Jak probíhá souboj o zrušení roční povinné praxe zdravotnických záchranářů v nemocnicích?

08.10.2018

Stanovisko KZ ZZS ČR

zaslané úřadům

Předsednictvo komory záchranářů bylo nejvyšším orgánem komory, tj. delegáty sněmu zavázáno k práci na zrušení odstavce 4, paragrafu 18, zákona 96/2004 Sb. „O nelékařích“.

Dlouhodobě a opakovaně pracujeme na zrušení odstavce. V současné době probíhá legislativní proces úpravy právní normy v její aktualizaci. Poslední jednání poslanecké sněmovny parlamentu (PSP), je dostupné online zde.

V rámci diskuze se objevil poslanecký termín podvozek a vy jste byli dotázáni prostřednictvím našeho Facebookového profilu, zda víte, co se tím myslí? Podvozkem v tomto kontextu je náš kritický odstavec. Tedy pozornost PSP je ubírá směrem k odstavcům o čínské medicíně a pak se tam „sveze“ pár návrhů.

Legislativní proces dospěl ke třetímu čtení a následně po schválení se bude projednávat v senátu, atd. Zde předkládáme názorný legislativní proces schvalován zákonů:

Předsednictvo komory je připravené v každé fázi legislativního procesu bojovat o vyřazení odstavce, který považujeme z hlediska práva za protiústavní. Očekáváme, že nedojde k tomu, aby se celou záležitostí musel zabývat ústavní soud, přestože by to bylo velmi vhodné, aby konečně bylo v celé věci jasno.

Naše stanovisko si můžete přečíst na výše uvedeném odkaze a o vývoji vás budeme nadále informovat v aktualitách.

Tomáš Ježek

prezident Komory záchranářů

zdravotnických záchranných služeb

České republiky

• Arnošt Opatrný Reagovat 07.11.2018
    Asi by bylo vhodné nazývat věci pravými jmeny.
    Když uspějete, kdo pak v těch nemocnicích bude zdarma dělat ?
    Není tajemstvím, že v rámci tzv. povinné praxe veškeří začínající zdravotní pracovníci musí odpracovat dá se říct i velmi významnou dobu zdarma.
    Chápu, že je třeba se i prakticky vzdělávat, ale každý si zaslouží přiměřenou mzdu.
    Pokud někdo pracuje povinně zdarma, domnívám se že se to nazývá trošku jinak.