Jak pokročily/nepokročily přípravy vzniku jedné velké komory pro NLZP

29.01.2013

Jak pokročily/nepokročily přípravy vzniku jedné velké komory pro NLZP

Naposledy jsem o vývoji v přípravách České komory zdravotnických pracovníků (ČKPZ), jejíchž vznik KZ ZZS ČR svým usnesením delegátů aktualitě z 13. října 2012. Nastal čas, abych přidal další informace, které se v přípravách ČKPZ udály za posledního čtvrt roku.

V minulé aktualitě jsem informoval, že se změnila suverenita, s jakou iniciátoři myšlenky akci začínali, s jakou na začátku vystupovali. Poukázal jsem na fakt, že ač to může na venek budit dojem, že vše jde dle plánu a že přípravy postoupily dál, protože vzniklo prezentované zájmové sdružení s potřebnou administrativou, tak že pozorný pozorovatel vidí, slyší a pozoruje jiné věci. Že byl minimálně o více jak rok posunut vznik “megakomory“, že už přiznali, že sdružení založilo jen 17 profesních organizací (ne 26, jako dříve) a že sdružení má mandát vystupovat a jednat za profesní organizace v něm sdružené. Opakuji, ne za profese v něm sdružené, ale za profesní organizace v něm sdružené. To je velký rozdíl!!!

Co se tedy událo od loňského října?

1) Jako nejpodstatnější vidím fakt, že z pozice předsednictva přípravného výboru ČKPZ odešla Mgr. Lenka Hejzlarová (zdravotní důvody) a nahradila ji, ano tipujete dobře. BINGO! Nahradila ji skutečně Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA. (na svém webu to ani neopravili, včetně dalších změn ve vedení)

2) Zaznamenal jsem naprosto neskutečné veřejné prohlášení: „Proto jsme na posledním jednání PVČKZP měli za hlavní cíl nalézt dostatečně velký společný průnik zájmů, byť s minimálním obsahem“. Kdybych to okomentoval, tak bych se zbytečně mohl vystavit nepříjemnostem. Proto ponechám na každém čtenáři, aby si tu informaci přeložil sám.

3) Dnes už sami deklarují, že nejsou schopni ani odhadnout, kdy by připravovaný zákon o komoře pro NLZP mohl vstoupit do legislativního procesu. Přiznávám, že takové vyjádření je lepší, než stále posunovat vysněné termíny. Svědčí to ale o mnohém.

4) PVČKPZ také pomalu opouští původní myšlenku zřízení regionálních zastoupení, protože už nevidí praktický přínos regionálních komor. Připomenu, že lékařů je cca třikrát méně a regionální zastoupení mají.

Závěrem bych to shrnul asi takto. Pro příznivce jedné velké komory pro všechny NLZP jsou tyto informace samozřejmě krom bodu jedna zcela jistě zklamáním. Naopak pro odpůrce vzniku jedné velké komory pro všechny NLZP jsou tyto informace samozřejmě opět krom bodu jedna povzbuzující.