Dobrovolní hasiči z Mostku na Trutnovsku zachránili život svému veliteli. Pomohl jim defibrilátor

11.03.2020

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje loni dosáhla nejlepších výsledků léčby srdeční zástavy v historii. Zásluhu na tom má i stále větší počet automatizovaných externích defibrilátorů rozmístěných v terénu. Využívají je například policisté, strážníci nebo hasiči. Ti dobrovolní z malé obce Mostek na Trutnovsku přitom na použití přístroje asi dlouho nezapomenou. Zachránili totiž život vlastnímu veliteli.

„To první zjištění byl obrovský šok," popisuje hasič Lukáš Petr své pocity, když po příjezdu na místo zásahu našel na zemi svého velitele.

Do poslední přitom chvíle nevěděl, že jede kvůli zástavě srdce po infarktu zachraňovat právě jeho. „Na emoce nebyl čas. Naskočil autopilot. Převzali jsme resuscitaci, kterou do té doby prováděla manželka a jeden náš člen, který bydlí poblíž. Takže ten byl na místě z jednotky jako úplně první."

Jak mimořádný okamžik to byl, mu došlo až později. Ve chvíli, kdy si pacienta převzala posádka záchranky, která i s pomocí defibrilátoru pokračovala v oživování. „Samozřejmě na všechny z nás, na všechny přítomné, padla obrovská deka." Přímý boj o život sváděli záchranáři dlouhé hodiny. Srdce totiž vypovědělo službu ještě několikrát. „Ta deka trvala až do následujícího odpoledne, kdy nám volala Filipova manželka, že se konečně probudil."

Pětatřicetiletý Filip Forman se vlastně podruhé narodil

Velitel dobrovolných hasičů z Mostku na Trutnovsku Filip Forman je už z nemocnice doma, i když stále v pracovní neschopnosti. Do budoucna by neměl mít žádné trvalé následky. „Kluci na tom mají strašně velkou zásluhu, protože bych tady jinak nebyl." Svým kolegům z jednotky sboru dobrovolných hasičů už stačil poděkovat, v létě pro ně chystá i společné posezení. „Myslím si, že nějaká oslava bude."

Počet zásahů s použitím automatizovaného externího defibrilátoru v posledních letech stoupá. Třeba hasiči v Královehradeckém kraji ho před čtyřmi lety použili dvacetkrát, loni šestkrát častěji. Aktuálně je v kraji na mnoha místech 180 přístrojů různých typů, stále roste i počet lidí, kteří jsou k jejich použití proškoleni.

Zdroj: hradec.rozhlas.cz

Tomáš Ježek