Dlouholetý ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz zkritizoval způsob, jakým prezidentovo okolí připravilo jeho převoz do nemocnice.

11.10.2021

Bývalý šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz je přesvědčen, že kdyby prezidenta Miloše Zemana převážela do nemocnice ZZS, měl by její lékař velký problém.

Záběry přivezeného prezidenta ukazují, jak otřesná péče mu byla poskytnuta. Za to by lékař ZZS měl problém,” uvedl na svém twiteru Zdeněk Schwarz, který pražskou záchranku řídil 15 let a posléze byl senátorem za ODS.

Miloše Zemana nepřevážela záchranka, ale speciální sanitka Ústřední vojenské nemocnice, kde je hospitalizován. Jde o vozidlo, o němž nemocnice říká, že je špičkou ve svém oboru a v případě potřeby umí fungovat jako mobilní jednotka intenzivní péče.

Na žádost o upřesnění, v čem měla otřesná péče spočívat, pak bývalý šéf pražské záchranky Schwarz dodal: “Pan prezident na záběrech vypadá, že je v bezvědomí. Není monitorován. Vypadá jako pacient v terminálním stavu. Vypadá jako pacient, který musí být na přístrojích – uspán, intubován a na umělé plicní ventilaci. Minimum je zajištění žilního vstupu a infuze.”

Zdeněk Schwarz sám zdůrazňuje, že vychází jen ze záběrů převozu prezidenta, jak je zveřejnila média. Přesný zdravotní stav prezidentská kancelář tají. I jeho ošetřující lékař dostal zákaz o jeho diagnóze mluvit. “Prezident nedal souhlas se zveřejněním,” uvedl v neděli lékař a šéf ÚVN Miroslav Zavoral.

Jenže nejde jen o diagnózu. Podstatné je, zda je prezident schopen zastávat svůj úřad. Mimo jiné proto, že se nyní bude sestavovat nová vláda a hlava státu je klíčovým hráčem. Hrad ale veškeré informace úzkostlivě tají.

Na prezidentskou kancelář se proto obrátil předseda senátu Miloš Vystrčil. „Má podat základní informace. Není potřeba nijak podrobně rozebírat jeho zdravotní stav. Mně by ujištění, že je připraven zvládnout všechny věci, které ho teď čekají, stačilo,“ řekl v neděli odpoledne Radiožurnálu Vystrčil (ODS).

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ale zatím nic nezveřejnil a k debatám o prezidentově zdraví napsal: “Zdvořile si dovoluji požádat, zejména politiky a novináře, o citlivý přístup k hospitalizaci pana prezidenta. Každý můžeme onemocnět, pak má být na prvním místě lidskost, přání brzkého uzdravení. K tomu nás vede víra i svědomí.”

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Zdroj+foto: neovlivni.cz