Hradečtí záchranáři chtějí jako první v zemi dávat ve vrtulníku transfuze

Hradečtí záchranáři chtějí jako první v zemi dávat ve vrtulníku transfuze

Letecká záchranná služba v Královéhradeckém kraji chce mít na palubě vrtulníku krev. Okamžitá transfuze by mohla zachránit život nejčastěji lidem těžce zraněným při dopravních nehodách. Dnes pacienti dostávají transfuzi až v nemocnici.

„Uvažujeme o koupi vybavení do několika měsíců. Pacientům s velkou ztrátou krve bychom mohli nahradit ztracenou krev už při transportu,“ vysvětluje vedoucí lékař letecké záchranky Anatolij Truhlář.

Ten už sbíral zkušenosti v Londýně, kde má letecká záchranka krev k dispozici už deset let. Podobný systém převzali i záchranáři ve Skandinávii.

„U nás, kde vrtulník zasahuje u nejzávažnějších případů, by to byl pilotní projekt. Podání krve je typicky potřebné u dopravních nehod, u sanitek se o tom neuvažuje,“ říká náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Libor Seneta.

Krev na palubě vrtulníku by tak hradečtí záchranáři mohli mít jako první v zemi.

„Už jsme jednali s vedením urgentního příjmu a transfuzní stanicí v hradecké fakultní nemocnici a projektu nic nebrání. Krve jsou po 24 hodinách obvykle vráceny na transfuzní stanici,“ říká Anatolij Truhlář.

Podle něj využívají obdobnou technologii čeští vojenští lékaři. „Podobné zařízení má armáda například na misi v Afghánistánu. Krev se udržuje při teplotě 4 stupně Celsia a v případě potřeby se musí velmi rychle ohřát tna tělesnou teplotu, aby bylo možné ji podat pacientům,“ vysvětlil Truhlář.

Kolik životů by mohla novinka zachránit, nedokáží zdravotníci odhadnout. „To je těžké říct, každopádně šokový stav způsobený velkou ztrátou krve je nejčastější příčinou úmrtí v důsledku úrazů,“ míní Truhlář.

Autor: Jiří Fremuth

Zdroj: hradec.idnes.cz

• Alan Mejstřík Reagovat 08.04.2018
    Hezky clanek. Strizlivy, bez nabubrelosti. Zkusime a uvidime jestli a komu to pomuze. Obdivuji spolupraci s nemocnici na tak dobre urovni