Další nástraha ? Buďme obezřetní !

02.05.2007

.
Prezident Václav Klaus podepsal ve středu novelu zákona, podle které budou pacienti moci nahlížet do vlastní zdravotní dokumentace a pořizovat si z ní kopie. Novela je i dobrou zprávou pro zahraniční lékaře ze zemí EU, kteří nebudou muset v době svého hostování v ČR platit členské příspěvky profesním komorám.

2.5. 2007 15:14

PRAHA - Podle schválené novely zákona o péči o zdraví lidu může právo konzultovat zdravotnickou dokumentaci nemocný přenést i na své nejbližší. Pacient může také vymezit okruh lidí, kteří k ní budou mít přístup.

K dokumentaci budou mít přístup také příbuzní pacienta po jeho smrti, pokud to nemocný předem výslovně nezakáže. Platí to i pro informace o příčinách úmrtí a výsledku pitvy.
Dosud musel lékař nemocného o zdravotním stavu informovat, ale nemusel mu poskytnout jeho kartu.

Zákon nabude účinnosti do měsíce od vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Zdroj : celý článek

Co z novely vyplývá pro nás ?

Zdravotnické záchranné služby, ale i zdravotnická zařízení, kam byli pacienti transportováni budou muset pacientům a pověřeným příbuzným vydat ZÁZNAM O VÝJEZDU. Nyní je pacienti dostali do rukou, jen v případech, kdy je posádka RLP ponechala na místě ošetření.

Doposud mohl být tento záznam vydán jen v případech vyšetřování orgány činnými v trestním řízení, které posoudily, či nechali posoudit z uvedeného případné pochybení / nepochybení.

Od nabití účinnosti novely zákona začne počet žádostí o vydání kopie výjezdového záznamu s časem přibývat, a lidé budou chodit ke svým známým lékařům, případně lékařů rodinným příbuzným, aby jim řekli, jestli jsme na výjezdu při jejich ošetřování postupovali správně, nebo ne. Zda by z toho nemohlo " něco kápnout ".

Proto POZOR !

Zvyšme ve vlastním zájmu úroveň vypisované zdravotní dokumentace se zaměřením se na úplnost zapsání všech úkonů a výkonů, které jsme v péči o pacienta provedli, včetně použití imobilizačních a transportních prostředků.