Přihlášení
Zapomenuté heslo
Výjezdová činnost ZZS MSK za rok 2014
Posádky Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje prožily pracovně velmi intenzivní rok 2014. Naše týmy vyjížděly k pacientům ve 108 273 případech a zasahovaly přitom u celkem 97 842 osob, což je o tři tisíce sto ošetřených více, než v roce 2013 (a o šest tisíc více, než v roce 2010). Sanitní speciály tedy za den vyjížděly průměrně téměř ve třech stech případech a posádky za stejnou dobu ošetřovaly 270 nemocných či zraněných.
Krajské zdravotnické operační středisko (KZOS) a Informační centrum (IC)
Operátorky a operátoři KZOS v období uplynulého roku vedli bezmála 370 000 hovorů, což je o jednadvacet tisíc více oproti roku 2013. Na tísňových linkách to bylo sto sedmdesát tisíc volání (meziroční nárůst činí přibližně šest tisíc hovorů). Dvě stě tisíc telefonátů pak vedli s operátory dalších složek IZS, vlastními výjezdovými posádkami, zdravotnickými zařízeními či jinými subjekty.
Informační centrum záchranné služby, které řeší netísňové hovory a dotazy, přijalo necelých tři a půl tisíce příchozích hovorů.
Tělesná onemocnění
Převážná většina výjezdů našich posádek je z důvodu náhle vzniklého nebo prudce zhoršeného tělesného onemocnění a těchto pacientů ošetřili záchranáři na území Moravskoslezského kraje přes šedesát jedna tisíc, tedy asi 63% ze všech. Ve více než 550 případech bylo nutno tyto nemocné resuscitovat, neboť u nich došlo k selhání základních životních funkcí, další téměř tisícovce postižených již bohužel záchranáři nedokázali pomoci. Ve 3700 případech jsme byli voláni k nemocným s cévní mozkovou příhodou. S akutními koronárními obtížemi bylo ošetřeno více než dva a půl tisíce pacientů. Mezi další důvody výjezdů k interním stavům patřily dechové obtíže, bolesti na hrudi, epileptické nebo astmatické záchvaty a jiné...
Úrazy
Záchranáři rovněž ošetřovali přes dvacet tisíc pacientů, kteří utrpěli nějaký úraz či nehodu. Většina jich byla spíše lehkých či středně těžkých a bezprostředně neohrožovaly život postiženého. Přes čtyři sta zraněných však bylo ve vážném stavu; dalších 119 osob (o čtrnáct více oproti předchozímu roku) z této kategorie musely naše posádky resuscitovat. Lékaři záchranné služby již nemohli zachránit 132 postižených, tedy o deset méně, než v roce 2013. Ti na následky svých zranění zemřeli buď ještě před příjezdem posádky nebo záchranáři prohráli boj o jejich život v průběhu zásahu.
Onemocnění psychiatrická a sebevraždy
Záchranáři vyjížděli také k nemocným s psychickými obtížemi, kterých ošetřili více než pět tisíc. To je nárůst o pět set ve srovnání s rokem 2013. Jednalo se především o pacienty s depresemi, akutními psychotickými stavy, ale také například se závislostmi. V 762 případech jsme dále zasahovali u lidí, u nichž došlo k sebepoškozování nebo se pokusili o sebevraždu. Ve vážném stavu byla asi stovka z nich, patnáct těchto pacientů záchranáři oživovali a více než šest desítek dalších, k nimž naše posádky přijely, si záměrně přivodilo smrt. Toto číslo samozřejmě není konečné, neboť k řadě dokonaných suicidií ZZS nevyjíždí (je vysílán koroner), u dalších jsou okolnosti nejasné a lékař záchranné služby proto událost jako suicidium neuzavírá...
Resuscitace
Záchranáři v našem kraji resuscitovali v minulém roce celkem 1040 pacientů, u nichž došlo k selhání základních životních funkcí. Přibližně ve 40% případů byli úspěšní, podařilo se jim obnovit činnost srdce a pacienta následně předali do další péče ve zdravotnickém zařízení.
Výjezdy sanitních vozidel
K pacientům v Moravskoslezském kraji vyjíždělo celkem šest desítek posádek Celkový počet výjezdů sanitních vozidel přesáhl počet 108 000, což je o čtyři tisíce více, než v roce 2013. Důvodem je samozřejmě jednak rostoucí počet ošetřených pacientů, ale také pokračující nárůst posádek v tzv. setkávacím systému. Záchranná služba disponuje dvěma typy výjezdových skupin: s lékařem a bez lékaře. Lékařské posádky zasahují v systému rychlé lékařské pomoci (RLP) nebo rendez-vous (RV), kdy lékař vyjíždí v osobním vozidle. Tyto posádky uskutečnily v roce 2014 sedmadvacet tisíc zásahů. V režimu rychlé zdravotnické pomoci (RZP), kdy pracuje posádka ve složení zdravotnický záchranář a řidič, bylo minulý rok realizováno více než 80 tisíc zásahů, což je ve srovnání s rokem 2013 o pět tisíc více.
Dvacetiminutový limit dojezdu na místo události (požadovaný zákonem o ZZS) splnily naše posádky v 98,5% případů.
Letecká záchranná služba
ZZS MSK disponuje kromě sanitních vozidel také vrtulníkem letecké záchranné služby. Vrtulník s volacím znakem „Kryštof 05“ má na svém kontě v minulém roce celkem 584 misí a posádky přitom strávily v akci téměř osm set hodin. Primárních misí přitom bylo 444, tedy o pět desítek více, než v roce 2013. Další vzlety uskutečnili letečtí záchranáři pro vážně nemocné či zraněné, které transportovali ze zdravotnických zařízení zpravidla na specializovaná pracoviště fakultních nemocnic. Sedm desítek letů záchranářského vrtulníku proběhlo v nočních hodinách.
PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ZZS MSK
Další článek: 8.1.2015 Do provozu bylo slavnostně uvedeno osm nových sanitních vozidel ZZS
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©