Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Dvakrát slíbené navýšení tarifních platů o 10 % od ledna 2019 NEBUDE

05.06.2018

Dvakrát slíbené navýšení tarifních platů o 10 % od ledna 2019 NEBUDE

 

Všichni zdravotníci v nemocnicích příští rok plošně přidáno nedostanou. V tiskové zprávě o tom včera informovala Asociace nemocnic ČR. Podle ní je to podmínkou dohody se zdravotními pojišťovnami o proplácení péče. Odbory začátkem května po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) uvedly, že jim byl růst platů přislíben. Babiš včera řekl, že plošné přidávání nepovažuje za spravedlivé a o růstu výdělků v nemocnici by měli rozhodnout jejich ředitelé. Zvýšit by se měl plošně příplatek za směny sestrám, a to o 5000 korun.

 

 

„My tady žijeme v bludu, kdy politici slibují lékařům a sestrám, že jim navýší platy, a potom to nedělají, protože to ani nemůžou udělat. Ředitel nemocnice rozděluje peníze… Ředitel je odpovědný za péči a personál, že ho dobře zaplatí. Nemůžeme mu nadiktovat všechno, co má dělat,“ řekl novinářům Babiš. Dodal, že jeho vláda „explicitně říká“, že se zvýší jen příplatek sestrám za směny z 2000 na 7000 korun. (to je příplatek za směnnost, ale jen u lůžka, zaměstnanců ZZS se netýká)

Podle Babiše příští rok poplyne do zdravotní péče celkem o 20 miliard víc než letos. Větší sumu dostanou i nemocnice, uvedl premiér v demisi.

„Zásadní podmínkou dohody (o hrazení péče v nemocnicích) je, že právním předpisem nebudou paušálně zvýšeny sazby v platových tabulkách, neboť v tomto případě by zdroje zdravotních pojišťoven na takovéto navýšení nestačily a chybějící prostředky by pak musel zajistit stát,“ uvedla v tiskové zprávě předsedkyně asociace Jaroslava Kunová.

Ministerstvo zdravotnictví dohodu mezi nemocnicemi a pojišťovnami respektuje. „Tato dohoda počítá s nárůstem příplatku za směnnost a zbývající nárůst mezd a platů se musí uskutečnit v mezích této dohody,“ sdělila na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Podle ministerstva je třeba vidět potřeby nemocnic individuálně a přidávat především sestrám, střednímu a nižšímu zdravotnickému personálu.

Odbory na zvýšení trvají, podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové jim je premiér přislíbil. Zvýšení příplatku za směnnost o 5000 korun vítají. „Neumíme si představit, že by se platy nezvýšily lékařům a ostatním zaměstnancům, a to vzhledem k nabídce na trhu práce, kdy ve zdravotnictví chybí téměř všechny profese,“ uvedla ve vyjádření pro ČTK.

Žitníková už požádala Babiše o další schůzku, příští týden ve středu má o zvyšování mezd podle ní jednat i Rada hospodářské a sociální dohody ČR. „Neumíme si představit, že premiér nedodrží dohody,“ dodala.

Podle ní jsou pro zvýšení platů dvě možné cesty. Odbory ministerstvo požádaly o změnu zákona a další navýšení plateb za státní pojištěnce. Druhou možností je podle nich využití rezerv zdravotních pojišťoven.

Dohoda počítá s navýšením příplatku za práci v třísměnném provozu ze současných 2000 korun v menších a 3000 korun ve fakultních nemocnicích o 5000 korun. Podle asociace to musí pro vybrané kategorie zajistit právním předpisem společně ministerstva zdravotnictví a práce.

V dohodovacím řízení jednotlivé segmenty zdravotní péče jednají se zdravotními pojišťovnami o úhradách zdravotní péče na příští rok. Rozdělovat se bude asi 320 miliard korun. Akutní lůžková péče spotřebuje přibližně polovinu. Oproti letošnímu roku dostanou nemocnice o pět procent navíc.

Zdroj včetně fota: zdravotnickydenik.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
 • Elisaveta Isakidu Reagovat 06.06.2018
  Dobrý den ,pracuji ve zdravotnictví již 20let na int oddělení ,jsem ošetřovatelka ,chci se zeptat ,zda dostaneme přidáno i my ,nebo opět jen sestry ,už tak je to nespravedlive ,dělame u lůžka tak jako ostatni a přidali nám jen 200kč ,takova ostuda Děkuji za odpověd
  • Tomáš Ježek Reagovat 06.06.2018
   Dobrý den, oceňuji vaší 20letou oběť. Nevím jak ji oceňuje současná politická garnitura a jak se jí dá věřit, protože jaksi neplatí Babišovo: "......To(podraz) uděláte dvakrát, jednou a naposledy....". Aktuálně ČTK publikovalo toto:
   https://www.ozdravotnictvi.cz/zpravodajstvi/2000-korun-navic-pro-nizsi-zdravotni-personal-v-nemocnicich/

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.