Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Díky řetězci přežití mohlo po roce následovat společné setkání na ZZS

04.02.2012

Díky řetězci přežití mohlo po roce následovat společné setkání na ZZS

Setkání na záchranné službě



V pátek 3.2. dopoledne proběhlo v prostorách ředitelství Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje neobvyklé setkání. Účastnila se jej bývalá pacientka záchranářů se svou maminkou, učitel, jenž dívce poskytoval laickou první pomoc, operátorka tísňové linky 155, posádky, které se podílely na prvotním ošetřování, ředitel záchranné služby MUDr. Roman Gřegoř, zástupce společnosti Kapitol, a.s. a zástupci medií.

Dnes je tomu právě rok, kdy (3.2.2011) došlo u tehdy čtrnáctileté Lenky k náhlému selhání životních funkcí. Nacházela se v té době právě na hodině tělesné výchovy v tělocvičně základní školy, kterou navštěvovala. V kritické situaci byl její další život bezprostředně ohrožen, mladé srdce přestalo bez varování náhle pracovat. Přežití mladé pacientky nyní záviselo na řadě okolností a lidí okolo. Lenka měla velké štěstí.

V prvních minutách sehrála velmi významnou roli práce operačního střediska záchranné služby a laická první pomoc. Oživovací pokusy započal učitel tělesné výchovy, který byl nablízku. „Prostě se z ničeho nic sesunula k zemi. Přiskočil jsem k ní a zjistil, že nedýchá. Věděl jsem, že je to špatné. Tak jsem ji začal masírovat srdce, kolegyně prováděla vdechy“, líčí těžké okamžiky laický zachránce Mgr. Dušan Hrdlička.

Následoval příjezd a zásah posádky rychlé lékařské pomoci. Týmu záchranářů se po chvíli podařilo obnovit činnost srdce. Dívka byl přepravena nejprve do ostravské fakultní nemocnice a záhy vrtulníkem LZS na specializované pracoviště v Brně, kde byla hospitalizována.

Díky řetězci přežití, který v tomto případě výborně zafungoval, a následné péči specialistů ve zdravotnických zařízeních, je dnes dívka zpět v plnohodnotném životě. MUDr. Radim Koukal, jenž jako lékař posádky RLP Lence poskytoval prvotní péči, vzpomíná:
„U pacientky došlo ke komorové fibrilaci, její srdce tedy prakticky nepracovalo. Pomoc, kterou prováděl před našim příjezdem pan učitel, byla nesmírně důležitá a také správně zvládnuta. Přispěla podstatnou měrou k tomu, že k obnovení správného srdečního rytmu nám pak stačil jeden defibrilační výboj.“

Všichni, které před rokem spojila tato obtížná situace, se přesně rok po události nyní sešli znovu, za příznivějších okolností. Územní středisko záchranné služby uspořádalo přátelské setkání. Slečnu Lenku a její nejbližší provedl areálem výjezdového stanoviště ředitel MUDr. Roman Gřegoř. Někdejší pacientka si prohlédla vrtulník LZS, kterým před rokem letěla do brněnské nemocnice, stejně jako sanitní vozidlo, jež tehdy zasahovalo ve škole, kde k události došlo. Se záchranáři i panem učitelem, který pomáhal s její záchranou, byli pozváni k malému občerstvení v zasedací místnosti ZZS. Vzpomínali na situaci, v níž před rokem figurovali v různých rolích. Nyní měli čas sdělit si vzájemně své dojmy a myšlenky, zajímali se o současný život Lenky, ptali se na práci záchranářů…

Druhou část návštěvy slečny Lenky, její rodiny a pana učitele bylo setkání se zástupci médií. Představeni byli jednotliví aktéři a jejich příběh. Setkání se zúčastnil zástupce společnosti Kapitol, a.s., který u této příležitosti předal poděkování všem, jež se na záchraně pacientky v první fázi podíleli. Lenka byla obdarována kyticí, ućiteli, Mgr. Hrdličkovi věnovala společnost Kapitol upomínkový dar. Její zástupce, pan Milan Kopčil, jej předal se symbolickými slovy: „V upomínku na den, kdy i díky Vám začalo jedno mladé srdce opět tlouct.“

Společnost Kapitol, a.s. se podílí na dalších projektech, spojených se záchranou života – např. „Kryštůfek záchranář dětem“, při níž financuje plyšové hračky pro dětské pacienty na palubách ZZS. Sponzoruje rovněž tisk letáků České resuscitační rady, které veřejnost edukují o postupu při poskytování laické resuscitace.

Následovaly dotazy zástupců medií a poté individuální kontakty se zúčastěnými záchranáři, panem učitelem, bývalou pacientkou i jejími blízkými. Na závěr záchranáři ze skupiny pro vzdělávání předvedli zájemcům správný postup při provádění resuscitace laickými zachránci. Jsme přesvědčeni, že tato událost jednoznačně dosvědčuje potřebu a velikost významu kvalitně provedené laické první pomoci.


PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK

Zdroj a fotodokumentace uszsmsk.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.