Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Dvě informace z USZS MSK. Projekt “Zachraňte život“ a školáci na ZZS

12.06.2012

Dvě informace z USZS MSK. Projekt “Zachraňte život“ a školáci na ZZS


Projekt “Zachraňte život”




Dopravní podnik Ostrava se připojil k celostátnímu projektu České resuscitační rady (ČRR) s názvem “Zachraňte život”. Cílem akce je edukovat veřejnost o významu první pomoci při výskytu náhlé srdeční zástavy.

V ČR musí být ročně resuscitováno okolo osmi tisíc osob. Je tedy zřejmé, že do situace, kdy bude zapotřebí rychle a správně poskytnout pomoc, se může dostat každý občan.

Projekt zvyšuje povědomí o dvou jednoduchých krocích, které mohou významně přispět k záchraně lidského života. V prvním kroku je to přivolání záchranné služby prostřednictvím tísňové linky 155 a druhým provádění nepřímé srdeční masáže. Praktický a snadný návod, jak pomoc zajistit, ukazuje instruktážní leták ČRR. Právě tyto informace na letácích jsou již od února umístěny ve všech 310 autobusech, 64 trolejbusech a tramvajích ostravského dopravního podniku. Ostrava se tak spolu s Prahou, Brnem, Hradcem Králové a jinými stala dalším městem, které takto podporuje záchranu lidských životů.

“Uvědomujeme si závažnost včasného poskytnutí první pomoci při náhlé srdeční zástavě, a proto jsme ochotně vyšli vstříc nabídce spolupráce na projektu. V našich vozidlech denně přepravujeme statisíce cestujících, kteří se z různých důvodů mohou dostat do stavu, ve kterém budou potřebovat pomoc druhých. Provozování letáků se zásadami první pomoci považujeme za vhodnou formu propagace tohoto projektu”, uvedl tiskový mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.

Celý projekt vznikl díky iniciativě České resuscitační rady, jejíž předseda, MUDr. Anatolij Truhlář, uvedl: “Resuscitace zahájená svědky srdeční zástavy zvyšuje šanci na přežití trojnásobně oproti případům, kdy není poskytnuta první pomoc žádná. Mnoho našich spoluobčanů tak mohlo dnes žít, pokud by jim byla poskytnuta pomoc správně a především včas. Častou příčinou neposkytnutí pomoci bývá nerozpoznání srdeční zástavy nebo obava z vlastního selhání,”

Hlavním partnerem projektu se stala společnost Kapitol, pojišťovací a finanční poradenství, která přispěla na úhradu nákladů spojených s výrobou letáku. Kapitol se dlouhodobě podílí na aktivitách spojených s činností záchranné služby a podporou záchrany života. Dalším velkým projektem, na němž spolupracuje, je například akce “Kryštůfek záchranář”.

Akci Zachraňte život a připojení se k ní v rámci Moravskoslezského kraje plně podporuje také Územní středisko záchranné služby. Právě na její oslovení Dopravní podnik Ostrava kladně zareagoval a velmi ochotně poskytl reklamní plochy na svých vozidlech.

“Jsem přesvědčen, že projekt má hluboký smysl a jsem velmi rád, že můžeme tímto jednoduchým, ale účinným způsobem prohlubovat znalost laické veřejnosti, pokud jde o možnost účinně přispět k záchraně života”, řekl ředitel ÚSZS MSK, MUDr. Roman Gřegoř.


PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK



Školáci z Klubu nadaných dětí navštívili ostravské záchranáře




Záchranáře ÚSZS MSK na jejich základně v Ostravě-Zábřehu navštívily v pondělí odpoledne dvě desítky dětí opavských základních škol. Nešlo však o úplně běžnou exkurzi. Děti, které záchranáři hostili, jsou totiž sdruženy v opavském Klubu nadaných dětí Mensy ČR.


Cílem klubu je nabídnout vybraným dětem se zájmem o intelektové činnosti možnost se rozvíjet formou mimoškolních aktivit. Hlavní náplní jsou právě exkurze, přednášky, odborné projekty a podobně.

Dětem a jejich vedoucím připravili záchranáři zajímavý program. Výjezdové stanoviště v Ostravě-Zábřehu je totiž nejen základnou pozemních výjezdových skupin, ale také vrtulníku. Lékař záchranné služby školákům nejprve předvedl zásahové vozidlo. Školáci viděli, jak posádka pracuje, seznámili se s vybavením sanitky a použitím řady pomůcek. Děti se ale zdaleka jen nedívaly. Se záchranáři živě diskutovaly a dotazovaly se na informace, které s provozem záchranné služby souvisejí. Některé z nich si na chvíli vyzkoušely i roli pacienta.

Další část exkurze probíhala v hangáru letecké záchranné služby. Školáci byli seznámeni se základy speciálních činností, jež letečtí záchranáři zajišťují. Prohlédli si vybavení pro práci v podvěsu a nad volnou hloubkou, které LZS Ostrava v případě potřeby provádí. Všechny děti se samozřejmě těšily na to, až spatří samotný vrtulník. Jeho přítomnost ovšem pochopitelně nebylo možno dopředu zajistit, protože je nepřetržitě v ostrém provozu a připraven ke vzletu. A protože heliport byl prázdný, záchranáři museli vysvětlovat, kde právě posádka leteckých záchranářů zasahuje a kdy už konečně přiletí zpět.

Nakonec se skupina dočkala i dlouho očekávané chvíle. Po dvou navazujících misích k pacientům se na domovský heliport vrátil i samotný vrtulník a školáci tedy viděli přílet „Kryštofa 05“ ze skutečné akce. Děti tak mohly na vlastní oči z bezprostřední blízkosti sledovat nejen přistání stroje, ale i činnost jeho posádky po dosednutí na zem.

Přes nepříznivé počasí a prudký liják v závěru návštěvy se nadaní školáci vraceli domů spokojeni a obohaceni nejen o mnoho dojmů, ale také zajímavých informací z práce záchranné služby.



PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.