IKEM připravil unikátní vzdělávací platformu (nejen) pro intenzivisty. Vhodný pro zdravotnické záchranáře

01.08.2021

Prague ICU je nová vzdělávací platforma, která poskytuje bezplatné interaktivní vzdělávání v oblasti medicíny, konkrétně intenzivní péče. Je vhodná nejen pro lékaře, ale i sestry, zdravotnické záchranáře, studenty medicíny či pro kohokoli se zájmem o tuto problematiku.

Veškerý obsah je primárně vytvářen v angličtině, aby byl přístupný nejen české či slovenské odborné veřejnosti, ale také publiku ze zahraničí. Projekt zaštiťuje a podporuje Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) Praha, resp. Klinika kardiologie IKEM.

Hlavní náplní Prague ICU jsou edukační videa natáčená přímo na oddělení intenzivní péče, která krok po kroku popisují, jak metodologicky správně provádět vybrané invazivní a intervenční výkony. Je připravena už celá jedna desítka prvních videomanuálů, další budou následovat, a to včetně zavádění mechanických srdečních podpor. Zájemci se již nyní mohou seznámit s tím, jak správně zavádět cévní vstupy pod ultrazvukem, jak provádět pleurální punkci či ultrazvuk plic nebo jak nastavovat srdeční implantabilní systémy. Tato sekce je také doplněna o užitečné přednášky obsahující nejaktuálnější informace o vybrané problematice v akutní péči (kontinuální hemodialýza, nutrice, krevní deriváty na JIP atd.). Viz obrázky 1 a 2.

Druhou součástí Prague ICU je EKG akademie. Tato online učebnice elektrokardiografie obsahuje více než 80 klinických diagnóz rozdělených od A do Z. Každá EKG diagnóza je nejdříve detailně vysvětlena (klasifikace, příčiny, klinické příznaky atd.), pak následují EKG ukázky s popisem. Viz obrázek 3.

Třetí součástí je sekce Clinical cases. Její podstatou jsou klinické interaktivní případy založené na videosmyčkách ze zobrazovacích metod a invazivních vyšetření, doprovázené detailním popisem diagnostiky a léčby daného onemocnění.

Poslední části je tzv. ICU school, obsahující v daných podkategoriích ilustrativní a edukativní obrázky shrnující informace o dané intenzivistické problematice. Viz obrázek 5.

V následujících měsících budeme Prague ICU nadále rozšiřovat, například o ECHO akademii. Naším cílem je a bude nadále poskytovat vysoce kvalitní a hlavně bezplatné vzdělávání pro všechny, kteří mají o diagnostiku a léčbu v intenzivní péči zájem. Základnou Prague ICU je její webová stránka www.pragueicu.com a dále také sociální sítě Facebook (facebook.com/ PragueICU) a Twitter (twitter.com/ PragueICU), kam je několikrát týdně přidáván užitečný vzdělávací obsah (nové studie, klinické případy atd).

Zdroj+foto: tribune.cz