Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Dle sdělení ministra zdravotnictví by měly narůstat kompetence NLZP

01.03.2011

Dle sdělení ministra zdravotnictví by měly narůstat kompetence NLZP

Heger chystá memorandum i pro sestry
Memorandum podobné tomu, jaké si vyžádali lékařští odboráři, příští týden sepíše ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s Asociací sester. Obsahovat bude dohodu o postupném navyšování platů i posilování kompetencí nelékařských zdravotnických pracovníků.

„Do budoucna chceme rozšířit kompetence nelékařských pracovníků, s jakou mírou samostatnosti budou moci některé věci vykonávat. Například která vyšetření nebo ošetření zvládnou bez asistence lékaře, řada změn se týká i pracovníků v oblasti domácí péče,“ vysvětlil Heger.

Předběžně se zatím se sestrami dohodl na tom, že navýšení mezd v příštím roce bude vázáno na zdárný průběh reformy, tudíž se pro zařazování do vyšších tarifních tříd, což bude vyplývat z posílení kompetencí, budou muset najít prostředky výhradně uvnitř zdravotního systému.

"U dlouhodobě nemocných stačí sestra"

Šéfka Asociace sester Dana Jurásková (ODS) k tomu doplnila, že nebude-li možné najít peníze plynoucí z reformy, platy se nelékařským pracovníkům nezvednou. Zároveň ale dodala, že sestry by nebyly spokojeny s tím, že by se dále zvedaly platy lékařům a nelékařům ne.

Heger ani Jurásková neprozradili k novým kompetencím a navyšování platů mnoho konkrétního. Ministr jen nastínil, že mzdy by mohly nelékařům růst v řádu jednotek tisíců. Jurásková řekla, že dohodě o kompetencích bude předcházet diskuze s odbornými lékařskými společnostmi. Její prioritou je zvýšení kompetencí v oblasti dlouhodobé a domácí péče.

„Ošetřování u lůžek dlouhodobé péče by přešlo na všeobecnou sestru a lékař by přicházel jen v předem dohodnutém čase,“ navrhuje Jurásková.

Poznamenala rovněž, že v sanitkách jezdí často osádka bez lékaře, také proto by se měl záchranář rozhodovat bez doktora a nést za to odpovědnost.

jim, Novinky
Zdroj: novinky.cz

Související článek

Na řadu přicházejí sestry. Zvýší se jim platy i kompetenceSouvisející články na webu komory které ukazují, že přípravy a první kroky na větší samostatnost, vyšší kompetence a větší odpovědnost posádek RZP jsme začali řešit již dávno.

Poslanci schválili více kompetencí pro zdravotní sestry

Nesedíme s rukama v klíně

Sigmund
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.