Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Hejtmani odmítli ČLK a poslance M. Brázdila na centralizaci záchranky

18.01.2016

Hejtmani odmítli ČLK a poslance M. Brázdila na centralizaci záchranky

Hejtmani odmítli snahy ČLK a

poslance Brázdila (ANO)

o centralizaci či zestátnění záchranky

 

Hejtmani odmítli jakékoli snahy o centralizaci či zestátnění zdravotnické záchranné služby. Podle nich funguje současný systém, kdy každý kraj řídí svoji záchranku dobře, řekl po jednání Asociace krajů ČR její místopředseda Jiří Běhounek (ČSSD).

 

Podle hejtmanů funguje současný systém, kdy každý kraj řídí svoji záchranku dobře a není ani problém při komunikaci s ostatními kraji i výjezdech za hranice krajů, řekl v Brně na tiskové konferenci po jednání Asociace krajů ČR její místopředseda Jiří Běhounek (ČSSD).

Hejtmani tak reagovali na prosincové vyjádření České lékařské komory, která navrhuje centrální řízení. Prezident komory Milan Kubek to tehdy zdůvodnil plýtváním peněz. "Česká republika je příliš malá na to, aby měla 14 autonomních zdravotnických systémů," řekl Kubek.

Předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO) poukázal také na to, že se na stejné věci dělá 14 výběrových řízení, zatímco by mohlo být jedno centrální.

Podle předsedy Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) už kraje za léta 2003 až 2015 dali do záchranky na platech či na investicích zhruba 30 miliard korun. Kdyby byla snaha záchranky zestátnit, požadovaly by prý kraje tyto peníze od státu zpět.

"Čtyři roky funguje zákon o zdravotnické záchranné službě. Zákon o integrovaném záchranném systému také umožňuje státu koordinovat činnost složek," zmínil Běhounek policii, hasiče a záchranku. Podle něj je omylem myslet si, že by centralizovaná záchranka zajistila více lékařů, více výjezdových stanic či zlepšení situace posádek.

"Není možné, abychom investovali 80 milionů korun do národního propojení integrovaného záchranného systému a pak to začali řešit jinak," řekl Běhounek.

Má také vzniknout pracovní skupina Asociace krajů a Asociace zdravotnických záchranných služeb, která by jednotlivé otázky rozpracovala.

ČTK

Sovisející články:

1. 12. 2015 ČLK a někteří poslanci přišli s myšlenkou jedné celostátní záchranné služby.

2. 12. 2015 AZZS ČR Centrální záchranka? Více lékařů, sanitek a peněz nepřinese.

 

Stále můžete svůj názor na tuto probletatiku vyjádřit hlasováním v anketě na webu KZ ZZS ČR

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.