Jak je to na ZZS v nepřetržitém provozu se svátky a náhradami za ně
14.11.2012
Neodečetli nám svátky,
proč si je ještě musíme nadělávat?
Pracuji u ZZS. Jak se počítá roční norma hodin? Nám neodečetli svátky, naopak ještě připočítali 29.2.. Pracujeme v noci, o víkendech, o svátcích - proč si je ještě musíme nadělávat? Postupuje zaměstnavatel správně? Odpověď se dočtete v poradně Medical Tribune.
Pracuji u ZZS, máme dlouhodobý plán na celý rok. Zajímalo by mě, jak se počítá roční norma hodin. V kalendáři je u pracovníků, kteří pracují 7,5 hodiny norma 52 x 37,5, ale jsou odečteny svátky, které přijdou na všední den, což v roce 2012 je 1950 - 60 , tedy 1890. Nám neodečetli svátky, naopak ještě připočítali 29. 2., máme tedy 1957,5. Pracujeme v noci, o víkendech, o svátcích - proč si je ještě musíme nadělávat? Je to správně?
Odpovídá Mgr. Jiří Knott, odborný útvar Ministerstva zdravotnictví ČR.
Z poskytnutých informací lze dovodit, že popsaný postup je pravděpodobně správný. Žádná „roční norma hodin“ totiž neexistuje. Stanovená pracovní doba pro zaměstnance pracující v nepřetržitém režimu práce je podle § 79 odst. 2 písm. b) zákoníku práce limitována dobou 37,5 hodiny týdně, a případný svátek od této doby nelze odčítávat.
Zaměstnavatel je podle § 84 zákoníku práce povinen v předstihu nejméně dvou týdnů vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby v uvedeném rozsahu (tedy bez práce přesčas) bez ohledu na soboty, neděle a svátky. Jedině tak lze totiž rozlišit, komu směna v důsledku sníženého provozu odpadla, pro koho je práce v tyto dny řádnou směnou a pro koho prací přesčas. Pokud plánovaná směna zaměstnanci v důsledku sníženého provozu v den svátku odpadne, plat se mu podle výslovného ustanovení § 135 zákoníku práce nekrátí a směna se započítává jako odpracovaná.
V případě, kdy plánovanou směnu zaměstnanec odpracuje, vznikne mu nárok na plat nebo náhradní volno za práci ve svátek. Používání tzv. plánovacích kalendářů pro určování stanovené pracovní doby je v měsících, na které připadne státní svátek, matoucí.