Budování RZP HZS je jen jiná cesta, kdy předchozí pokusy o začlenění ZZS pod HZS nevyšly právě z obavy o odborný pád urgentní péče. HZS potřebuje na modelu RZP-HZS jen ukázat, že to zvládne a pak už je zrušení krajských příspěvkových organizací ZZS otázkou pár papírů. V tu chvíli lékaři záchranek zůstanou stejně cenní díky jejich často i hlavním úvazkům v nemocnicích, ale naše cena na trhu práce v monopolní organizaci, no na to netřeba ani titulů mgr, že.
  • Mikuláš Báča Reagovat 19.12.2021
    Dobrý den,
    chci poděkovat za faktické sdělení bez nadbytečných emocí. Zatím se jedná jen o informaci, jejíž životnost by se samozřejmě měla sledovat. Nad navrhovanými opatřeními lze diskutovat. Mezi tuto diskuzi bych navrhnul určitě znovuobnovení primární péče. S konkrétními návrhy zde nechci odbíhat.
    Děkuji za článek.
  • Pavel Provazník Reagovat 20.12.2021
    Po shlédnutí reportáže jsem nabyl trochu jiného dojmu, než vyplývá z tohoto článku a na zachrannasluzba.cz.
    Ředitel Vlček nehovořil o tvoření samostatných skupin ala RZP, což podle měl ani v tom počtu 1 RZP na okres nedává smysl. Jako mají na každé okresní stanici HZS v každé službě lezce specialisty, chemiky atd., budou mít 2 záchranáře. Je to logický krok, další zlepšení kvality HZS. Ale rozhodně zůstává problém s personálním obsazením, stále je to dost lidí, kteří by nám chyběli...
  • Radomil Mokruša Reagovat 28.12.2021
    Velmi pěkné, konkrétní, výstižné, prostě smysluplně napsané.
    Dovolím si jen malý dotaz,
    kdo že to byl, kdo od roku 2011 znemožnil všeobecným sestrám, které ve specializačním vzdělávání atestační zkouškou získaly specializaci ARIP, práci u Zdravotnických záchranných služeb? Na čí žádost ministerstvo vložilo do "podmínek" tohoto specializačního vzdělávání sester větu: "Neplatí pro PNP"? Nebyla to náhodou komora záchranářů a záchranáři sami, aby jim tzv. aripové sestry nezabíraly mista na záchrance? Děkuji

    Post scriptum: Jsem jeden z těch, co kývl Armádě České Republiky na zajímavou nabídku, zvláště pokud jsem nucen, jako sestra pro intenzivní péči jezdit na záchrance, jako řidič vozidla ZZS.
    • Drahomír Sigmund Reagovat 28.12.2021
      Je to tak. Byli to i zástupci KZ ZZS ČR a bylo to z důvodu jiného, než uvádíte. Z nového programu PSS IP pro všeobecné sestry byly zástupci všeobecných sester vyškrtnuté všechny výkony pro PNP, včetně teoretické části s tím, že to "děvčata" u lůžka nepotřebují. Proto jsme nesouhlasili, aby bez potřebné přípravy mohly všeobecné sestry na ZZS do PNP. Nicméně vznikl Certifikovaný kurz, kterým si tyto všeobecné sestry s PSS IP po roce 2011 mohou oblast PNP doplnit a na ZZS jít pracovat v pozici všeobecné sestry se specializací a po pěti letech získat i odbornou způsobilost zdravotnického záchranáře.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.