Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Jak telefonní kabel k budce zpozdil výstavbu výjezdového stanoviště

19.09.2013

Jak telefonní kabel k budce zpozdil výstavbu výjezdového stanoviště

Kabel k telefonní budce měsíce bránil stavbě sídla záchranky v ModravěFoto MF Dnes

Bizarnější spor, než který týdny trápil šumavskou Modravu, byste hledali těžko. Obec chtěla zbourat bývalý obecní úřad a místo něj postavit sídlo pro záchranku. Plány však dlouho hatil kabel k telefonní budce. Až když se MF DNES začala o případ zajímat, firma vše rychle vyřešila: kabel brzy z domu zmizel.


Protože zdravotnická záchranná služba nedokáže do turisticky oblíbené obce a jejího okolí dojíždět včas podle zákona, obec se rozhodla, že si pomůže sama.

Za vlastní peníze chtěla zbourat budovu bývalého obecního úřadu a postavit novou lehkou stavbu. Podobnou, jaké mají po šumavském národním parku horští záchranáři. Tu by pak zdravotnické záchranné službě pronajala a sanitka by byla připravena vyrazit ke zraněným lidem.

Ze Sušice, kde záchranka nejblíže Modravě sídlí, to nyní má do obce 32 kilometrů. V horském terénu jí to trvá zhruba 40 minut. Plány však celé léto brzdil kabel k telefonní budce.

Vše bylo připravené, společnost Telefónica změnu zamítla

Vedle bývalého obecního úřadu totiž stojí telefonní automat, ke kterému až do pátečního poledne vedl vzduchem z nedalekého sloupu kabel. Jenže kabel vedl ze sloupu na štít domu a až z něj do budky.

"Žádali jsme, aby společnost Telefónica kabel připojila na budku přímo. Je to práce na hodinu. Místo toho jsme dostali zamítavé stanovisko a více se s námi nebaví. Je to naprosto nehorázná absurdita, protože tady jde o zdraví obyvatel a turistů," rozčiloval se starosta Modravy Antonín Schubert.

Obec už má přitom v ruce projekt, všechna potřebná vyjádření i povolení k demolici. Díky tomu, že získává do rozpočtu peníze z daní miliardáře Zdeňka Bakaly, který zde má trvalé bydliště, má připravené i tři miliony korun na nový dům.

Vše teď ale stojí, ač Modrava plánovala, že na začátku příštího léta by už zdravotníci v obci mohli sídlit. I ti potvrzují, že zákonem stanovené dojezdové časy - do 20 minut u pacienta - na Modravsku nemohou nyní dodržet a nová stanice by zlepšila dostupnost lékařské pomoci na Šumavě. Jen za loňský rok měli lékaři ze Sušice či Železné Rudy na Modravsko 120 výjezdů.

"Výjezdové stanoviště na Modravě je naprosto nutné už proto, že je tam obrovský pohyb mladých lidí, dětí i seniorů. Časté jsou vážné úrazy, infarkty a první pomoc je zde nedostatečně zajištěna," uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Roman Sviták.

Až když se o problém začala zajímat MF DNES, telefonní operátor začal jednat. Společnost Telefónica Czech republic nejprve dva dny řešila, jak na dotaz MF DNES, proč nejde kabel z domu odstranit, odpovědět.

Zároveň její mluvčí slíbila, že se firma se starostou Schubertem dohodne, aby stavbě operátor nebránil. A v pátek odpoledne mluvčí oznámila: Kabel jsme přeložili.

"V zájmu urychlení celé záležitosti jsme se dohodli na provizorním řešení po dobu stavby, aby objekt nebyl blokován. Technik kabel přepojil ze sloupu přímo na veřejný telefonní automat," uvedla mluvčí Blanka Vokounová.

Modrava ale i tak přišla o dva měsíce, kdy už mohla stavět. A do začátku příštího léta to i přes ústupek telefonního operátora nestihne.Autor: Václav Janouš


Zdroj: idnes.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.