Domácí rodičce odvezli záchranáři dítě. Teď jí musí platit odškodné 100.000,- Kč. Spor trvá už osm let.

28.10.2018

Omluvu a sto tisíc korun odškodného vysoudila brněnská matka s dnes již osmiletým dítětem. Záchranku si tehdy přivolala k domácímu porodu, ti ji pak proti její vůli odvezli i s dítětem do nemocnice. Podle soudů ale šlo o neoprávněný zásah do osobnostních práv, teď musí matce zaplatit odškodné. Záchranáři se chtějí obrátit na Ústavní soud.

Čtěte také: Brněnský transport rodičky potřetí! Tentokrát se zajímavými komentáři

Podle výsledků dokazování totiž nebyla matka ani dítě v akutním ohrožení života, napsal web novinky.cz. Zdravotnická záchranná služba vyjížděla do brněnského bytu na žádost rodičky po domácím porodu.

Narozené dítě bylo i po hodině ještě stále spojeno s placentou pupeční šňůrou. Záchranáři okamžitě vyrazili matce i dítěti na pomoc. V pokoji ležela nahá matka s dítětem i placentou. Opodál spala tříletá dcerka, ve vedlejší místnosti leželi dva psi.

Lékaři okamžitě převezli dítě do nemocnice, a to i proti vyslovenému nesouhlasu matky. Dítě kvůli silnému podchlazení strávilo několik dní v inkubátoru. Podle soudu však za pochybení mohli členové záchranné služby. Prý dítěti po oddělení od matky nezajistili dostatečný komfort.

"Neoprávněnost zásahu do osobnostních práv podle Nejvyššího soudu nemůže být vyloučena tím, že původce neoprávněného zásahu jednal v dobré víře a že lékař byl přesvědčen, že převoz nezletilého na neonatologické oddělení je v jeho nejlepším zájmu,“ okomentovala rozhodnutí soudu právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

"Není tedy pravda, že za dítě a péči o něj nesou odpovědnost zdravotníci, což velice často tvrdí rodičům v nemocnicích, aby mohli rozhodovat o všech aspektech péče o dítě namísto rodičů,“ rozčiluje se na svých stránkách Liga.

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milan Klusák řekl TN.cz, že záchranka rozhodnutí Nejvyššího soudu respektuje, advokát ale připravuje stížnost k Ústavnímu soudu.

"Spor o to, zda má rodička bezprostředně po domácím porodu, ještě za situace zcela pro to nevhodných podmínek, právo odmítnout péči o nezletilého novorozence, pokládáme za zcela zásadní. Za rozhodnutím lékaře Zodla i dnes stojíme," uvedl ředitel záchranky Klusák.

Hlavní svědectví u soudu zasahující lékař nemohl podat, před začátkem projednávání případu totiž zemřel.

"Pokud by rodiče podepsali negativní revers, převzali by absolutní trestní odpovědnost za zdravotní stav dítěte," dodala právnička Candigliota.

Zdroj: tn.nova.cz