Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Informace ministerstva zdravotnictví o covid-19 vzbuzují pochyby

04.09.2020

Informace ministerstva zdravotnictví o covid-19 vzbuzují pochyby

 

Některé informace poskytované ministerstvem zdravotnictví o covid-19 odporují vyjádření odborníků. Na poslední případ upozornil server seznamzpravy.cz, který poukázal na významný rozkol v tom, co hlásá tiskový aparát Adama Vojtěcha (Hnutí ANO), a důvěryhodné osobnosti, mezi něž bezpochyby patří ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek. Nejedná se přitom o první případ.

 

Naposledy vzbudil pozornost graf, publikovaný na Twitteru týmu chytré karantény, který měl veřejnost seznámit s tím, kde hrozí riziko nákazy koronavirem, počínaje prací na počítači, konče návštěvou baru. Minsterstvo se při jeho tvrobě inspirovalo obdobným grafem Texaské lékařské asociace.

Pozoruhodné bylo hlavně vysvětlení ministerstva zdravotnictví, jak získalo data o riziku nákazy koronavirem při konkrétních činnostech.

„Porovnali jsme data o klastrech z chytré karantény s daty Texaské lékařské asociace a zjistili jsme, že se v mnohém překrývají. Zkušenosti hygieniků a data chytré karantény potvrdily, že i v prostředí ČR vznikají klastry nejčastěji v barech a na diskotékách,“ uvedla k tomu ředitelka odboru komunikace ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Jenže podle vyjádření ředitele ÚZIS takto přesné údaje neexistují.

„My tady ta data nemáme,“ uvedl Dušek redakci seznamzpravy, která mu jmenovala jednotlivé položky z grafu. Nelze podle něj takto konkrétně říct, zda se někdo nakazil na fotbalovém hřišti, nebo při venčení psa.

„U mnoha případů nezjistíte, jestli se daný člověk nakazil na hřišti nebo kde. Ten člověk má za den dvacet interakcí a vy nezjistíte, při které z nich se nakazil,“ dodal Dušek.

Jak tedy ministerstvo zdravotnictví vyčíslilo míry rizika nákazy při jednotlivých aktivitách bez konkrétních dat, není zřejmé.

Dalším příkladem, kdy vyjádření odborníka popírá předchozí prohlášení ministerstva zdravotnictví, bylo vyhlášení povinnosti nošení roušek ve školách.

„Na opatření se shodla epidemiologická skupina pana docenta Maďara složená: hlavní hygienička Jarmila Rážová, vedoucí Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Ostravě a Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové Rastislav Maďar a Roman Chlíbek,…,“ hájila opatření ředitelka odboru komunikace ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Jenže už o pár dnů později z vyjádření epidemiologa Rastislava Maďara vyplynulo něco jiného.

„V návrhu mimořádného opatření, které jsem následně dostal ke kontrole, se najednou objevily roušky ve společných prostorách škol. Okamžitě jsem písemně upozornil pana ministra Vojtěcha, že to není v souladu s odborným stanoviskem naší epidemiologické pracovní skupiny. On za dvě minuty reagoval způsobem, ze kterého vyplynulo, že je to rozhodnutí nějakého jiného jednání. Tím to pro mě jako odborného poradce skončilo. Tedy až do momentu, než se objevilo v médiích, že bylo chybou roušky do společných prostor škol dávat a že za to mohu já. Mám naštěstí uloženou písemnou korespondenci potvrzující to, co říkám,“ uvedl epidemiolog Maďar.

Jak se mohla shodnout epidemiologická skupina pana docenta Maďara na zavedení roušek ve školách, když to sám Maďar vyvrací, opět zůstává nevysvětleno.

Vojtěchův odbor komunikace nebyl schopen poskytnout žádný dokument z jednání skupiny ani vyjádření, které by rozpor mohlo vysvětlit.

Co na podobné excesy zaměstnanců odboru komunikace ministerstva zdravotnictví, placených z peněz daňových poplatníků, říká jejich přímý nadřízený Adam Vojtěch, nevíme. Zato je zřejmé, že jsou tolerovány a postupně jsou s to devalvovat důvěryhodnost odborných vyjádření resortu.

Zdroj: zdravotnictvi.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.