Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Dá se vůbec doma rodit bezpečně? Češky stále nemohou rodit doma bezpečně, pravidla chybějí

12.08.2016

Dá se vůbec doma rodit bezpečně? Češky stále nemohou rodit doma bezpečně, pravidla chybějí

 

Nedávno vyšel na webu novinky.cz článek, jehož titulek byl „Češky stále nemohou rodit doma bezpečně, pravidla chybějí“. Dle mého soudu je už právě onen titulek naprosto špatný a zavádějící, protože jsem přesvědčen, že porod v domácích podmínkách nemůže být bezpečný ani za stanovení jakýchkoliv pravidel a mohl by zastánce domácích porodů utvrdit v tom, že kdyby pravidla byla, mohlo by se doma rodit bezpečně ostošest.

 

Jaké komplikace mohou nastat i v podmínkách specializovaných klinik, by nám mohl zcela jistě erudovaně vykládat nebo popsat personál porodnic. Téměř ve 100 % pak komplikace spojené s domácím porodem dopadnou na posádky záchranných služeb, které jsou k těmto případům volány první. Proto bychom měli i my, myšleno odborná veřejnost z PNP a ZZS, jakékoliv pokusy o stanovení pravidel pro bezpečné domácí porody odmítat. 

Samozřejmě, že se někdy vyskytnou i případy, kdy není bezpečné rodit ani ve specializovaném zdravotnickém zařízení, jako tomu bylo nedávno na Slovensku v Trenčíně, když "Slovenka v nemocnici spontánně porodila, lékaři jí tvrdili, že má ještě čas".

Na webu komory záchranářů tuto problematiku sledujeme a zabýváme se jí dlouhodobě, protože si uvědomujeme, že přivolání záchranné služby v případě náhle vzniklých komplikací u domácího porodu je jediným logickým a dostupným řešením. V tu chvíli se přenáší zodpovědnost za řešení porodních komplikací na posádky záchranné služby.

 

Související články:

2. 3. 2012 Záchranka má zachraňovat pacienty, ne porodní báby!

26. 1. 2014 ZZS se podařilo zresuscitovat novorozence po překotném porodu doma

6. 8. 2014 Domácí porody = záchranka pouze v nechtěné roli hasičů komplikací

 

 

Češky stále nemohou rodit doma bezpečně, pravidla chybějí

 

V Česku není zakázáno rodit doma, ale rodičkám nemůže pomoci porodní asistentka. V opačném případě totiž riskuje miliónovou pokutu. Poměrně ožehavé téma, jestli jsou domácí porody správnou volbou či ne, rozděluje i porodní asistentky. Zřejmě nejznámější zástupkyně této profese je prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková.

 

Ta nyní žaluje stát, po kterém chce 6,3 miliónu za to, že byla několik let popotahovaná kvůli komplikacím při domácím porodu v roce 2009. Dítě tehdy několik měsíců po porodu zemřelo a české úřady ji kvůli tomu začaly stíhat.

 

Celý článek ZDE

 

Sigmund

 

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.