Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Dvě zprávy ze ZZS Pak. Šest nových sanitek a citelný nedostatek lékařů

12.11.2013

Dvě zprávy ze ZZS Pak. Šest nových sanitek a citelný nedostatek lékařů

 

V sanitkách záchranky v Pardubickém kraji bude zřejmě méně lékařů

 

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje zřejmě bude muset od příštího roku omezit počet posádek s lékařem. Nutí ji k tomu nedostatek kvalifikovaných pracovníků a omezení přesčasové práce dané evropskou směrnicí.

 

Situaci by nezlepšilo ani více peněz, řekl ČTK ředitel záchranky Pavel Svoboda.

„Sehnat šikovného vzdělaného lékaře na záchranku byl odjakživa kumšt a je to rok od roku těžší. Nejsme schopni udržet jejich počty, proto musíme upravit systém tak, aby se to pacientů nedotklo. Umím si představit, že podíl sanitek bez lékařů bude narůstat,“ uvedl Svoboda.

Rozhodnout bude muset hejtmanství, které je zřizovatelem záchranné služby. Aby bylo možné zachovat současný stav, potřebovala by záchranka zvýšit počet lékařů z nynějších 20 zhruba na 60.

V Pardubickém kraji je nyní podle Svobody lékař v každé druhé sanitce, v ostatních je jen vycvičený záchranářský tým. Zhruba dvě třetiny zásahů přítomnost lékaře nevyžadují. Od roku 2010 zavedl kraj takzvaný randez-vous systém, kdy k pacientům nejezdí vždy lékař, ale pouze záchranář s řidičem. Lékaři míří hlavně k vážným případům a zdravotníci obstarají ty méně komplikované.

Lékař by od ledna neměl pracovat déle než osm hodin týdně nad rámec své běžné pracovní doby. Dnes smí mít 832 hodin za rok navíc, nově to bude polovina. Lékařů přitom v Česku dlouhodobě ubývá, část odchází do ciziny a do soukromých praxí, starší do důchodu a z lékařských fakult jich nevychází dostatek.

Zdravotnická záchranná služba má v Pardubickém kraji 16 základen s 27 posádkami. Vloni vyjížděla k asi 42.000 zásahům, což bylo o 4000 více než rok předtím, letos jich bude asi 45.000. Rostoucí trend byl i v předchozích letech. Provoz záchranné služby stojí ročně asi 250 milionů korun. Z této sumy musí Pardubický kraj jako zřizovatel zaplatit asi dvě třetiny, dalších 80 až 90 milionů záchranka dostává od zdravotních pojišťoven.

 

Zdroj: zdn.cz

Další zpráva ze ZZS Pak: Záchranáři v Pardubickém mají šest nových sanitek

 

Tématu nedostatku lékařů na ZZS se věnujeme v aktualitách jži delší dobu.

 

 

Komentáře k článku
  • Jan Šeberka Reagovat 16.11.2013
    Dobrý den, téma "nedostatek lékařů na ZZS" je na denním pořádku, když jsem však četl tento článek, zarazila mě informace o tom, že v Pardubickém kraji je v každém druhém voze lékař. Proto se ptám, myslíte si, že je nezbytně nutné mít tolik posádek s lékařem? Nechci nic kritizovat, ale spíš rozvinout konstruktivní debatu na toto téma. Děkuji!

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.