Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Informace z proběhlé 10. Odborné konference KZ ZZS ČR, aneb kdo se nezúčastnil, může litovat :-)

10.10.2019

Informace z proběhlé 10. Odborné konference KZ ZZS ČR, aneb kdo se nezúčastnil, může litovat :-)

 

 

Nedávno jsme v aktualitě informovali, že minulý týden ve čtvrtek a pátek proběhla dvoudenní akce KZ ZZS ČR. O pátečním XIII. Sněmu KZ ZZS ČR jsme už psali. Tentokrát vás seznámíme s průběhem 10. Odborné konference KZ ZZS ČR, která dle ohlasů z řad účastníků i přednášejících byla velmi kvalitní a skutečně hledala odpovědi na nejaktuálnější problémy současnosti u záchranek obecně, u NLZP pracujících na ZZS a problematiku vzdělávání záchranářů.

 

10. Odborná konference KZ ZZS ČR se konala den před sněmem ve čtvrtek 3. 10. 2019 v konferenčních prostorách hotelu Galant v malebném prostředí městečka Lednice se známým zámkem Lednice a Lednicko-valtickým areálem zapsaným v seznamu UNESCO.

 

Motto konference byloCo nás pálí?

 

Konferenci jsme začali připravovat na 21. schůzi vedení KZ ZZS ČR konané 12. 4. 2019. Tam jsme vybrali i motto konference a následně na webu spustili dotazníkovou akci na dané téma, ve které jste se všichni mohli svobodně a zcela anonymně vyjádřit ke všemu, co na ZZS nebo ve škole pálí právě vás. My jsme na základě vašich odpovědí a vašich podnětů sestavili TOP 6 v pořadí, jak jste je nejčastěji uváděli.

Odpověďmi v anketě jste nám pomohli sestavit program konference a témata jednotlivých bloků. Také na základě vašich odpovědí jsme vybírali přenášející a hosty konference tak, abychom se o věcech, které nás společně pálí, dokázali bavit na úrovni a zejména s osobnostmi kompetentními nám na některé naše stesky odpovědět, případně problematiku vysvětlit a ozřejmit.

 

 

Mezi pozvanými byli například nový předseda Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof ČLS JEP a ředitel ZZS MSK v jedné osobě MUDr. Roman Gřegoř, MBA, dále předseda České resuscitační rady MUDr. Anatolij Truhlář Ph.D., FERC, ředitel ZZS SČK MUDr. Jiřího Knor, Ph.D. a z Úřadu Ombudsmana ČR paní Mgr. Bela Vaverková, právnička, která se zabývá problematikou zdravotnictví. Paní magistru jsme pozvali zejména v souvislosti s tématy kompetence vypsání negativního reverzu NLZP v posádkách RZP a ponechání pacienta na místě posádkou RZP, ale to trochu předbíháme.

 

 

V úvodu prvního bloku bylo přednášeno o kvalifikačním a postgraduálním vzdělávání pro zdravotnické záchranáře, protože vzdělávání byl jeden z TOP problémů ankety. Na to navázala přednáška o poslání ZZS a skutečné realitě, kterou denně zažíváme, zejména se řešil strmý nárůst výjezdové činnosti ZZS v ČR za posledních 10 let o cca 40 tisíc výjezdů ročně. Také velké množství výjezdů, nadužívání a zneužívání ZZS bylo dalším z TOP problémů v rámci ankety. Poté následovalo velmi cenné sdělení z druhé strany, ze strany ZOS, které posádky na výjezdy vysílají. Na toto sdělení navázal viceprezident KZ ZZS ČR Mgr. Vladimír Jarušek, MBA s návazností naší PNP na NNP, a to nejen v oblasti předávání pacientů, ale také přišel se zajímavým zjištěním, že zatímco ZZS během deseti let přibylo cca 55 % výjezdů, tak v nemocnicích ubylo 40 % lůžek. Proto možná tak často při příjezdu do nemocnic nastává otázka z pera Jana Nerudy, Kam s ním? Závěrečná přednáška prvního bloku s názvem shodujícím se s mottem konference „Co nás pálí?“patřila Bc. Drahomíru Sigmundovi, který měl nelehký úkol, pokusit se rozebrat prvních šest TOP problémů, které jste v anketě pojmenovali.

 

 

Tuto přednášku vám zde se svolením autora dáváme k nahlédnutí ZDE a máme v úmyslu, pokud nám jednotliví autoři dají souhlas, postupně uveřejnit i další velmi zdařilá a zajímavá sdělení.

 

 

Celý druhý blok se zabýval mediálním obrazem ZZS, jak jsme vnímáni veřejností, postavením v rámci složek IZS. Často jste v anketě uváděli jako problém, nízkou společenskou prestiž záchranné služby i jejich pracovníků ve společnosti, čemuž jste přisuzovali i časté verbální a někdy i brachiální napadání posádek ZZS. Přednášeli mluvčí HZS, mluvčí ZZS i mediální expert, kteří se nám pokusili problematiku přiblížit. V tomto bloku také vystoupil Pavel Svatoň, který se pokusil vysvětlit problematiku blogerství v souvislosti se ZZS a zejména svoji zkušenost s ní.

 

 

Třetí, snad nejkontroverznější blok se věnoval právě negativnímu reverzu v posádce RZP a ponechání pacienta na místě posádkou RZP. Však také diskuze byla nejbohatší a nejdelší. Nejvíc protichůdných názorů a zkušeností. Každá přednáška byla cenná, všechny byly super. Věříme, že se podaří alespoň s některými autory domluvit na jejich zveřejnění na našem webu, jak je psáno výše.

 

Naopak čtvrtý blok už byl ze všech nejméně kontroverzní, tak, jak se na závěr konference patří. Uklidnit vášně. To ale neznamená, že by byly přednášky méně zajímavé. To vůbec ne. Hromadné neštěstí je vždy jakýmsi strašákem nás všech a kolegové Husárek a Bošáková ze ZZS JMK nám ukázali, že se to zvládat dá, i když vždy nastanou neočekávané skutečnosti. Na ně navázala nejmladší kolegyňka se sdělením ne z praxe, ale měla velmi kvalitně zpracovanou problematiku gravidních žen při DN, což může být také takový skrytý strašák každé dopravní nehody. A na závěr nám operátorka ZOS na jedné z kazuistik přiblížila, jak i v moderní době iktových center může pacient s CMP jezdit v sanitce několik hodin od čerta k ďáblu.

 

 

Závěrem musíme zmínit holý fakt, že přednáškový sál byl od první do poslední minuty plný do posledního místa. A to Lednice láká procházkou na několik možných a vždy vynikajících způsobů. Tuto možnost návštěvy všech památek, parků atd. využili účastníci konference až druhý den, protože drtivá většina zůstala na společenský večer plný občerstvení, dobrého vína a DJ s tancem. Pro organizátory a přednášející to byla ta největší odměna. Každý z nás má zkušenosti, jak mnohdy na konferencích přednáškový sál zeje téměř prázdnotou a účastníci se baví jinde a jinak.

 

 

Takže velké poděkování všem účastníkům, že tu naši – vaši konferenci jste s námi a přednášejícími vydrželi do konceyes!!! Jsme rádi, že jste přijeli, něco se dozvěděli, obohatili nás svými poznatky a pobavili se.

 

Proč se společně scházet a vyměňovat si zkušenosti i v budoucnu?

 

Protože JEDEME v TOM SPOLEČNĚ

 

Těšíme se příští rok na setkání na 11. Odborné konferenci KZ ZZS ČR a slibujeme,

že už teď chystáme nejedno překvapeníwink.

 

 

Vedení KZ ZZS ČR

 

 

 

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.