Dne 2. 6. 2016 došlo v Moldávii k tragické havárii vrtulníku letecké záchranné služby

09.06.2016

Dne 2. 6. 2016 došlo v Moldávii k havárii vrtulníku EC 135 letícího na záchranu 85 leté pacientky s plicním onemocněním do nemocnice v Kišiněvu. Po havárii došlo k požáru, při kterém zahynula čtyřčlenná posádka. Dle svědků letěl vrtulník v malé výšce hledající místo pro přistání. K nehodě došlo za špatné viditelnosti, silného deště a mlhy, silného nárazového větru a 8/8 oblačnosti. Vrtulník byl vyroben v září 2014, pravidelně servisován dle plánu údržby. Pilot měl nalétáno více než 4000 letových hodin.

Vrtulník SMURD který letě pro pacienta havaroval v obci Haragîş z Cantemir. Všichni čtyři lidé na palubě zemřeli na místě. Jednalo se o pilota letadla, co-pilota, lékaře a asistenta. Svědci říkají, že slyšeli tři výbuchy.

Vrtulník měl pacienta transportovat do Kišiněva. Ve 2:13 hod, letoun zmizel z radaru, a pak přišel informační kolaps v Haragîş u obce Cantemir.

Místní obyvatelé říkají, že když se vrtulník zřítil, bylo v okolí mlhavo, větrno a vydatně pršelo:

"Když jsme přišli na místo, už jsme nemohli zachránit nikoho. Nemohli jsme dát svůj život v nebezpečí a zachránit někoho jiného. Ale zdálo se nám, že někdo ještě měl známky života. Upřímně, teď jsme nervózní."

"Je to velká tragédie, protože oni byli jiný svět, svět, který pomáhá."

"Soustrast rodičům, očekávali, že se jejich děti vrátí domů, ale oni odešli do práce a už se nikdy nevrátil. Je to tragické."

Více včetně videa ZDE a ZDE